Šefica Sindikata zdravstva

Radmila Čahut Jurišić: Ne razumijem zašto se barata mojim imenom. KBC Rijeka: Pokrenuli smo postupke protiv Čahut

Sanja Gašpert

Radmila Čahut Jurišić / Foto Vedran Karuza

Radmila Čahut Jurišić / Foto Vedran Karuza

Ne znam zbog čega se moje ime stavlja u kontekst te kaznene prijave, jer nisam napravila ništa od toga što se u prijavi spominje, kaže Radmila Čahut Jurišić



Nisam dobila kaznenu prijavu, nije me kontaktirao nitko iz riječke policije, a, prema mojim informacijama, policija nije niti objavila ime osobe kojoj je upućena kaznena prijava, pa ne razumijem zašto se barata mojim imenom.


O svemu tome doznala sam iz medija, točnije, kontaktirala me jedna riječka novinarka koja mi je to rekla. Ne znam zbog čega se moje ime stavlja u kontekst te kaznene prijave, jer nisam napravila ništa od toga što se u prijavi spominje.


Osim što mogu reći da je takvu prijavu vjerojatno potaknuo ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić, pod palicom Željka Plazonića i šofera operativca Željka Bakovića, rekla je to na konferenciji za novinare predsjednica Sindikata zdravstva Hrvatske Radmila Čahut Jurišić v. r.




Tako je komentirala kaznenu prijavu koju je riječka policija u suradnji sa Županijskim državnim odvjetništvom u Rijeci podnijela protiv 70-godišnjakinje koja se tereti da je, kao ovlaštena osoba u jednoj zdravstvenoj ustanovi, oštetila udružene djelatnike za 8.100 eura.


Naime, HRT je javio da imaju neslužbenu informaciju da je riječ o predsjednici Sindikata zdravstva Hrvatske Radmili Čahut Jurišić, međutim, ona je na pressici istaknula kako sigurno nije riječ o njoj te kako smatra da ona tu kaznenu prijavu neće ni dobiti jer, rekla je, nije napravila ništa protuzakonito.


“Ovo je monstruozni pokušaj diskreditiranja mene kao svjedoka”


Također, Čahut Jurišić rekla je da, ako se radi o njoj, da je to zbog toga što ona već niz godina ukazuje na nove nepravilnosti unutar KBC-a Rijeka, bilo da se radi o nenamjenski utrošenom novcu poreznih obveznika ili prekovremenim satima liječnika i medicinskih sestara koji, kako je ponovila, rade u vrlo otežanim uvjetima unutar KBC-a.


– Ovo je monstruozni pokušaj diskreditiranja mene kao svjedoka u sudskim sporovima djelatnica koje su dobile izvanredni otkaz ugovora o radu od strane ravnatelja Alena Ružića, pod palicom smijenjenog Željka Plazonića.


Znakovito je da su optužbe krenule upravo ovih dana kada je održana glavna rasprava na Općinskom sudu u Rijeci u sporu bivše predstojnice Klinike za radiologiju i onkologiju prof. dr. Ingrid Belac Lovasić protiv Kliničkog bolničkog centra Rijeka, u kojoj je Sud bivšu šeficu Klinike odbio vratiti na posao.


Također, za nekoliko dana, točnije 21. ožujka, održat će se i ročište za također smijenjene dvije medicinske sestre. Naime, osim Belac Lovasić, koncem kolovoza prošle godine otkaz na Klinici za radioterapiju i onkologiju dobile su i dvije medicinske sestre, bivša glavna sestra Klinike Vlasta Predovan te medicinska sestra Dinka Milinković.


Smatram da je njima sve za što ih se tereti “napakirano” i očekujem da će sve tri uskoro biti vraćene na posao, rekla je Čahut Jurišić.


“Zašto sam šefica sindikata u mirovini? Zakon mi to omogućuje”


Ona je još jednom podsjetila kako ove i slične sporove za riječki KBC-e vode privatni odvjetnički uredi, za koje KBC-e Rijeka plaća velike iznose financijskih sredstava poreznih obveznika, iako ima svoju dosta dobro opremljenu pravnu službu.


Dakle, ovakve pravne usluge plaćaju se iz bolničkog proračuna, umjesto da se ta sredstva iskoriste za bolesnike, njihove bolje uvjete liječenja, kao i bolje uvjete rada djelatnika KBC-a Rijeka, rekla je Čahut Jurišić, podsjetivši, također, na “loš položaj medicinskih sestara, kojih u riječkoj bolnici nedostaje više od 300”.


One neće štrajkati zbog loših uvjeta, ali masovno odlaze u druge hrvatske bolnice ili izvan Hrvatske, rekla je Čahut Jurišić.


Odgovarajući na novinarsko pitanje kako je moguće da je predsjednica Sindikata zdravstva Hrvatske iako je u mirovini već šest godina, rekla je kako joj to zakon omogućuje te kako i brojni hrvatski liječnici rade i nakon odlaska u mirovinu.


KBC Rijeka: Pokrenuli smo postupke protiv Radmile Čahut i drugih


“Temeljem zaprimljenih pritužbi radnika KBC-a Rijeka o mogućem neovlaštenom raspolaganju novcem koji uplaćuju u Kasu uzajamne pomoći (KUP) te drugog mogućeg neovlaštenog trošenja novca koji pripadaju zaposlenicima i sindikalnim članovima, KBC Rijeka je u cilju zaštite prava i interesa svojih radnika pokrenuo odgovarajuće postupke pred nadležnim tijelima protiv Radmile Čahut i drugih osoba.


Zbog tajnosti postupka u tijeku, nismo ovlašteni iznositi bilo kakve daljnje informacije, ali možemo ukazati kako su već neko vrijeme u tijeku izvidi koje se provode u suradnji Županijskog državnog odvjetništva u Rijeci i MUP-a.


Podsjećamo da je u svezi navedenih događaja u tijeku pokretanja postupaka Radmila Čahut neovlašteno otuđila dokumentaciju koja pripada KBC-u Rijeka.


Unatoč javnim pritiscima koje Radmila Čahut vrši na Upravu KBC-a Rijeka i članove Upravnog vijeća, ukazujemo kako KBC-e Rijeka ima otvorenu suradnju sa svim sindikatima i njihovim povjerenicima koji djeluju na području KBC-a Rijeka, ali da Radmila Čahut nije zaposlena u KBC-u Rijeka obzirom da je u mirovini još od 2017. godine i da sukladno odredbama Zakona o radu ne može imati svojstvo sindikalnog povjerenika u KBC-u Rijeka”, ističu u Ravnateljstvu KBC-a Rijeka.