Davor Vašiček

Privremeni čelnik riječkog Sveučilišta: “Promptno raspisivanje natječaja za rektora mi se ne čini prioritetnim i opravdanim”

Ingrid Šestan Kučić

Krajnji rok za raspisivanje novog natječaja za rektora je potkraj listopada ove godine - prof. dr. Davor Vašiček / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ

Krajnji rok za raspisivanje novog natječaja za rektora je potkraj listopada ove godine - prof. dr. Davor Vašiček / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ

Promptno otvaranje ponovnog izbornog procesa značilo bi da se akademska zajednica bavi ponovljenim izborima, kaže



Drugi put u povijesti, gotovo nakon tri desetljeća, Sveučilište u Rijeci ponovo ima v. d. rektora, jer u dva ovogodišnja pokušaja Senatu nije pošlo za rukom izabrati čelnu osobu Sveučilišta. Funkciju privremenog rektora preuzeo je dosadašnji prorektor za financije i poslovanje, prof. dr. Davor Vašiček, čije je imenovanje Senat jednoglasno podržao iako se oko imenovanja rektora nije uspio usuglasiti. Činjenica da se Senat oko izbora rektora ne može usuglasiti iznenadila je i samog prof. dr. Vašičeka, jer kako kaže, to je zaista rijedak slučaj u praksi izbora uprava na sveučilištima.


– Već prvi neuspjeli pokušaj izbora novoga rektora ili rektorice bio je iznenađenje, kako za kandidate koji su ušli u drugi izborni krug, tako i za sve članove Senata. Nakon ponovljenog izbornog postupka u kojemu se čak povećao broj kandidata, nakon provedenih predizbora na sastavnicama Sveučilišta, pred izbor na Senatu ponovo su došli isti kandidat i kandidatkinja te se pojavila mogućnost istog ishoda, tj. podijeljenih glasova. Premda se sastav Senata u međuvremenu ponešto promijenio, o malo vjerojatnom, ali ipak mogućem ponovljenom neodlučnom ishodu izbora, koji bi značio potrebu imenovanja v. d. rektora, bilo je razumno pripremiti se u konzultaciji sa širim krugom relevantnih suradnika i sudionika izbornog procesa. I upravo se to dogodilo.


Programski ugovori


Znači li to da vas prijedlog rektorice oko imenovanja v. d. rektora nije iznenadio?


– Nije me iznenadio jer sam prethodno bio konzultiran i dao sam svoj načelni pristanak, ali je mene i sve zainteresirane sudionike ipak iznenadilo da je do takvoga scenarija uopće došlo. Prijedlog rektorice bio je logičan s obzirom na to da nisam bio u kandidaturi za rektora i da sam niz godina bio prorektor. Stoga sam dobro upoznat s procesima i intenzivnim aktivnostima koje su na Sveučilištu u tijeku i koje se moraju kontinuirano odvijati. Tu prije svega mislim na vrlo zahtjevne pripreme za zaključivanje programskih ugovora za financiranje Sveučilišta u budućem četverogodišnjem razdoblju. Krajnji rok za njihovo zaključivanje s našim Ministarstvom je rujan, a do tada predstoji jako puno posla za sve sastavnice i Sveučilište.


Davor Vašiček / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ


A jednoglasna podrška Senata? Je li ona bila iznenađujuća?




– Na jednoglasnu podršku članova Senata sam ponosan i zahvaljujem im. Doživljavam je i kao osobno priznanje da su, u obnašanju dugogodišnje dužnosti prorektora, prepoznali moje maksimalno nastojanje za korektnim i profesionalnim radom i međusobnim uvažavanjem. Svjestan sam specifičnosti trenutka i načina imenovanja v. d. rektora, ali to ne umanjuje moju zahvalnost na ukazanom povjerenju.


Kontinuitet uprave


Jedan od prvih zadataka vam je imenovanje nove uprave. Možete li reći tko će biti prorektori?


– Kao što je poznato, dužnost v. d. rektora vremenski je ograničena do izbora novoga rektora ili rektorice, a može trajati najduže godinu dana. To ujedno znači da je i mandat nove “privremene” uprave vremenski vrlo ograničen. U tim okolnostima angažiranje novih suradnika vrlo je izazovno iz više razloga. Objektivno, za kontinuitet funkcioniranja Sveučilišta optimalno bi bilo da moji suradnici budu osobe koje bi, kao i ja, nastavili obavljati poslove koje su obavljali u svojim prorektorskim mandatima. To se posebice odnosi na ključna područja i složene, vremenski determinirane, procese kojima bi diskontinuitet ili zastoj u vođenju i upravljanju bio vrlo štetan. Prije svega to je, već spominjani, započeti proces pripreme i usuglašavanja svih sveučilišnih sastavnica za zaključivanje programskog ugovora, a zatim u istom kontekstu, provođenje postupka selekcije i ugovaranje financiranja četverogodišnjih znanstvenih projekata iz NPOO-a kojih je na natječaju prijavljeno preko 400 i već su u procesu evaluacije. Svakako je nužno osigurati i kontinuitet upravljanja dinamičnim aktivnostima izvođenja studija i studenata. Također, važna je pravodobna priprema za izradu nove strategije Sveučilišta za razdoblje 2026. – 2030. godine. Od imenovanja je proteklo tek nekoliko radnih dana, pa imajući u vidu izneseno, još nisam utvrdio svoj konačni prijedlog Senatu. Ipak, mogu reći da mi je namjera broj suradnika u budućoj privremenoj upravi svesti na minimalno potreban broj kako bi se navedeni iznimno važni procesi i aktivnosti realizirali u optimalnom opsegu i zadanom roku. Bit ću jako zahvalan suradnicima koji u ovim okolnostima prihvate moju zamolbu za angažmanom, a također i Senatu koji moj prijedlog prihvati.


Bogata gospodarska i sveučilišna karijera

 


Posljednjih osam godina bili ste prorektor, a prije toga?


– Nije lako ukratko, ali evo pokušat ću. Moj dugogodišnji radni vijek počeo je davne 1985.godine i prošao je niz, rekao bih, razvojnih faza. Prvih pet godina nakon završetka Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, radio sam kao računovođa pa potom šef računovodstva u gospodarstvu. Nakon toga, tri godine radio sam kao pomoćnik direktora za financije u stranom poduzeću, a od 1994. kao savjetnik i voditelj uredništva renomiranog stručnog časopisa za financije, poreze i računovodstvo. Uz rad sam magistrirao i doktorirao na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, a od 2008. godine i zasnovao radni odnos na Katedri računovodstva na riječkom Ekonomskom fakultetu gdje sam postupno stekao i sadašnji status redovitog profesora u trajnom izboru. Na fakultetu sam, u jednom mandatu, obnašao dužnost prodekana za suradnju s gospodarstvom, a niz godina bio sam pročelnik katedre i voditelj poslijediplomskog studija. Tijekom rada sam, kao stručnjak s položenim ispitima za internog i eksternog revizora, obnašao i različite funkcije u nadzornim odborima, upravnim vijećima i revizijskim odborima državnih poduzeća i ustanova. Angažirao sam se također i na različitim vodećim funkcijama u sportu i organizacijama civilnoga društva. Već niz godina glavni sam urednik stručnoga časopisa za razvoj javnoga i neprofitnog sektora. Od 2017. godine do nedavnog isteka drugoga mandata bivše rektorice na Sveučilištu sam obnašao dužnost prorektora za financije i poslovanje. Moj životopis dostupan je na mrežnim stranicama Sveučilišta pa je tamo moguće vidjeti konkretne podatke i informacije o mojemu stručnom i znanstvenom radu te profesionalnim aktivnostima.

Jednoglasna suglasnost


Iako imate jednogodišnji mandat, izbore za rektora možete i odmah raspisati. Kada ih se može očekivati?


– Moja je obveza pokrenuti novi izborni postupak najkasnije šest mjeseci prije isteka mandata. To znači da je krajnji rok za raspisivanje natječaja potkraj listopada ove godine. S obzirom na našu, potencijalno dugotrajniju, izbornu proceduru to je ipak razdoblje u kojemu je moguće i višekratno provesti izborni postupak u slučaju da se ponovo dogodi situacija kakvu smo imali u prethodna dva pokušaja izbora. Zaista vjerujem da se to neće dogoditi. O raspisivanju novoga natječaja želim se konzultirati sa što više članova Senata kako bih procijenio optimalan trenutak i za svoj prijedlog dobio značajnu većinsku, ako ne i jednoglasnu, suglasnost. Osobno smatram da promptno raspisivanje natječaja kolidira sa svim, zahtjevnim i vremenski vrlo ograničenim prethodno navedenim obvezama kojima se moraju posvetiti dekani naših sastavnica i članovi Senata u sljedećih nekoliko mjeseci. Osim toga, ponovljeni neuspješni izbori koji traju već više od pola godine, u akademskoj zajednici izazvali su i svojevrsni zamor pa i nezadovoljstvo. Otvaranje ponovnog izbornog procesa promptno značilo bi da se akademska zajednica bavi ponovljenim izborima, sada potkraj nastavnog dijela akademske godine i predstojećih važnih strateških i financijskih obveza. To mi se, uz predstojeće ljetne praznike, zaista ne čini prioritetnim i opravdanim.


S obzirom na jednoglasnu podršku Senata razmišljate li o mogućnosti isticanja svoje kandidature?


– Priliku za isticanje kandidature za funkciju rektora imao sam, spletom okolnosti, već dva puta i ostao sam pri svojemu stavu da to ne učinim, premda bi moja kandidatura bila potpuno legitimna. Rezultat je to prvenstveno subjektivnog sagledavanja svoje poslovne i privatne životne perspektive nasuprot zahtjeva obnašanja dužnosti rektora. Časnu funkciju rektora nipošto ne smatram privilegijom niti prilikom za osobni probitak već isključivo opredjeljenjem da se život posveti potpunom angažmanu svih vlastitih potencijala za opće i javno dobro. Jednoglasna podrška članova Senata pa i poticaji okoline veliki su mi komplimenti i još jednom svima zahvaljujem, no, u ovom trenutku, nisam na tragu promjene svojega stava.


Semper magis


Postoje li neke slabosti Sveučilišta koje biste željeli ispraviti ili poboljšati?


– Primarna, dalekosežna strateška aktivnost i zadatak je uspješno privesti kraju proces zaključivanja programskih ugovora. To je krucijalno financijsko pitanje za buduće poslovanje i razvoj Sveučilišta i njegovih sastavnica. Posebnost i složenost ovoga procesa je da Sveučilište u pregovaračkom postupku s Ministarstvom nastupa na temelju prethodno usuglašenog prijedloga svih sastavnica. Upravo stoga, pred svim je sastavnicama obveza izraditi potrebne analize, projekcije i planove s kojima će se nastojati “ugraditi” u konsolidirani ugovor koji zaključuje Sveučilište. Kao što sam već naveo, krajnji rok za zaključenje programskog ugovora je 30. rujan ove godine. Razdoblje mandata v. d. rektora ne daje prostora za značajne strateške poteze, ali ćemo svakako nastojati pokrenuti proces za trasiranje strategije Sveučilišta za razdoblje 2026.-2030. godine. Prethodne mandate rektorice obilježavaju veliki iskoraci i postignuća u afirmaciji i internacionalizaciji Sveučilišta. O tome svjedoče brojna formalna i neformalna priznanja i zahvale. Suvišno je da ih ovdje i ja navodim jer su širokoj, a posebice akademskoj zajednici dobro poznata. Također, u suradnji sa čelnicima sastavnica je napravljen niz unapređenja nastavnog i znanstvenog procesa i rada uz uvažavanje studentskih očekivanja i konkretnih prijedloga. Krilatica Sveučilišta “Semper magis” (Uvijek više), zaista sa samo dvije riječi opisuje njeno djelovanje kao čelnice, a to podrazumijeva njen ogroman angažman, trud i rad. Kao najbliži suradnici nastojali smo je pratiti i pomoći u najviše mogućoj mjeri. Sigurno je da je, koliko god se trudili, uvijek moguće i bolje. U ovom svojemu ograničenom mandatu, uz navedene obveze koje su preda mnom, jedino što mogu i moram je još više intenzivirati suradnju i komunikaciju sa sveučilišnim sastavnicama. Istodobno, neophodno je intenzivirati suradnju i sa zaposlenicima sveučilišnih službi kako bismo budućoj upravi osigurali nastavak uspješnog funkcioniranja i razvoja Sveučilišta. Nova buduća uprava s punim mandatom dinamizirat će i usmjeravati razvoj Sveučilišta sukladno svojemu predizbornom programu.