Novi protokol

Rektor Hauser nezadovoljan slikom riječkog Sveučilišta u medijima. Uvodi promjene

Ingrid Šestan Kučić

Goran Hauser / Foto Matea Jurčić

Goran Hauser / Foto Matea Jurčić

Senat Sveučilišta u Rijeci prvi put je u svojoj povijesti na sjednici raspravljao o medijskoj situaciji na Sveučilištu, a rektor Goran Hauser predložio je novi protokol



Prvi put u povijesti, Senat Sveučilišta u Rijeci jučer je raspravljao o medijskoj situaciji na sveučilištu. Pod točkom Medijska situacija na Sveučilištu rektor je predstavio pregled desetak, uglavnom negativno intoniranih medijskih napisa.


Iako se dio tih novinarskih tekstova odnosi na njegov mandat i njegovo sudjelovanje u izbornoj utrci za rektora, dio je bio posvećen i bivšoj upravi, poput optužbi studenata da su se otrovali obrokom u restoranu Studentskog centra, što se kasnije pokazalo kao neistina.


Štete ugledu


Međutim, ono što nije osporeno tekst je o rektorovoj kući koji je objavljen za vrijeme njegove izborne utrke za tu poziciju, kao i njegovo sudjelovanje u reklamiranju srpske mineralne vode za najrazličitija medicinska stanja.




Riječ je o Prolom vodi koju rektor preporučuje kod smetnja koje izaziva GERB, odnosno refluksna bolest, a istu mineralnu vodu reklamira i dekan Medicinskog fakulteta Josip Španjol koji je kao urolog preporučuje za konzumaciju u slučaju uroinfekcija.


Obojica su svoja mišljenja potvrdila liječničkim pečatima, potpisom i izjavom na službenoj stranici Prolom vode.


Na jučerašnjoj prezentaciji našla se i trenutna situacija oko izbora dekana Fakulteta zdravstvenih studija, odnosno činjenica da mediji pišu o akademskoj bitki za tu poziciju u koju se upliće i sam rektor s obzirom da prima žalbe dijela kandidata. Među napisima koji štete ugledu Sveučilišta bili su i oni o Studentskom zboru i natječaju za udruge.


Protokol za komunikaciju


Nakon što je rektor pobrojio sve te nedaće koje su zadesile Sveučilište u Rijeci, izrazio nezadovoljstvo o načinu kako mediji pišu o toj ustanovi, prema neslužbenim informacijama, predložio je uvođenje svojevrsnog protokola za komunikaciju s medijima.


Iako to zvuči kao uvođenje embarga na komunikaciju s medijima rektor jučer pojašnjava da to nije tako već se želi uvesti reda u tu komunikaciju koja vrlo često kreće s upitima temeljenim na anonimnim izjavama na društvenim mrežama.


– Jedna od ideja je i zauzimanje stava da se takvi upiti medija, koji se oslanjaju na nešto što piše netko anonimno na društvenim mrežama jednostavno ignoriraju.


Kada sam bio dekan na Medicinskom fakultetu imali smo sličnu praksu i to je dobro funkcioniralo. To ne znači da će se za svaki javni istup morati kontaktirati Rektorat, ali ako je u pitanju nešto što se tiče Uprave onda mora postojati red i treba se znati tko je ovlašten za davanje informacija, objašnjava rektor.


Neslužbeno, takav stav podržao je veći broj članova Senata, iako je bilo i onih koji smatraju da se radi o pokušaju kontrole informacija koje izlaze s te javne ustanove.