Sjećanje na 8.372 žrtve

POSLANA PORUKA MIRA Riječki mimohod nastavlja širenje istine o Srebrenici

Marko Dobrecović

Snimio Marko GRACIN

Snimio Marko GRACIN

Želimo da bolji, normalni i demokratski svijet ustane, a da se idejni kreatori poraze svim političkim, pravnim i ekonomskim silama, poruka je s mimohoda



 


 


RIJEKA – Danas je u užem centru grada Rijeke održan mimohod »Srebrenica svijetom hodi.« Povorka sjećanja na 8.372 srebreničke žrtve održana je u povodu 28 godina od genocida u Srebrenici.





Najstrašniji genocid


Mirna mimohodna šetnja u zalazak sunca, u organizaciji Udruge mladih Bošnjaka i prijatelja Grada Rijeke i PGŽ-a, krenula je s riječke Delte, a kolona se preko Mosta hrvatskih branitelja uputila na Korzo kako bi došla do Gata Karoline Riječke. Po završetku mimohoda, na Gatu Karoline Riječke mimohodu se obratio efendija Hidajet Hasanović, koji je pročitao prigodu dovu s ciljem slanja poruke mira, a usto je 28 bijelih ruža položeno u more kao znak buđenja novog života.

Foto galerija: Mimohod za Srebrenicu na Korzu Foto: Marko Gracin



Predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Rijeke dr. sc. Mensur Ferhatović poručio je da genocid nije dobrodošao nigdje, nikada i nikome.


– Genocid u Srebrenici i cijelom podneblju najveći je i najstrašniji genocid na europskom tlu još od Drugoga svjetskog rata. Sile, idejni kreatori i izvršitelji tog zločina i dalje nastavljaju sa svojom idejom i provode treću generaciju genocida. Njihova revizija povijesti, negiranje i želja za zataškavanjem ovog zločina nastavljaju se ne samo u Trećem Memorandumu SANU-a te od Milorada Dodika, već i od mlađih generacija srpskih političara u BiH i njihovih političkih stranaka, kao što su gradonačelnik Banja Luke Stanivuković, Nešković i drugi. Stoga, moramo nastaviti sa širenjem istine o Srebrenici, želimo da bolji, normalni i demokratski svijet ustane, a da se idejni kreatori poraze svim političkim, pravnim i ekonomskim silama. Genocid ne želimo više nigdje, nikome i nikada. Vidimo što se događa u Ukrajini. U tom ratu najviše strada narod, a najviše trpe slabi, nedužni i potrebiti, kazao je Ferhatović.


Poklon žrtvama


Mimohod »Srebrenica svijetom hodi« održava se u Rijeci već dugi niz godina. Ovogodišnje izdanje mimohoda održano je nakon što je ovog petka na riječkome Korzu postavljena izložba »Srebrenica – 28 godina od genocida.«


– Ove godine nastavljamo s Mimohodom dostojanstva »Srebrenica svijetom hodi.« Ideja da se, uz sve ostale načine, i na ovaj način podsjeti na žrtvu Srebrenice i da se izvršitelje toga čina opomene, krenula je upravo iz Rijeke. Mjesec srpanj najgori je mjesec u povijesti svih nas Bošnjaka. Ljudi odlaze u Srebrenicu pokloniti se žrtvama genocida i dati podršku svim povratnicima u Srebrenicu. Svoju bol i potrebu za istinom dijelimo s Riječanima i drugim nacionalnim manjima koje žive u Rijeci. Rijeka i Riječani velika su nam podrška. Rijeka je zaista mjesto i luka različitosti gdje možemo ostvariti svoje najbolje osobine.


Krik i vapaj


– Pokraj Rijeke, Mimohod »Srebrenica svijetom hodi« događa se u svim većim hrvatskim gradovima gdje pokazujemo svoj krik, vapaj i način borbe. Mimohod smo u minulim godinama održali u gradovima diljem Europe, od Njemačke i Švicarske do Danske i Švedske. Zajedno sa »Ženama u crnom«, Srebrenica svijetom hodi došla je i u beogradsku u Knez Mihailovu ulicu. U sve navedene gradove došli smo s idejom da se genocid nikome i nikada neće isplatiti. Mi se od svog djelovanja nećemo umoriti te imamo nadu i vjeru da će ova ideja i način borbe za istinu trajati duže od srebreničkih krvnika, dodao je Ferhatović.