Proračun povećan za 26,4 milijuna eura

Župan Komadina usvojio sve amandmane, rebalans prošao

Barbara Čalušić

Snimio SERGEJ DRECHSLER

Snimio SERGEJ DRECHSLER

Najviše sredstava usmjerit će se u zdravstvo te odgoj i obrazovanje, na financiranje dostupnosti na primarnoj razini zdravstvene zaštite, u ulaganje i opremanje zdravstvenih objekata, energetsku obnovu zgrada, u projekt Zdravstvenog centra Rujevica, u EU projekt Regionalnog centra kompetentnosti



 


OPATIJA  S 26 glasova vijećnika Županijska skupština na svojoj posljednjoj sjednici usvojila je prvi ovogodišnji rebalans proračuna kojim se konsolidirani proračun povećava s početnih 224,1 milijun eura za 26,4 milijuna, na iznos od 250,5 milijuna eura.


Kupovanje naklonosti


Podrška rebalansu očito je porasla iz razloga jer je župan Zlatko Komadina ovaj put odlučio prihvatiti gotovo sve amandmane koje su podnijeli županijski vijećnici uključujući i oporbene, pa su kod izglasavanja rebalansa bili suzdržani vijećnici HDZ-a, Mostov Josip Katalinić te vijećnici Unije Kvarnera i Akcije mladih izuzev Vjekoslava Rubeše.  Komadinin rebalans podržao je i nezavisni Boris Popović, budući da je župan prihvatio i amandmane koji je podnio zajedno s vijećnicom Ivom Rinčić.




– Amandmani gospođe Rinčić su pravno neispravni, ali sam na temelju njih napravio svoje koji pokrivaju taj dio priče. Radi se o tome da se izdvoji 300 tisuća eura za poduzetnike kako bi mogli kandidirati svoje projekte na europske fondove. To će biti namijenjeno iz dijela koji se odnosio na energetsku obnovu zgrada, kazao je Komadina koji je prihvatio i njihov prijedlog koji se odnosio na sveučilište za treću dob kao sufinanciranje uređenja rukometnog igrališta.


Komadinin potez jako je razljutio njegovog koalicijskog partnera iz PGS-a Franju Butorca koji ga je indirektno usporedio s Andrejom Plenkovićem.


– Očito je krenulo kupovanje naklonosti, što od Vlade koja čini to iz proračuna, ali to se sada vidi i ovdje, rekao je Butorac, dodajući kako neće podržati ni amandmane, ni rebalans proračuna.


Snimio Sergej DRECHSLER


Vidno iznenađen Popović je pojasnio da poduzetnički amandman njegove liste služi da bi pomogao poduzetnicma da se dokapitaliziraju.


– To što je župan uvrstio sve ove amndmane za mene je iznenađenje i nije politička trgovina. Mi smo predložili i župan je prihvatio. Planirao sam biti suzdržan jer smatram da bismo iz konzervativnog načina planiranja proračuna trebali krenuti u investicijsko planiranje i ono što će dugoročno donijeti prihode, istaknuo je Popović, dok se dežurni komentator »skupštinskih« aktualnosti, SDP-ov Marko Mataja Mafrici, osvrnuo na Butorčev istup.


– Izuzetno cijenim kolegu Butorca koji je napravio jako puno za ovaj kraj, pogotovo 90-ih godina prošlog stoljeća. Tim više me iznenađuje ovakv stav. Župan ima tu vrlinu ili manu, kako se uzme – kada prihvati amandman, onda mu se pripisuje politička trgovina, a kad ne prihvati je isključiv. Nije lako biti župan jer što god napravite ste krivi, smatra Mataja Mafrici.


Rast poreznih prihoda


Nova raspoloživa sredstva u županijskom proračunu rezultat su povećanja prihoda i primitaka tekuće godine za 18,2 milijuna eura i povećanja planiranog neto viška u iznosu od 8,2 milijuna eura. Od povećanja prihoda tekuće godine, šest milijuna eura se odnosi na primitke Županije, a 12,2 milijuna eura na korisnike. Povećanje prihoda Županije, prije svega, posljedica je rasta poreznih prihoda. Od povećanja planiranog neto viška, 5,1 milijun eura je županijskih sredstava, a 3,1 milijun eura korisnika te se rashodi koje financira Županija povećavaju za 11,1 milijun eura.


Županija će najviše svojih izvornih sredstava usmjeriti na upravne odjele za zdravstvo te za odgoj i obrazovanje, točnije financiranje dostupnosti na primarnoj razini zdravstvene zaštite, energetsku obnovu zgrada, ulaganje i opremanje zdravstvenih objekata, projekt Zdravstvenog centra Rujevica, EU projekt Regionalnog centra kompetentnosti.


Popoviću upitan natječaj za županijske pročelnike

 


Nezavisni Boris Popović je na aktualnom satu još jednom ponovio da je PGŽ sve manje konkurentan i ima najmanji rast BDP-a od svih županija, a postavio je pitanje zašto je rok natječaja za pročelnike bio samo osam dana i pritom obuhvaćao vikend i Prvi maj, a natječaj nije objavljen u Novom listu koji je najvažniji za širu javnost u našoj županiji.


– Smatram da ovaj način pobuđuje sumnju i ljudi koji budu izabrani nosit će stigmu, smatra Popović.


Komadina mu je odogovorio da je sve napravljeno po zakonu i tko je zainteresiran za takve natječaje, uvijek ih može vidjeti.


– Natječaj je zaključen i uskoro ćete biti obaviješteni o rezultatima, poručio je Komadina.

Na sjednici je usvojen većinom koalicijskih glasova izvještaj o radu župana Zlatka Komadine za drugu polovicu 2022. godine i izvještaj o izvršenju proračuna za 2022. godinu u kojem su ostvareni prihodi i primici konsolidiranog proračuna u iznosu 1,547 milijardi kuna, što je 97,2 posto plana za 2022. godinu. Ako se prihodima i primicima tekuće godine pridoda 100 milijuna kuna prenesenih sredstava iz 2021. godine, proizlazi da su Županija i njezini proračunski korisnici u prošloj godini raspolagali s ukupno 1,647 milijardi kuna.


Rashodi i izdaci ostvareni su u iznosu od 1,523 milijarde kuna ili 90 posto od plana. Kako je u objašnjenju kazao pročelnik Upravnog odjela za financije Krešimir Parat, rashodi su ostvareni u nešto nižem postotku od prihoda, a glavni razlog je slabije izvršenje kapitalnih rashoda, poput projekta Doma zdravlja u Opatiji koji je ovisan o dogovoru s jedinicom lokalne samouprave. Kad se sučele ukupno raspoloživa sredstva s ostvarenim rashodima i izdacima, dolazi se do viška konsolidiranog proračuna od 124 milijuna kuna.


– Višak namjenskih prihoda iznosio je 7,2 milijuna kuna, dok je višak nenamjenskih iznosio 39,4 milijuna kuna, rekao je Parat ističući kako je Županija prošle godine iz prethodne proračunske godine prenijela četiri milijuna kuna obaveza, a u ovaj proračun 22 milijuna kuna što, kako je dodao, znači da odgađanje usvajanja rebalansa koje se dogodilo koncem prošle godine nije bilo dobro.


Bolnica Lopača


Na aktualnom satu nezavisnog Davora Štimca zanimalo je hoće li se PGŽ angažirati kako bi se sačuvala bolnica u Lopači kojoj je osnivač Grad Rijeka, ali, kako je rekao, grad očito nije u mogućnosti sam osigurati kvalitetan rad te zdravstvene ustanove.


– To je aktualan problem koji se odnosi i na Grad Rijeku, i PGŽ, i uzeti su i konzultanti da iznađu mogućnosti za rad ove bolnice koja je ostala na četiri specijalista psihijatrije i vrlo teško funkcionira. Zanima me kako će se PGŽ tu postaviti, budući da se Lopača uopće ne nalazi na teritoriju Grada Rijeke, ali on njome upravlja, pitao je Štimac.


Odgovorila je resorna pročelnica Dragica Marač i navela da su u tijeku razgovori sa službama Grada Rijeke, a prijedlog je da dio prostora bolnice prenamijeni za smještaj starijih osoba s demencijom jer takvi kapaciteti kronično nedostaju.


– Drugi dio i dalje bi bio bolnica te socijalne ustanove gdje bi se napravio ugovor s našim ustanovama kojima je županija osnivač i čime bi ta ustanova ušla u našu mrežu, rekla je Marač koja očekuje da bi se Lopača mogla financirati i decentraliziranim sredstvima, a na taj bi se način uprihodovala financijska sredstva koja bi pomogla održivosti i same bolnice Lopača.


Povratak u Rijeku


 


Srđan Srdoč iz IDS-a pitao je kada će se sjednice vratiti u Rijeku i prestati se održavati u opatijskom hotelu Royal. Zanimalo ga je i kada bi na Gomili trebao biti napravljen županijski objekt za koji već postoji idejno rješenje. Komadina je rekao da postoji mogućnost da se vrate u Transadriju gdje su se prije pandemije održavale sjednice Županijske skupštine, ali ta zgrada, kako je dodao, nema uvjete za održavanje ovakve sjednice. Spomenuo je kako Županija na raspolaganju ima hotel Neboder u čiji bi dvoranu skupština stala, ali se zasad predsjednik Skupštine o tome nije izjasnio, a tu je i dvorana Zamet koja je često zauzeta i četiri puta skuplja od dvorane hotela Royal.


– Postoji idejno rješnje da se na Slogin kulu dogradi još jedna zgrada, ali to je po idejnom rješenju još tada koštalo 100 milijuna kuna, a sad je puno više. Mislim da bi Rijeci nedostajala takva zgrada, a tu je i rješenje da se napravi dvorana u Zdravstvenom centru na Rujevici gdje sam projektantima i dao takav zadatak, da naprave jedan kat za Skupštinu. Još je jedno rješnje, a to je policijska zgrada koja se naslanja na našu na Slogin kuli i koja bi se mogla spojiti s našom, a policija iseliti u prostore koje bismo im osigurali, rekao je Komadina.