
Romobili su razbijani, otuđivani za osobnu upotrebu, a posebno uznemiruje činjenica da su mnogi namjerno bačeni u more ili rijeku
povezane vijesti
Unatoč snažnoj podršci građana Rijeke i Grada Rijeke k razvoju održive mikromobilnosti, Rijeka se suočava s ozbiljnim izazovom koji prijeti urušavanju višegodišnjeg napretka – vandalskim uništavanjem Boltovih električnih romobila.
Samo u razdoblju od siječnja do lipnja 2025. godine zabilježeno je 456 slučajeva vandalizacije, što znači da su u prosjeku 2 do 3 romobila dnevno sustavno oštećena. A uz to, od početka pružanja usluge u Rijeci, još 209 e-romobila je potpuno nestalo i nije ih moguće locirati, priopćili su iz Bolta, vodeće europske platforme za mobilnost, posvećene prilagođavanju gradova ljudima, a ne automobilima.
Ekološki problem
Nadalje, pojašnjavajući oblike vandalizma, Boltovci upozoravaju i na uništavanje okoliša.
– Romobili su razbijani, otuđivani za osobnu upotrebu, a posebno uznemiruje činjenica da su mnogi namjerno bačeni u more ili rijeku, uz izravne posljedice za okoliš. Vandalska djela ne uzrokuju samo financijsku štetu za Bolt, već ostavljaju razorne tragove na riječki ekosustav, dok razbacani i uništeni romobili stvaraju dojam zapuštenosti u gradskim četvrtima.
Kažu kako posebno zabrinjava činjenica da se većina incidenata događa tijekom školskih praznika i to najčešće u centru grada, ali i u širem centru Rijeke.
– Unatoč mnogobrojnim lojalnim, vjernim i odgovornim korisnicima, ova poražavajuća slika vandalizma odraz je isključivo nekolicine počinitelja koji narušavaju imidž Riječana i Grada Rijeke pred građanima cijele zemlje, ali i mnogobrojnim turistima i posjetiteljima Rijeke, napominju iz Bolta.
Vratimo se u 2021. godinu u kojoj je Rijeka postala prvi hrvatski grad u kojem je pokrenut pilot-projekt Boltovih e-romobila.
– Grad je odabran upravo zbog svog snažnog identiteta, autentičnosti, otvorenosti i izražene spremnosti građana na prihvaćanje suvremenih, održivih rješenja mobilnosti. Bolt je u Riječanima prepoznao partnere, građane koji njeguju društvenu i ekološku odgovornost te svakodnevno biraju alternativne oblike prijevoza. Grad Rijeka također je jasno podržao razvoj mikromobilnosti, prepoznavši električne romobile kao rješenje koje smanjuje emisije CO2, štedi vrijeme korisnicima te pozitivno utječe na kvalitetu života.
Odraz kulture
Ovakav tip prijevoza usmjeren je na stvaranje gradova za ljude, smanjenje ekološkog utjecaja prijevoza kroz održiv prijevoz naših korisnika tijekom obavljanja njihovih svakodnevnih obveza, odlaska na posao i slično. E-romobili su za Riječane brzo postali omiljeni način kretanja na kraćim relacijama, osobito do 2 kilometra, s kontinuiranim rastom interesa i kontinuiranim porastom broja vožnji. Bolt je, potaknut rastućim interesom i sve većim brojem vožnji, svake godine jačao svoju prisutnost u Rijeci. No, nastavak ovakvog razvoja sada ovisi o odlučnom i zajedničkom odgovoru na vandalske napade jer održiva mobilnost nije samo tehničko rješenje, ona je odraz svijesti, kulture i brige o samom gradu Rijeci, napominju Boltovci i dodaju da se sličan vandalizam dogodio u Rijeci 2023. godine kada je Bolt podnio više od dvadeset prijava identificiranih počinitelja, a prema hrvatskom zakonu, s mogućnošću kazne zatvora do dvije godine za oštećenje ili uništenje imovine, a za neovlašteno korištenje tuđe pokretne stvari počinitelj može biti kažnjen do jedne godine zatvora, a čak i pokušaj je kažnjiv.
Poziv građanima
Pozivamo građane Rijeke da pomognu u suzbijanju vandalizma prijavom napuštenih ili oštećenih romobila putem e-maila [email protected] ili obrasca na bolt.eu/scooters/report. Prijava je moguća i jednostavnim skeniranjem QR koda na naljepnici koja se nalazi na romobilu.