Susret

Premijer obećao pomoć Gorskom kotaru, najavio dovršetak niza investicija u PGŽ

Barbara Čalušić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Na sastanku je bilo riječi o Gorskom kotaru, drugoj zgradi bolnice, troškovima zdravstva školstva te porastu cijena energenata



Premijer Andrej Plenković se susreo s primorsko-goranskim županom Zlatkom Komadinom, a na sastanku je bilo riječi o Gorskom kotaru kojem je obećana pomoć kroz različite programe Ministarstva regionalnog razvoja, drugoj zgradi bolnice, troškovima zdravstva školstva te porastu cijena energenata.


Predsjednik Vlade pritom je istaknuo da će Vlada naći način kako bi po tom pitanju pomogla svim županijama, a Plenković i Komadina razgovarali su i o izgradnji prometnice od tunela Učke prema Matuljima.


Ključni razvojni prioriteti


– Ovo je županija u kojoj često boravimo i znamo koji su to ključni razvojni prioriteti, naša generalna ocjena svih projekta, investicija pa i potpore koju je Vlada davala Županiji, izuzetno je pozitivna i dobra.




Velika investicija u bolnicu za majku i dijete Kliničkog bolničkog centra Rijeka, strateški je općenito najveći projekt ulaganja u zdravstvenu infrastrukturu u zemlji.


Naša Vlada je zainteresirana ne samo da se dovrši ova zgrada kroz nekoliko mjeseci, nego da se nastavi projekt druge zgrade ove bolnice.


Što se tiče 3. maja, našim odlukama iz 2019. godine donesena je strateška odluka da se pruži šansa 3. maju, tradiciji i simbolici ovog grada.


I zaista, sva tri broda između 2019. i 2022. dovršena su pravovremeno zahvaljujući jamstvima i kreditima naše Vlade.


O opstanku 3. maja


Pružili smo ruku i za drugi sestrinski brod koji se trenutno radi u 3. maju, no ne možemo nastaviti metodologijom kao što je ona bilo ranije, budući da je potrebno ozbiljno restrukturiranje i razrješavanje svih pravnih pitanja koja su vezana između Uljanika i 3. maja, racionaliziranje i učinkovitije poslovanje.


Dakle, pružena ruka da, ali uz usporedno restrukturiranje koje je ključno da bi brodogradnja u Rijeci opstala. Što se tiče druge cijevi tunela Učka, čvora Vranja i tih nekoliko preostalih kilometara, jako dobro ide cijeli posao probijanja druge cijevi, a nakon toga preostalih 12 kilometara od Učke i Matulja čime će se Istarska županija spojiti s mrežom autocesta u Hrvatskoj što će biti iskorak i prometno olakšanje, naročito u turizmu, istaknuo je Plenković.


Energetski hub na LNG terminalu


On se dotaknuo i LNG terminala na Krku podsjećajući kako je Vlada najavila dodatna ulaganja kojima će se postojeći plutajući LNG terminal dodavanjem četvrtog traila ukupan kapacitetom dignuti s 2,9 milijardi kubičnih metara plina na 6,1 milijardi čime Hrvatska postaje energetski hub za sigurnost opskrbe plinom i za zemlje u okruženju.


– Ukupni kapaciteti koji su potrebni Hrvatskoj su 2,8 milijardi kubičnih metara, a sa 6,1 milijardi osiguravamo plin i za zemlje u našem okruženju, a nema tko nije zainteresiran za plin koji dolazi u Omišalj, rekao je Plenković.


Dodao je da su sredstva osigurana te će se cijeli projekt zaokružiti na financijski održiv način što će donijeti dugoročnu korist u razvoju Hrvatske kao energetskog čvorPortišta.


Govoreći o rast cijena energenata Plenković je potvrdio kako je opravdana zabrinutost građana i svih onih koji rade u gospodarstvu i javnom sektoru.


O cijeni struje za kućanstva


– Cijena struje za kućanstva je po cijeni kakve su bile prije jer smo mi to tako odlučili te smo već tako djelovali in favore standarda naših građana.


Da smo prepustili da kompanije tržišno određuje cijene, onda bi već sada narasla cijena struje. Radimo na cjelovitom paketu koji je održiv, koji će ublažiti efekte, vodeći pritom računa o financijskoj stabilnost HEP-a, ali i vodeći računa o stabilnosti hrvatskog proračuna, da smo u fazi zadnjih mjeseci priprema za eurozonu, turističkoj sezoni, inflatornim pritiscima, upozorio je Plenković.