In memoriam

Preminuo Damir Vrhovnik

Edi Prodan

Damir Vrhovnik / Foto Sergej Drechsler

Damir Vrhovnik / Foto Sergej Drechsler

Nakon duge i teške bolesti kojoj se hrabro suprostavljao dugi niz godina, 31. srpnja 2023. godine napustio nas je Damir Vrhovnik



Mozaik života jednog grada, jedne države koja je kroz svoje postojanje imala promjenjivu sreću svog postojanja, uvijek čine iznimni ljudi.


Kad su u pitanju Rijeka i Hrvatska, jedan od njih je svakako i Damir Vrhovnik, gospodarstvenik i političar koji je zahvaljujući svojoj ulozi u najtežim, najturbulentnijim vremenima za opstojnost kraja kojem je posvetio sve svoje kreativne i intelektualne sposobnosti, zaslužio svoje mjesto u galeriji iznimnih ljudi.


Nakon duge i teške bolesti kojoj se hrabro suprostavljao dugi niz godina, posljednjeg dana srpnja 2023. godine napustio nas je Damir Vrhovnik.


Tri silno snažna momenta




Najmanje su tri silno snažna momenta koji se vezuju na sam spomen njegovog imena: Remontno brodogradilište Vikor Lenac, Krizni štab Općine Rijeka kao i onaj politički vezan uz SDP, kao se god ta kratica kroz vrijeme čitala.


Damir Vrhovnik rođen je 3. rujna 1947. godine u Bjelovaru. No, kao sasvim mali dječačić od dvije godine dolazi u Rijeku. Sve stupnjeve obrazovanja stječe u glavnom gradu Kvarnera, pa tako i diplomu na Strojarsko-brodograđevnom fakultetu.


Na istom fakultetu, kakve mu god mijene naziva dolazile kroz vrijeme, bio je i asistent i predavač, znanstvenik u cijelosti involviran u problematiku koja je u velikoj mjeri oblikovala i samu Rijeku, u cjelokupnoj povijesti njezinog industrijskog razvoja.


Rad u Lencu


Posvetimo li se njegovom radu u gospodarstvu potrebno je napisati samo dvije riječi: “Viktor Lenac”.


Damir Vrhovnik u tom je brodogradilištu radio od 1974. do 2003. godine kad je i otišao u mirovinu. Većina bi se složila s poslom koji jamči znanstvenu realizaciju i redovna primanja.


Ne i Damir Vrhovnik koji je “Lenac” vidio u liderskoj ulozi, kako unutar brodograđevne struke, tako i razvoja Rijeke same. Bio je direktor Lenca od 1987. do 2003. godine, a uspješno ga je proveo i kroz vrijeme velikih gospodarsko-političkih promjena, poznatih i kao privatizacija.


Kolika je bila snaga njegovog prepoznavanja ispravnih gospodarskih kretanja govori i činjenica d se nalazio u čak 15 upravnih ili nadzornih odbora jako važnih hrvatskih tvrtki, kao i najznačajnijih institucija kao što su HGK, HUP ili CROMA.


Iz Partije nije bježao


Prebacimo li se na političku scenu, i dalje nailaimo na osobu kojoj je konzistentnost jedna od najznačajnijih karakteruistika. U politiku je ušao u razdoblju socijalizma, bio je dakle član Partije, no u njezinim redovima je ostao i onda, nakon demokratskih promjena i konačnog ulaska Hrvatske u svijet višestranačja, kad su mnogi iz nje, stideći se svoje prošlosti, bježali.


SDP je tada spao na svega pet posto povjerenja birača, no zahvaljujući ljudima poput Vrhovnika, ta se stranka kroz desetljeće turbulencije 3. siječnja 2000. godine pobjedonosno vraća na čelnu poziciju hrvatske izvršne vlasti.


Štoviše, upravo su gospodarski modeli koje je u jednom dijelu svog znantvenog i iskustvenog rada provodio Damir Vrhovnik i bili temeljem tog političkog zaokreta Hrvatske.


Damir Vrhovnik je aktivno participirao i u svim ratnim zbivanjima koja su pogodila njegov grad i njegovu domovinu. Bio je jedna od naznačajnijih članova Teritorijalne obrane kao i Kriznog štaba Rijeke te je svojim radom, zalaganjem kao i pregovaračkim sposobnostima sebe utkao u mirnu tranziciju, odmaknuo Rijeku od opasnosti neposrednog ratnog djelovanja.


Sjećanja na ratnu 1991.


Kao zalog povijesti, kao zalog znanosti, a ne dnevnopolitičkom pamćenju povijesti izdao je i knjigu Sjećanja na događanja iz ratne 1991. godine koja bi morala biti osnovom za sastavljnje jedne nepristrasne, znastveno pravdane povijesti Rijeke i njezine regije iz tih turbulentnih ratnih vremena.


Bio je Damir Vrhovnik satkan i iz niza strasti, uz posvećenost obitelji najveća mu je sasvim sigurno bio šah. Zaslužan je za razvoj te discipline koju mnogi stavljaju na razmeđu sporta i sasvim posebne intelektualne vještine.


Posebno u Rijeci gdje se zahvaljujući njegovim inicijativama šah razvija unutar mlade populacije, ali i po tome što je šahistima omogućio znatno bolje infrastrukturne uvjete za bavljenje tom drevnom vještinom.


Obitelji Damira Vrhovnika izražavamo iskrenu sućut, a Rijeci ostaje na spoemen ostavština karakterne osobe koja je uvijek željela više, koja s nije mirila sa zatečenim stanjem.


Iako ga fizički više nema među nama, nadamo se da će taj zalog želje za napretkom i ne mirenjem s ponekad “bezizlaznim” situacijama kao što je bila ona ratna, zauvijek biti utkane u razmišljanje i djelovanje stanovnika grada na Rječini.