Biografsko djelo

Predstavljena knjiga Daine Glavočić o Karlu Baumannu, pioniru autonomnog ronjenja

Ervin Pavleković

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Riječ je o biografskoj knjizi o autoričinu ocu Karlu Baumannu (1914.-1954.) koji je bio naš jedriličar i europski prvak te dvostruki olimpijac



Biografska knjiga Daine Glavočić o Karlu Baumannu, inženjeru, pioniru autonomnog ronjenja te uspješnome jedriličaru, predstavljena je u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka.


Iako se radi prvenstveno o biografskoj knjizi o pojedincu, uvidom u život sportaša, trenera, teoretskog i terenskog istraživanja jedrenja i podmorja, knjiga je doprinos historiografiji ronjenja, no i svojevrstan dokument jednoga vremena.


Kako smo saznali na predstavljanju, knjiga “Karlo Bauman: inženjer jedriličar ronilac” biografska je knjiga o autoričinu ocu Karlu Baumannu (1914.-1954.) koji je bio naš jedriličar i europski prvak te dvostruki olimpijac, a nakon Drugog svjetskog rata (1946.-1954.) najpoznatiji hrvatski teški ronilac i pionir autonomnog ronjenja, kao i edukator te autor stručnih i popularnih tekstova o jedrenju i ronjenju.


Životni scenarij vrijedan filma




Njegovo javno djelovanje i privatni život bili su vezani uz Boku Kotorsku, Split, Zagreb, Rijeku, Opatiju te jedriličarske klubove Labud iz Splita, Jadran iz Opatije, Orsan iz Dubrovnika te Galeb iz Rijeke.



“Obilna i obiteljska privatna i javna dokumentacija, zapisi i priče još živućih svjedoka toga vremena te mnogi komentari da je riječ o životnom scenariju vrijednom filma učvrstili su me u odluci da pokušam bez sentimentalnosti prikazati izniman život i postignuća skromnoga, samozatajnog sportaša, hrabrog, radišnog i u poslu inventivnog ronioca te obitelji posvećenog čovjeka.


Prikazano je vrijeme sredine 20. stoljeća s puno skromnijim poslijeratnim prilikqma života i rada u našoj zemlji, u sasvim drukčijoj zbilji od današnje, bez velikih i tehničkih i materijalnih mogućnosti”, piše autorica u Predgovoru knjige.


Na Baumannove ronilačke aktivnosti osvrnuo se Danijel Frka koji je kazao kako je kao teški ronilac splitskog Brodospasa vadio iz velikih dubina brodove Srbin, Argo, Partizanku i Proleterku, spašavao poplavljen rudnik Trepča, a nažalost tragično je stradao u neutvrđenim okolnostima tijekog svog posljednjeg zarona.


O važnosti Baumanna za pomorsku tradiciju govorio je Jakov Karmelić koji je istaknuo kako je autorica “topla srca, hladne glave i mirne ruke napisala odličnu biografsku knjigu o svome ocu Karlu Baumannu”, na objektivan način prikazujući život i djelo osobe koja je bila ispred svog vremena, predodređen za velika djela, što ističe i same autorica u posljednjem poglavlju:


Predodređen za velika djela


“Zbog svega što je Karlo Baumann postigao u svome kratkom životu, posebno s obzirom na opasnosti, kvalitetu, obujam i raznovrsnost postignuća, očito je da je bio predodređen za velika djela.


Po stručnosti i intelektualnoj razini pripadao je malobrojnoj skupini ljudi koja je u više područja ljudske djelatnosti daleko iznad prosjeka.



Istaknuo se brodogradnji, sportskom jedrenju, spašavanju na moru, podvodnim radovima i, posebno, u jedriličarskoj i ronilačkoj pedagogiji i publicistici.”


S ciljem da sjećanje na život i djelo njezina oca, koji je bio ispred svog vremena, poživi, autorica je i napisala ovu detaljnu opservacijsku biografsku notu.


Knjiga je podijeljena u četiri poglavlja – Kronologija života, Jedrenje, Ronjenje, Riječ na kraju – uz Predgovor, Bibliografiju te biografsku crticu Diane Glavočić, a broji 257 stranica.


Također sadrži i popis kratica, a što se bibliografskih jedinica tiče, autorica se koristila brojnom literaturom, to jest autorskim članicima objavljenim između ostalog u časopisima kao što su Brodarstvo, Brodospas, Jedra i kajaci, Jugoslavenski mornar, Pomorstvo, Novi list, Riječki list, Slobodna Dalmacija, Vjesnik, te drugim.


Uz brojne arhivske fotografije koje pokazuju razne trenutke Baumannova života, druženja, natjecanja, dokumente i spise, nagrade, knjiga sadrži i mnoge Baumannove skice i nacrte, recimo nacrt iz 1950. za izgradnju reformirane jedrilice L5, skicu položaja i prijedloga za podizanje Kaisera Franza Josefa I., zatim novinske članke te pokoju kartu.