Alen Jugović

Predsjednik Upravnog vijeća Studentskog centra Rijeka: 'Naši studenti imaju možda i najbolji standard u Hrvatskoj'

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

U proteklom razdoblju od četiri ugostiteljska objekta narasli smo na 16, broj zaposlenih povećali sa 140 na 240, udvostručili smještajne kapacitete, otvorili hostel



Više od pola stoljeća Studentski centar Rijeka (SCRI) brine se o standardu studenata Sveučilišta i Veleučilišta u Rijeci. Pruža usluge stanovanja, prehrane, privremenog ili povremenog zapošljavanja, cateringa i organizacije slobodnog vremena studenata. Predsjednik Upravnog vijeća, prof. dr. sc. Alen Jugović, koji obnaša tu funkciju već u drugom mandatu, kaže da je u tom poslu najizazovnije prepoznati potrebe korisnika – studenata te na njih odgovoriti pravodobno, kvalitetno i održivo.


– Iako su studenti primarni korisnici naših usluga, potrebno je uskladiti interese i očekivanja svih naših dionika – studenata, zaposlenika, Sveučilišta, građana i turista – no u konačnici naš su prioritet uvijek studenti. Naš je zadatak osigurati da standard života u domovima, restoranima i drugim uslugama kontinuirano raste, uz poslovnu politiku koja mora biti održiva.


S obzirom na to da Studentski centar nije proračunski korisnik, na koji se način postiže financijska stabilnost?




– Održivost gradimo širenjem ponude i prema drugim korisnicima – djelatnicima Sveučilišta, građanima i turistima. Tako smo, unatoč pandemiji i inflaciji, kada je likvidnost SCRI-a dolazila u pitanje, uspjeli osigurati dodatne prihode koji su nam omogućili ulaganja u podizanje studentskog standarda. Veliku pomoć dali su i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih kroz subvencije za prehranu i cijene energenata.


Centralna kuhinja


Posljednjih godina uveden je niz inovacija, od centralizirane pripreme hrane pa do sasvim novog koncepta usluge koji nudi objekt Slano&Slatko. Kako se to odrazilo na standard studenata i poslovanje?


– Novi projekti i inovacije koje smo implementirali i ponudili omogućili su našu raznovrsnost i opću prihvatljivost, a SCRI je postao prepoznat kao nov i kvalitetan partner pa mogu čak i reći i svojevrsni brend u gradu Rijeci. Primjer je restoran Slano&Slatko na Korzu, čiji koncept uz svoju osnovnu djelatnost ponude studentske prehrane, pruža i a la carte usluge te je dodatno obogatio ugostiteljsku ponudu našega grada i povećao standard naših studenata. Uz nedavno postavljenu prostranu terasu restoran više nije samo mjesto prehrane, već i prostor susreta, suradnje i povezivanja akademske i poslovne zajednice te građana Rijeke. Projekt je ostvaren u suradnji sa Sveučilištem i Sveučilišnom knjižnicom i pravi je pokazatelj kako se zajedničkim djelovanjem mogu postići veliki pomaci kako za studente tako i za ostale sastavnice Sveučilišta u Rijeci. I nije to jedini takav projekt koji je ostvaren zajedničkom suradnjom sastavnica Sveučilišta u Rijeci, neki od njih su još i programi vezani uz tjelesnu i zdravstvenu aktivnost ili povremene djelatnosti sastavnica poput promocija, predavanja, radionica i to na način da SCRI sastavnicama Sveučilišta u Rijeci ustupa na korištenje infrastrukturu SCRI-ja uz minimalnu naknadu. Time SCRI pokriva dio troškova hladnog pogona, a sastavnice povećavaju kvalitetu i kapacitet nastavne infrastrukture.


Centralizacijom pripreme hrane se postigla unificirana kvaliteta jela u svim ugostiteljskim objektima SCRI-a, smanjene su tzv. duple kuhinjske operacije, postignuta je bolja iskorištenost postojećih resursa te su smanjeni operativni troškovi. Uzevši u obzir i oskudicu radne snage u ugostiteljstvu i potrebu racionalizacije troškova radi visokih cijena sirovina i energenata, ovaj projekt se pokazao kao iznimno uspješan, pa sada i ostali studentski centri u Hrvatskoj dolaze kod nas na edukaciju u svezi provedbe istoga u njihovim centrima. Poseban je iskorak i ljetno korištenje domova prvenstveno za sportske i kluturne manifestacije, čime promoviramo zdrav život, grad Rijeku i Sveučilište, a ostvareni prihodi vraćaju se u standard studenata – modernizaciju domova, otvaranje novih usluga poput »SNACKA« na Kampusu koji nudi ponudu jela s roštilja te razvoj ponude slastica. Tako smo ljeti ugostili Sportske igre mladih, Svjetsko rukometno prvenstvo za juniore, Europsko prvenstvo skakanja u vodu za juniore, Međunarodni susret mažoretkinja i druge.


Novi paviljon na Trsatu


Ipak i dalje ostaje najveća boljka, a to je manjak smještajnih kapaciteta za studente?


– Nažalost, svake godine više stotina studenata ostaje bez subvencioniranog smještaja. Interes stalno raste, a cijene privatnog najma često su previsoke. Zato smo, zajedno sa Sveučilištem, prijavili projekt »JaStuK«, vrijedan 13 milijuna eura, kojim će se izgraditi Paviljon 3 s 284 nova ležaja u naselju Trsat. Iako to neće u potpunosti riješiti problem, značajno će smanjiti manjak kapaciteta i poboljšati standard te na taj način i poboljšati uvjete pristupa visokom obrazovanju. Poseban naglasak stavlja se na prioritetni pristup smještaju studenata koji su u nepovoljnom socio-ekonomskom položaju.


Razmišlja li se o nastavku izgradnje paviljona na Trsatu?


– Nužno je razmišljati o dodatnim smještajnim kapacitetima za studente u budućnosti, no ne možemo se uvijek oslanjati samo na sredstva državnog budžeta ili europskih fondova. Potrebno je razviti modele javno-privatnog partnerstva u kojima bi smještaj tijekom godine koristili studenti, a ljeti fakulteti, sportaši, poduzetnici i turisti. Takav pristup donio bi i korekciju cijena privatnog najma u Rijeci, što bi studentima dodatno olakšalo studiranje u Rijeci, ali ne samo studentima već i svim osobama koji grad Rijeku vide kao svoje radno mjesto ili mjesto za život.


Obnova Podmurvica


Najavljen je veliki investicijski zahvat u Studentskom naselju »Ivan Goran Kovačić« na Podmurvicama. Kako napreduje taj projekt?


– Nakon više od 50 godina započela je modernizacija Studentskog naselja »Ivan Goran Kovačić«. U prvoj fazi uređuje se 180 soba u Objektu 1, a radovi bi trebali početi u ljeto 2026. i završiti do jeseni iste godine. Investiciju financiramo vlastitim prihodima ostvarenima racionalizacijom i tržišnim aktivnostima. Na taj način podižemo studentski standard i infrastrukturno i sadržajno.


S obzirom na sve investicije te složenost poslovanja u kojem Studentski centar nudi razne usluge, kako ocjenjujete način vođenja tako velikog sustava?


– U svim sustavima u kojima sam bio angažiran, bilo u upravljačkom, bilo u nadzornom tijelu, uvijek su ključ uspjeha bili ljudi. Bez stručnog i predanog tima nema dugoročnih rezultata. U SCRI-u dobro je posložen sustav organizacije poslovnih procesa, no posebnu vrijednost predstavljaju kvalitetni zaposlenici i uprava koji zajedno uspijevaju odgovoriti na poslovne izazove poput inflacije, rasta cijena energenata i nedostatka radne snage. Rezultat je vidljiv – u proteklom razdoblju od četiri ugostiteljska objekta narasli smo na 16, broj zaposlenih povećali sa 140 na 240, smještajne kapacitete udvostručili, otvorili hostel, broj obroka povećali pet puta (sada negdje više od 10.000 obroka dnevno), a dnevno se prodaje i više od 240 torti. Sve to pokazuje da se briga o pozitivnom poslovanju može sustavno vratiti kao ulaganje u poboljšanje studentskog standarda. Na kraju dopustite mi slobodu zaključiti da sve navedeno omogućava da naši studenti imaju možda i najbolji studentski standard od svih sveučilišta u Hrvatskoj, a još čitav niz projekata nam je u procesu realizacije.


Kampus vidim kao drugi centar grada


Kako vidite Kampus u budućnosti?


– Vidim ga kao drugi centar grada – s kvalitetnim smještajem i restoranima, ali i bogatom ponudom sportskih, kulturnih i zabavnih sadržaja. To bi bio prostor u kojem studenti ne samo žive i uče, već i provode slobodno vrijeme, druže se i razmjenjuju iskustva. Kampus u kojem se uz hrvatski čuje desetak jezika i u kojem studenti iz cijelog svijeta proživljavaju svoje najljepše dane.


A budućnost Studentskog centra?


– Naša budućnost je svijetla, što ujedno čini onda i budućnost studentskog standarda još kvalitetnijom. Želimo nastaviti razvijati nove projekte i usluge, kako bi se svi studenti – domaći i strani – osjećali dobrodošlo i ugodno. Želimo da im studentski dani prolaze u kvalitetnom radu i dobrom druženju, bilo u restoranima, bistroima, na sportskim terenima ili raznim aktivnostima i izletima. Naš je cilj da se po završetku studija s radošću prisjećaju studentskih dana u Rijeci, znajući da im je Studentski centar bio siguran oslonac i partner.