Demografske i socijalne mjere

Potpore za rođenje djeteta u Kostreni porasle za 80 posto, stižu i uskrsnice za sve penzionere

Barbara Čalušić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Za prvo dijete roditelji će dobivati 500 eura (do sada 265), za drugo dijete 750 eura (do sada 398), a za treće i svako sljedeće dijete 1.250 eura (do sada 663)



KOSTRENA – Općina Kostrena s novom je godinom povećala novčane jednokratne potpore za rođenje djeteta oko osamdeset posto. Na temelju nove odluke kojom roditelji za svoje novorođeno dijete mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć po rođenju te s navršenih šest mjeseci života kao i pravo na mjesečne bonove za dojenačku prehranu i opremu do navršene prve godine djeteta, roditelji za prvorođeno dijete mogu računati da će umjesto 265,45 eura dobiti 500,00 eura, za drugorođeno dijete umjesto 398,17 eura 750 eura te za trećerođeno i svako sljedeće rođeno dijete umjesto dosadašnjih 663,62 eura 1.250 eura. Novčana naknada po navršenih šest mjeseci djeteta povećana je sa 132,73 eura na 150 eura, a mjesečni bonovi iskoristivi u ljekarnama izdaju se od 1. siječnja na iznos od 30 eura.


Povećanjem novčanih potpora Općina Kostrena, kako kaže kostrenski načelnik Dražen Vranić, želi pomoći mladim obiteljima u njihovim najvažnijim trenucima i umanjiti negativne utjecaje inflacije i povećanja troškova života.


Veći cenzusi


– Već dulje vrijeme Općina Kostrena bilježi pozitivne demografske trendove što nam je izuzetno drago i što nastojimo poticati na svim razinama. Tako smo krenuli i u izgradnju drugog vrtića koji će omogućiti da sva kostrenska djeca budu upisana u vrtić. Upravo su djeca budućnost Kostrene i ulaganje u njih je najbolje ulaganje. S druge strane, kroz razne mjere i programe pokušavamo olakšati život svim našim stanovnicima, bez obzira na dob pa smo tako umirovljenicima povisili božićnicu, a ove će godine svi umirovljenici dobiti i uskrsnicu, kaže kostrenski načelnik Dražen Vranić.




Povećani su i cenzusi minimalnih prihoda za primanje pomoći u prehrani i jednokratne novčane pomoći kako bi se ovim pravom obuhvatila što veća skupina korisnika socijalne skrbi koji su iznosili 340 eura za samca, 440 eura za dvočlanu obitelj, 560 eura za tročlanu obitelj i 690 eura za četveročlanu obitelj te 110 eura za svakog daljnjeg člana obitelji. Ti su iznosi sada korigirani pa uvjet prihoda ispunjavaju oni korisnici socijalne skrbi kojima iznos prosječnog mjesečnog prihoda samca ili obitelji ostvarenog u tri mjeseca ne prelazi 450 eura za samca, 670 eura za dvočlanu obitelj, 810 eura za tročlanu obitelj, 970 eura za četveročlanu obitelj, a ako obitelj ima više od četiri člana, cenzus prihoda povećava se za 120 eura za svakog daljnjeg člana. Visina bona za kupovinu hrane iznosi 90 eura mjesečno za korisnika samca i dodatnih 10 eura za svakog sljedećeg člana kućanstva. Iznos jednokratne novčane pomoći za korisnika samca umjesto dosadašnjih 150 eura i 15 eura za svakog sljedećeg člana kućanstva, sada iznosi 180 eura i 20 eura za svakog sljedećeg člana kućanstva.


Izmjene potpora odnose se i na umirovljenike i uskrsnicu. Naime, prošlog mjeseca božićnicu u iznosu od 80 eura dobili su umirovljenici s mirovinama do 340 eura, osobe starije od 65 godina koje nisu ostvarile pravo na mirovinu, djeca i osobe s kroničnim bolestima te dugo nezaposlene osobe starije starije od 55 godina. Umirovljenici s primanjima od 340,01 do 540 eura dobili su božićnicu u iznosu 60 eura, umirovljenici s primanjima između 540,01 i 800 eura, dobili su 40 eura dok su umirovljenici s mirovinama većim od 800,01 eura dobili božićnicu u iznosu od 30 eura.


Širi krug korisnika


Po istom modelu isplatit će se i jednokratne novčane pomoći uoči Uskrsa, a na to su pravo do sada imali samo korisnici iznad 80 godina, bez obzira na socijalno imovinski kriterij. Uskrsnica je iznosila 150 kuna, odnosno 20 eura, a osim što će se primjenom novog modela značajno proširiti krug korisnikana kategorije kao i kod božićnica, povećat će se i iznosi pa će korisnici s najmanjim primanjima dobiti uskrsnicu od 50 eura, a oni s najvećim primanjima dobit će 20 eura.


– Kada se zbroje iznosi božićnice i uskrsnice, korisnicima s najmanjim primanjima umjesto dosadašnjih 53 eura taj se iznos sada penje na 130 eura, dok će korisnici s najvišim prihodima zapravo ostati na istom iznosu od 50 eura, tako da unatoč uvođenju prihodovnog cenzusa nitko nije zakinut. Ovim mjerama obuhvaćeno je više od 1.100 korisnika, što je gotovo četvrtina stanovnika Kostrene. Općina Kostrena se ovim nadstandardom još jednom istaknula u socijalnim mjerama i promišljanju o potrebama svojih mještana, zaključuje Vranić.


Veće naknade za oboljelu i djecu s teškoćama u razvoju


Povećani su i cenzusi za ostvarivanje prava i iznosi mjesečnih potpora za djecu oboljelu od kroničnih bolesti i djecu s teškoćama u razvoju. Do rujna 2023. mjesečna potpora za dijete kojemu je utvrđen 4. stupanj tjelesnog oštećenja iznosila je 60 eura, a taj je iznos povećan na 80 eura. Potpora za dijete kojemu je utvrđen 3. stupanj tjelesnog oštećenja iznosila je 30 eura, sada je taj iznos povećan na 50 eura.