Javni poziv

Primorsko-goranska županija daje milijun eura poduzetnicima. Ovo su uvjeti

Orjana Antešić

Alessandra Ban / Foto: V. KARUZA

Alessandra Ban / Foto: V. KARUZA

Na aktualni poziv, koji će biti otvoren do 6. listopada, mogu konkurirati svi poduzetnici s područja PGŽ-a pod uvjetom da već ne koriste ovaj vid potpora



RIJEKA – Nakon već distribuiranih sredstava potpore prema poduzetnicima s ruralnih i područja Gorskog kotara, u ukupnom iznosu od 281.000 eura, Primorsko-goranska županija raspisala je novi javni poziv za dodjelu bespovratnih potpora u iznosu od gotovo milijun eura, ili preciznije 971.070 eura.


To je dosad najveći iznos koji je osiguran u sklopu Programa potpora male vrijednosti otkad se Županija uključila u ovaj vid pomoći poduzetnicima s ciljem jačanja njihove produktivnosti, realizacije kvalitetnih proizvoda i bolje iskoristivosti resursa.


Na aktualni poziv, koji će biti otvoren do 6. listopada, mogu konkurirati svi poduzetnici s područja Primorsko-goranske županije, uključujući i grad Rijeku, pod uvjetom da već ne koriste ovaj vid potpora. S obzirom na značajan iznos sredstava, koji je ove godine osiguran u županijskom proračunu i nesumnjivo velik interes za korištenje ovih potpora, pročelnica Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Alessandra Ban je okupljenim malim poduzetnicima i obrtnicima u Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Grada Rijeke održala prezentaciju uvjeta i kriterija iz aktualnog javnog poziva.




Od 2017. godine naovamo, otkad se Županija uključila s programom Potpora male vrijednosti poduzetništvu, sufinancirano je 742 poduzetnika, a ukupni iznos plasiranih sredstava penje se na 2,82 milijuna eura.


Za ovogodišnje potpore mogu konkurirati sve fizičke i pravne osobe, odnosno obrtnici i tvrtke u 100-postotnom privatnom vlasništvu sa sjedištem na području Primorsko-goranske županije.


Dodjela bespovratnih sredstava kanalizirat će se kroz pet mjera.


Prva mjera odnosi se na sufinanciranje troškova nabavke opreme u prerađivačkim djelatnostima.


Druga je mjera usmjerena na poticanje energetske učinkovitosti, dok treća obuhvaća potpore novoosnovanim tvrtkama odnosno obrtima.


Kod ove tri mjere predviđeno je sufinanciranje 80 posto prihvatljivih troškova, dok se kod preostale dvije ide u 100-postotnom iznosu, a odnosi se to na mjeru poticanja zapošljavanja i samozapošljavanja žena te sufinanciranje troškova pripreme i prijave projekata za EU fondove.


Vrijedi istaknuti da najviši iznos dodijeljene potpore kod svih pet mjera iznosi 10.000 eura, a najniži 1.000 eura.


Potencijalni prijavitelji mogu konkurirati samo za jednu od mjera, a moraju imati i minimalno jednu zaposlenu osobu na neodređeno vrijeme, što uključuje i slučajeve samozapošljavanja.


Nakon isteka roka, sve pristigle prijave valorizirat će se prema utvrđenim kriterijima, a u slučajevima gdje se pojavi isti broj bodova, prednost kod odabira imat će ona prijava s ranijim datumom i vremenom podnošenja.