RRA PGŽ

Predstavljena inovativna platforma RiMap: “Ovo je velika prilika za tvrtke iz PGŽ!”

Aneli Dragojević Mijatović

Foto Sergej Drechler

Foto Sergej Drechler

Platforma već okuplja 70-ak tvrtki i više od 170 istraživača, a bit će predstavljena na briselskom tjednu valorizacije znanosti



Platforma Regionalne razvojne agencije PGŽ-a RiMap prepoznata je na europskom nivou kao inovativan primjer suradnje znanosti i gospodarstva te će kao primjer najbolje europske prakse biti krajem travnja prezentirana u Bruxellesu, izvijestio je Vedran Kružić, ravnatelj Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije, na današnjem predstavljanju te platforme u Županiji.


Platforma potiče interakciju i umrežavanje razvojnih projekata i potreba gospodarskog i javnog sa znanstvenim sektorom.


Zamjenik župana Vojko Braut rekao je tom prilikom da je Regionalna razvojna agencija (RRA) ustanova PGŽ-a izuzetno bitna za razvoj i prikupljanje europskih sredstava, kako za Županiju, tako i za sve druge dionike.




Kružić se potom osvrnuo i na rad Agencije u prošloj godini. Tako smo saznali da je RRA sklopio sporazume s više od 30 javno-pravnih tijela te je u pripremi i provedbi projekata vrijednih više od 60 milijuna eura.


Inovacijski ekosustav


– Vodimo posebno računa o prikupljanju projekata s ovog područja koje namjeravamo financirati kroz EU financijsko razdoblje ispred nas.


Imamo 800-tinjak projekata s našeg područja vrednijih od milijardu i 800 milijuna eura.


Od 2018. kada smo osnovani, radimo na dosta inovativnih projekata s našim suradnicima s područja PGŽ-a, a tu je i RiMap platforma koju smo financirali uz pomoć PGŽ-a, a namijenili smo je povezivanju akademskog i gospodarskog sektora.


Cilj nam je na području naše regije stvoriti određeni inovacijski ekosustav, a ova je platforma omogućila da na jednom mjestu informiramo i umrežavamo sve koji žele iskoristiti izdašna financijska sredstva koja nas očekuju sljedećih desetak godina, kako bi razvili svoje projekte, unaprijedili poslovanje, zaposlili nove zaposlenike i podigli konkurentnost u svojoj tvrtki, ali i cijeloj regiji, opisao je Kružić.


Naglasio je da će krajem mjeseca platforma biti predstavljena na briselskom tjednu valorizacije znanosti.


– Sretni smo što je platforma prepoznata kao dobar primjer europske prakse, povezivanja znanstvenog sektora, istraživača i tvrtki, a to je upravo ono što smo prije nekoliko godina, kada smo radili plan razvoja PGŽ-a, ocijenili kao nešto gdje zaostajemo i što moramo unaprijediti.


RiMap već okuplja 70-ak registriranih tvrtki i više od 170 registriranih istraživača.


Pokušavamo na toj platformi definirati razvojne prijedloge, projekte i privatnog i javnog sektora, i povezati ih s uslugama i kompetencijama ljudi koji vrijedno rade na istraživačkim institucijama i na riječkom sveučilištu.


Ovo je u hrvatskim okvirima jedinstveni projekt. Iskustva najnaprednijih europskih regija unisono govore da bez snažnog inovacijskog ekosustava teško možemo očekivati gospodarski razvoj i konkurentnost.


Platforma nam je jako bitna jer nas u sljedećih desetak godina očekuje intenzivno financiranje ključnih sektora kroz plan industrijske tranzicije.


To je ujedno i najveći iznos financiranja koji će hrvatske tvrtke, pogotovo tvrtke iz Jadranske Hrvatske imati sljedećih desetak godina.


RRA je koordinator tog područja zadnje dvije godine i u dogovoru s ostalim županijama Jadranske Hrvatske definirali smo ključne sektore, kaže Kružić.


Veli da su svi ti sektori oni na kojima PGŽ bazira budući rast.


Ključni sektori


– Definirane su i brojne niše u kojima će se moći financirati projekti razvoja, inovacija i novog zapošljavanja. Jedina smo županija koja je definirala zdravlje kao ključni sektor razvoja.


Ne samo zdravstveni turizam, nego i zdravlje, gledamo dakle kao ključnu polugu razvoja ove regije gdje radi već više od 12.000 ljudi.


U tom sektoru i u sektorima na kojima se bazira naš budući rast, RRA pokušava oformiti nekoliko »hubova«, inovacijskih centara.


Tu su sektori maritimne industrije ili plave ekonomije, industrije pametnih gradova, industrije zdravlja, industrije turizma više dodane vrijednosti.


Nadamo se da ćemo u Gorskom kotaru imati i centar zelene gradnje. RiMap omogućuje da se stvaraju kvalitetni konzorciji koji su osnova financiranja u planu industrijske tranzicije.


S te 1,2 milijarde kuna ovo će biti daleko najveći iznos financiranja tvrtki s područja PGŽ-a u idućih deset godina i ova platforma može pomoći da to vrijeme dočekamo što spremnije.


U tijeku su javni pozivi, stotine firmi se već prijavilo, a naša je uloga pozivati tvrtke da iskoriste ovaj izvor financiranja, jer tih 140 milijuna eura je isključivo fokusirano na ključne sektore i niše na području Jadranske Hrvatske, te nam tu ne mogu konkurirati druge NUTS 2 regije, objasnio je Kružić detaljno.