Dan ružičastih majica

Predavanje za korisnike Dnevnog boravka Dječjeg doma Tić: Nulta tolerancija na bilo koji oblik nasilja

Vladimir Mrvoš

Foto PU primorsko-goranska

Foto PU primorsko-goranska

Upozorili su i na opasnost od tzv. sextinga (slanja seksualno eksplicitnih fotografija i poruka) te na opasnosti komunikacije s nepoznatim osobama koje često daju lažne podatke o svom identitetu i izgledu, a s ciljem počinjenja neke od kažnjivih radnji na štetu maloljetne osobe



RIJEKA – U povodu obilježavanja Dana ružičastih majica u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke policijski službenici prevencije su za korisnike Dnevnog boravka Dječjeg doma Tić organizirali prigodno predavanje. Tako su učenici riječkih osnovnih i srednjih škola u dobi od 9 do 16 godina imali priliku sudjelovati u programu prevencije vršnjačkog i elektroničkog nasilja. S ravnateljicom Dječjeg doma Tić Tamarom Žakula dogovorena je provedba edukacije s ciljem prevencije vršnjačkog nasilja putem elektroničkih medija uz informiranje učenika o zakonskoj regulativi i policijskom postupanju u situacijama takve vrste nasilja.


Edukaciju su provele policijske službenice Ureda načelnika PU primorsko-goranske Nives Kajfeš Grčko i Ingrid Mavrić koje su učenike upoznale s obilježjima vršnjačkog i elektroničkog nasilja. Naglasile su važnost nulte tolerancije na bilo koji oblik nasilja i upozorile učenike na one s kojima se mogu susresti u izravnoj i virtualnoj komunikaciji. To mogu biti prijetnje, vrijeđanja koja se pojavljuju na internetskim stranicama, forumima, blogovima, zatim poticanje mržnje prema određenoj osobi, odnosno kreiranje tzv. grupe mržnje (engl. hate groups) na društvenim mrežama gdje su žrtve objekti ismijavanja, namjerno isključivanje određene osobe iz internetskih grupa, kreiranje lažnih profila ili neovlašteno korištenje nečijeg profila, videosnimanje fizičkog napada i objavljivanje snimke, javno objavljivanje nečijih privatnih podataka bez odobrenja te osobe i sl. Pri tome su ih upozorili i na opasnost od tzv. sextinga (slanja seksualno eksplicitnih fotografija i poruka) te na opasnosti komunikacije s nepoznatim osobama koje često daju lažne podatke o svom identitetu i izgledu, a s ciljem počinjenja neke od kažnjivih radnji na štetu maloljetne osobe.