Piše Katarina Bošnjak

Priča s place: Kad vam i tih nekoliko centi može puno značiti

Katarina Bošnjak

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Nakon silnog straha od zaokruživanja cijena nakon uvođenja eura to se zapravo najmanje ostvarilo na placi



Jučer je prije podneva centralna riječka tržnica bila iznimno dobro posjećena, a imala je što i ponuditi kupcima.


Prostor ispred Plodina krasilo je nekoliko štandova s velikom ponudom cvijeća, ponajviše sadnica – od krasnih trajnica po cijeni od dva eura, preko začinskog bilja čija se cijena kretala oko dva i pol eura, pa do begonija i lobelija za samo 60 centi.


Sadnica volovskog srca prodavala se za 70 centi, a celer za 50, dok su sadnice kupusa 30 i patlidžana 60 centi.




Zanimljivo je da se nakon silnog straha od zaokruživanja cijena nakon uvođenja eura to zapravo najmanje ostvarilo na placi, pa se često viđaju cijene poput 1,46 eura za kilogram banana ili 1,72 eura za kilu batata.


Prodavači time kupcima ulijevaju dozu povjerenja, a ne može se zanemariti činjenica i da tih nekoliko centi naposljetku može puno značiti.


Mladog krumpira bilo je za jedan euro, domaće kapule za 1,80, istarske blitve po 2,50 te špinata za tri eura po kilogramu. Kilogram jagoda sada stoji 6 eura, a šparoga 28, dok se jedan mac divljih šparoga može kupiti za tri eura.


Između štandova, u jednom od manje gužvovitih prolaza, grupica od nekoliko turista slušala je o arhitekturi riječke place, odnosno građevinama u kojima je smještena i kojima je okružena.


Vodič se zaustavio ispred Turske kuće te ukratko objasnio da njezina obilježja svjedoče o multikulturalnosti Rijeke s početka 20. stoljeća.


Podsjetio je da je taj dio Rijeke, od kazališta do tržnice, stvoren nasipavanjem u 19. stoljeću, a kako je zamišljen kao elitna četvrt, dok je danas pak daleko od toga.


U ponedjeljak 1. svibnja, na Praznik rada, riječke gradske tržnice neće raditi, obavijestio je korisnike Rijeka plus.