Dobri rezultati

Puni dokovi: U “Lencu” zaradili 6,2 milijuna kuna u prva tri mjeseca

Orjana Antešić

Do kraja ožujka u brodogradilište u Martinšćicu slilo se gotovo 123,6 milijuna kuna / snimio S. JEŽINA

Do kraja ožujka u brodogradilište u Martinšćicu slilo se gotovo 123,6 milijuna kuna / snimio S. JEŽINA

U odnosu na prošlu godinu, koja je bila prilično »čupava« za brodogradilište, iako je na kraju godine ipak ostvaren pozitivan rezultat, prihod u prvom kvartalu 2017. gotovo je dvostruko veći



 U prva tri mjeseca ove godine u Brodogradilištu »Viktor Lenac« zabilježili su plus u poslovanju od 6,2 milijuna kuna ili nešto više od milijun eura prije oporezivanja. Rezultat je ukupnih prihoda s obzirom na to da se do konca ožujka u brodogradilište u Martinšćicu slilo gotovo 123,6 milijuna kuna dok su istovremeno rashodi bili 116 milijuna kuna. U odnosu na prošlu godinu, koja je bila prilično »čupava« za brodogradilište, iako je na kraju godine ipak ostvaren pozitivan rezultat, ovogodišnji prihod u prvom kvartalu gotovo je dvostruko veći. Najveći udio u tom priljevu novca u ovo brodogradilište ima već toliko spominjani veliki remont zapovjednog broda američke 6. flote »USS Mount Whitney« koji se praktički od svog dolaska, a to je već peti mjesec, nalazi u velikom doku brodogradilišta, »jedanaestici«.


Ploveća tvornica


U pitanju je posao koji će ovom kvarnerskom brodogradilištu u konačnici, kad se bude podvukla crta ispod sveg obavljenog posla, donijeti prihod možda i veći od 30 milijuna dolara. »USS Mount Whitney«, podsjetimo, stigao je u »Lenac« još sredinom prosinca prošle godine na drugi veliki »upgrading«, kojima Amerikanci žele osuvremeniti i produžiti mu radni vijek. Predviđeni rok za završetak radova je konac srpnja, premda postoje neke indicije da bi »USS Mount Whitney« u Martinšćici mogao ostati i nešto duže zbog mogućih novih dodatnih radova.


Istovremeno, uz veliki posao koji se radi na američkom ratnom brodu, u »Lencu« upravo završavaju preinaku nekadašnjeg broda »Atlantic Navigator« u ribaricu. Riječ je o brodu koji je duži niz godina u »Lencu«, njegov prijašnji vlasnik bio je zamislio da ga pretvori u ribaricu za ulov i preradu ribe, pa je od toga odustao. Onda su ga kupili Islanđani koji su ga u Martinšćici preinačili u veliku ribaricu. O kakvoj je plovećoj tvornici za preradu ribe riječ, svjedoči i podatak da će »Navigator« dnevno moći preraditi i zamrznuti 200 tona ribe, a ukupni mu je kapacitet čak 2.000 tona.


Dolaze i odlaze




Predsjednik Uprave »Lenca« Aljoša Pavelin kaže da su im i financijski rezultati od remonta brodova bolji od očekivanih. Dokovano je ukupno 17 brodova, opseg naručenih zahvata bio je veći, a Pavelin napominje da su dokovi konstantno puni i da će se takva situacija zadržati i tijekom ljetnih mjeseci. Postoje najave o dolasku novih ruskih brodova, njih dva ili tri na remont, ali i vrlo vjerojatno ugradnju uređaja za pročišćavanje balastnih voda što onda cijenu »diže« za dodatnih od pola milijuna do milijun eura, ovisno o veličini broda.


I dok novi brodovi pristižu u »Lenac«, neki i odlaze. Upravo jučer otegljen je »Capricorn«, nekad ultra brzi trajekt talijanske »Tirrenie« koji je prije više godina kupio nepoznati Amerikanac sa idejom da ga pretvori u najveću jahtu na svijetu. I dalje je, navodno, ta ideja u igri, a »Carpricorn« je, podsjetimo, prvo bio u Nauta Lamjani, a od jeseni 2014. godine u »Lencu«. Od jučer je, pak, na vezu u Dalmontovom brodogradilištu u Kraljevici, a kako doznajemo od vlasnika Dalmonta Ivana Ivića, potpisan je ugovor za tri mjeseca, uz opciju da se taj vez produži za još tri mjeseca.