Upozorili

Radnička fronta: Grad Rijeka se licemjerno ponaša prema djeci i njihovim odgajateljicama

Sanja Gašpert

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Sindikati odgajateljica su u više navrata tražili zakonsko usklađenje plaća osoblja u vrtićima i drugim ustanovama školskog odgoja i obrazovanja, rekli su



Radnička fronta održala je konferenciju za novinare u Rijeci kako bi, istaknuto je, “ukazali na nezakonitosti, nesposobnost i licemjerje Gradske uprave Grada Rijeke prema jednoj od najranjivijih društvenih grupa, djeci i njihovim odgajateljicama”.


– Sindikati odgajateljica su u više navrata tražili zakonsko usklađenje plaća osoblja u vrtićima i drugim ustanovama školskog odgoja i obrazovanja.


Grad se licemjerno ispričava da nema novaca i isto tako licemjerno tvrdi da će to morati naplatiti od roditelja kako bi pred roditeljima stvorio atmosferu da odgojitelji traže, narodski rečeno, “kruha preko pogače”, i to od roditelja.




Da zornije prikažemo – koji to “kruh preko pogače”, odnosno koju to plaću odgajiteljice traže?


Naime, odgajateljica s visokom stručnom spremom i 20 godina rada, sa svim dodacima, dobiva plaću od 870 eura. Nije li to sramotno?


Više dobivaju čistačice u turističkom privatnom smještaju. Primjerice u vrtićima, tehničko osoblje, u koje spadaju i čistačice, po sadašnjem izračunu dobivaju manje od poznatog “minimalca”, pa im se mora nadoplaćivati da bi dobili zakonski minimum.


I onda se riječka Gradska uprava čudi zašto se na natječaje ne javlja nitko i za to su im drugi krivi. Zar očekuju da će se na tako male plaće netko javiti?


Još je jedna nezakonita bizarnost – novi radnici sami moraju platiti svoj zdravstveni pregled, iako je to obveza poslodavca. Licemjerno je tvrditi da se ta sredstva ne mogu naći u proračunu.


Kada bi im se plaće povećale i trideset posto, to bi opteretilo gradski proračun šest promila, dakle šest tisućinki gradskog proračuna, istaknuli su članovi Radničke fronte u Rijeci.


Nadalje, rekli su, Grad odbijanjem isplate plaća po zakonu potvrđuje da radi protuzakonito i neznalački, jer se zakon mora poštivati, a u svim proračunima bilo koje organizacije u proračunu se moraju prvo osigurati sredstva za zakonske obaveze, a onda sve ostalo.


Zar nije očito zašto se povećava broj odlazaka, što Grad ne spominje. Da je baš Gradska uprava ta koja je kriva za ovakvo stanje vidi se iz podataka plaća istih djelatnosti u susjedstvu.


Radnici u predškolskom obrazovanju u susjednim jedinicama lokalne samouprave, primjerice Crikvenica, Opatija, Kastav, koje imaju daleko manji prihod proračuna, imaju 30 do 40 posto veće plaće za ista radna mjesta, rečeno je na konferenciji.