Edukativno i zabavno

Potražni pas Thomas bio glavna atrakcija edukacije riječkih učenika o postupanju u katastrofama

Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Evo kako je Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa obilježen u riječkoj OŠ Nikola Tesla



U suradnji sa Osnovnom školom “Nikola Tesla”, a povodom Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa koji se obilježava 13. listopada, Ravnateljstvo civilne zaštite, Područni ured civilne zaštite Rijeka, održalo je edukativno-zabavnu aktivnost kojoj je bio za cilj učenike educirati o pravilima i postupanjima ako se nađu na ugroženim područjima, kao i upoznavanje sa operativnim snagama sustava civilne zaštite.


Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa (International Day for Disaster Reduction – IDDR) se na inicijativu Ujedinjenih naroda diljem svijeta obilježava 13. listopada, a svrha mu je promicanje potrebe smanjenja rizika od katastrofa, uključujući i prevenciju, ublažavanje i pripremu na svim razinama i aktivno sudjelovanje od osobne do nacionalne razine.


Inicijativa je pokrenuta 1989. godine nakon poziva Opće skupštine Ujedinjenih Naroda koja vidi Međunarodni dan za smanjenje rizika od katastrofa kao način promoviranja kulture svijesti o rizicima i smanjenju rizika, što uključuje prevenciju katastrofa, ublažavanje posljedica i spremnost na odgovor.




Do 2009. godine se dan smanjenja rizika od katastrofa obilježavao drugu srijedu u listopadu, a nakon 2009. godine je 13. listopada usvojen kao Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa. Dokument koji govori o potrebi i aktivnostima na smanjenju rizika od katastrofa usvojen je na Svjetskoj konferenciji o smanjenju rizika od katastrofa u organizaciji UN-ova ureda za smanjenje rizika od katastrofa, 2015. godine u Sendaiu u Japanu.


“Policajac moj prijatelj”


Hrvatska je jedna od potpisnica Sendai okvira za smanjenje rizika od katastrofa do 2030. godine. Učenicima su održana prezentacija o funkciji i uporabi broja 112 i mogućim rizicima od prirodnih i tehnoloških nesreća, a sve kako bi doznali kako se treba ponašati i postupati u slučaju pozivanja pomoći i pružanja osobne i uzajamne zaštite.


Prezentirana im je i igra “Zemlja rizika”, koja je nastala u suradnji s UNICEF-om. Ona na zanimljiv način djeci objasniti što oni kao dio zajednice mogu učiniti kako bi bili sigurniji u slučaju potresa, poplave i drugih nepogoda.


Foto Vladimir Mrvoš


– Pokušavamo ovim redovnim edukativno – zabavnim aktivnostima, školskoj djeci prezentirati kako se trebaju ponašati u slučaju elementarnih nepogoda, a jedna od važnijih informacija je i projekt “Ruksak za katastrofe”, pa oni mogu i poučiti svoje roditelje, kaže Matko Škalamera pročelnik područnog ureda Civilne zaštite u Rijeci.


U sklopu edukativnog programa prezentiran je i projekt “Policajac moj prijatelj” kao i oprema koju koriste državne postrojbe civilne zaštite.


Učenici su ipak najveći interes u sklopu edukacije pokazali za pokaznu vježbu rada potražnog psa s ciljem edukacije o aktivnostima traganja i spašavanja te oprema koju koriste vodiči potražnih pasa.


Ljubimac djece potražni pas Thomas, bio je najveća atrakcija ovog edukativno – zabavnog programa u kojem su osim Područnog ureda civilne zaštite Rijeka, sudjelovati djelatnici i dragovoljci Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite, Službe Rijeka, te Odjela prevencije Policijske uprave primorsko – goranske.


Poštujte naše znakove


I u zgradi osnovne škole Nikola Tesla bilo je edukativnog programa za učenike. Prometna policajka Tajana Karanfilovski održala predavanja učenicima prvih razreda Osnovne škole “Nikola Tesla” u sklopu akcije “Poštujte naše znakove” koja se provodi početkom školske godine u svim prvim razredima osnovnih škola.


Foto Vladimir Mrvoš


Akcija se provodi još od 1995. godine, a usmjerena je na zaštitu djece i sprječavanje ugrožavanja njihovih života, posebice u prvim danima samostalnog sudjelovanja u prometu. Prvašići su tako upoznati s osnovnim prometnim pravilima i ponašanjem u prometu.


Tijekom predavanja bili su vrlo aktivni, odgovarali su na postavljena pitanja, policijska službenica je upoznala djecu s osnovnim pravilima ponašanja u prometu i to ne samo kao pješaci, već i kao vozači bicikla, tricikla, romobila itd. Naučili su o regulaciji prometa kad postoji semafor i kad promet regulira policajac.


Također su naučili kako se pravilno voziti u automobilu, odnosno dok ne budi visoki 150 cm moraju sjediti na zadnjem sjedalu i biti vezani. Predavanju je prisustvovalo 60-tak djece iz tri prva razreda s učiteljicama. Na kraju predavanja svim učenicima su podijeljene kape kao prigodni darovi s nazivom akcije “Poštujte naše znakove”.


Pokazalo se da su vrlo dobro usvojili ono što su o ponašanju u prometu naučili od roditelja, odgajateljica, ali i nedavno u Domu mladih u sklopu akcije ”Prvi koraci u prometu”.