Izložba

Povijesna šetnja Korzom: Uvid u bogatu i zanimljivu prošlost riječkog ljekarništva

Sandy Uran

Foto: M. LEVAK

Foto: M. LEVAK

Izložba je nastala suradnjom JGL Muzeja farmacije i Grada Rijeke u povodu 30 godina JGL-a i 750 godina farmacije na tlu Hrvatske, a obuhvaća povijesne ljekarne Rijeke i Sušaka od kojih su neke, poput ljekarne kod Radija Rijeke iz 1859., još i danas aktivne



RIJEKA – Šetnja Korzom može biti idealna prilika da se upozna djelić povijesti našega grada. Naime, na postamentima na Korzu postavljena je izložba fotografija i povijesne arhivske građe o ljekarništvu u Rijeci i Sušaku. Izložba »Ljekarne Rijeke i Sušaka s početka 20. stoljeća« nastala je suradnjom JGL Muzeja farmacije i Grada Rijeke, a obuhvaća povijesne ljekarne Rijeke i Sušaka.


Predstavili su je voditeljica projekta JGL Muzeja farmacije i članica Upravnog odbora JGL-a Eva Usmiani Capobianco, autor izložbe i kustos JGL Muzeja Marin Pintur te pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke Karla Mušković.


Dva jubileja


– Naša zemlja baštini dugu ljekarničku tradiciju, koja se razvijala istodobno s europskim trendovima u ljekarništvu. Ove godine slavimo dva važna jubileja, 30 godina JGL-a i 750 godina farmacije na tlu Hrvatske, stoga smo ovom izložbom željeli odati počast i poštovanje ljekarnicima i ljekarničkoj struci, kazala je Eva Usmiani Capobianco istaknuvši pritom važne datume iz povijesti farmacije kao što je osnutak prve hrvatske ljekarne u Trogiru 1271. godine, ljekarne »Male Braće« u Dubrovniku 1317., dok počeci ljekarništva u Rijeci sežu u 1437. godinu, kada se u zapisima gradskog notara Antona De Renna spominje Antonio Pertusan, ljekarnik iz Venecije.


Snimio: MATEO LEVAK




Autor izložbe Marin Pintur kazao je kako građani Rijeke, ali i turisti, imaju priliku doznati nešto više na izložbi koja obrađuje desetak povijesnih ljekarni Rijeke i Sušaka s kraja 19. i početka 20. stoljeća. – Posjetitelji imaju priliku detaljnije se upoznati s ljekarnama koje su djelovale u Rijeci u tom razdoblju, od kojih se neke i danas nalaze na istome mjestu, rekao je Pintur, zahvalivši ujedno i svim ustanovama koje su pomogle realizaciju ovog projekta.



Stare recepture


Razgledavanjem postava dobivamo uvid o ljekarnama koje su djelovale u našemu gradu od kojih su neke još uvijek aktivne, poput one na Korzu nadomak Radija Rijeke, koju je 1859. godine otvorio Giovanni Prodan, a koja se zvala »Premiata farmacia arciducale all’ Arcangelo« i preuređena je 1884. godine. Dizajn potpisuje poznati riječki slikar Giovanni Fumi, a u tom se povijesnom interijeru može uživati i danas. Ljekarna je bila poznata i po tome što je lijekovima opskrbljivala nadvojvodu Josipa.


Snimio: MATEO LEVAK


U ponudi je tako imala i »Amaro alpino« – Alpski amaro te izvorno bakalarovo ulje. Može se uživati i u fotografijama starih ljekarni poput Ljekarne »Alla Madonna dell’ aiuto« u Palači Modello, »Alla salute« koja je bila smještena na današnjoj lokaciji Erste banke te »Al Redentore«, »Indeficienter«, »G. Catti«, kao i onih na Sušaku, poput ljekarne »Srcu Isusovom« (kasnije »Strossmayer«), ljekarne »Croce Rossa«, »Majci Božjoj Trsatskoj« te u arhivskoj građi recepata kao što su primjerice glasovite »Trsatske zeludcane kapljice« ili krema Dvorske apoteke »Sv. Jurju«, kao i u drugim zanimljivostima iz svijeta ljekarništva iz minulih vremena. Izložbu se može razgledati do 27. srpnja, a pritom se može razgledati i postav u JGL Muzeju farmacije u Užarskoj ulici na broju 11, koji nudi doista izvrstan pregled povijesti farmacije u Rijeci i Hrvatskoj.