USTAVNO PRAVO

Radnicima Rijeka plusa otvoren put prema štrajku, izborili su pravdu na sudu

Marinko Glavan

Marina Palčić i Tomislav Kiš / Foto Vedran karuza

Marina Palčić i Tomislav Kiš / Foto Vedran karuza

Nezavisni sindikat radnika Hrvatske danas će najaviti okvirni datum početka štrajka



Županijski sud u Rijeci odbio je jučer zahtjev riječkog komunalnog društva Rijeka plusa za zabranu štrajka Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske (NSRH), kao i prijedlog za određivanje privremene mjere zabrane provođenja najavljenog štrajka.


Takvom presudom, iako još nije pravomoćna, istaknuli su jučer iz NSRH-a, otvoren je put radnicima da zakonito stupe u štrajk.


Prethodno je i Vrhovni sud Republike Hrvatske ukinuo privremenu mjeru zabrane provođenja štrajka radnika Rijeka plus d.o.o., koju je bio donio Županijski sud u Rijeci, nakon žalbe Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske (NSRH), utvrdivši da je Županijski sud u Rijeci počinio bitnu povredu odredbi parničnog postupka, s obzirom na to da nisu ispravno primijenjene zakonske odredbe, te uputio Županijski sud da uvaži ustavno pravo radnika na štrajk.


Privremena mjera




Nezavisni sindikat radnika Hrvatske danas će na Korzu održati konferenciju za novinare na kojoj će najaviti okvirni datum početka štrajka.


– To je datum do kojeg će doći ako u međuvremenu ne dođe do potpisivanja kolektivnog ugovora, pri čemu ćemo objasniti koji su zahtjevi radnika još uvijek ignorirani i poručiti što bi poslodavac trebao učiniti da do štrajka ne dođe.


Ne tražimo privilegije, već poštene i transparentne uvjete rada. Nakon višemjesečnog odugovlačenja i neuspješnih pokušaja pregovora, radnici više nemaju što čekati. Ako ne dođe do potpisivanja kolektivnog ugovora – doći će do štrajka, objavljeno je jučer iz NSRH-a.


Podsjećamo, NSRH je bio najavio početak štrajka radnika Rijeka plusa 9. ožujka ove godine, nakon čega je uprava Rijeka plusa, odnosno direktor Željko Smojver, pokrenula pred Županijskim sudom u Rijeci postupak radi zabrane organizacije i provođenja štrajka.


Županijski sud u Rijeci je u tom postupku, koji je bio proglašen postupkom hitne naravi, tada donio privremenu mjeru kojom se zabranjuje održavanje najavljenog štrajka do pravomoćnog okončanja postupka.


Sporazum sa SPGK-om


Uprava Rijeka plusa je nakon toga potpisala sporazum o povećanju plaća s drugim sindikatom koji djeluje u tom društvu, Sindikatom primorsko-goranskih komunalaca (SPGK), za koji je tvrdila da ima snagu kolektivnog ugovora, što su iz NSRH-a sve vrijeme opovrgavali, tvrdeći kako je NSRH reprezentativni sindikat koji jedini ima pravo potpisati novi Koletivni ugovor s poslodavcem.


– Poslodavac svojim objavama, u kojima promovira predmetni Sporazum, obmanjuje javnost, a posebno radnike, te nastoji stvoriti dojam da potpisani Sporazum ima učinke kolektivnog ugovora, što je netočno i apsurdno.


Sukladno Rješenju o reprezentativnosti i članku 26. Zakona o reprezentativnosti, jedino je NSRH, kao reprezentativni sindikat u Rijeka plus d.o.o., ovlašten potpisati kolektivni ugovor koji će biti važeći i primjenjiv na radnike.


Smatramo da nema mjesta šutnji na ovakve nečasne poteze i obmane. Ističemo da je više od 90 posto članova NSRH-a odbilo ponudu poslodavca te su spremni svoja prava braniti štrajkom koji je u pripremi, stoji u odgovoru NSRH-a na naš upit o sporazumu, isticali su tada iz NSRH-a.


Veća osnovica


Prema sporazumu uprave i SPGK-a bilo je dogovoreno povećanje koeficijenta radnog mjesta svim radnicima za 0,60 bodova te osnovice za obračun plaće s 304 eura na 325 eura.


Osim plaća, povećana su i ostala materijalna prava kao što su regres, božićnica, dar za Uskrs te jubilarne nagrade, u maksimalnom neoporezivom iznosu prema preporuci iz pravilnika o porezu na dohodak, uz neznatno povećanje otpremnina pri odlasku u mirovinu te naknade za pripravnost, a u sporazum je bila uvrštena neoporeziva naknada za prehranu i radni učinak koje su se i prethodno isplaćivale, ali nisu bile dio kolektivnog ugovora.


NSRH je pak tražio povećanje plaće od najmanje 350 eura, uz povećanje drugih materijalnih prava radnika te poboljšanje uvjeta rada, na što uprava Rijeka plusa nije pristala, opravdavajući takvu odluku nedovoljnim raspoloživim sredstvima za isplatu traženog.