Ljetni rok

Popunjene kvote i zaključeni upisi u 13 srednjih škola u PGŽ-u, evo gdje još ima slobodnih mjesta

Ingrid Šestan Kučić

Još je slab interes za zidara, soboslikara-ličioca, automehaničara, konobara, krojača, zavarivača, proizvođača i montera PVC i aluminijske stolarije, vrtlara, alatničara te željezničkog prometnika



RIJEKA – Prema podacima Primorsko-goranske županije, 30 srednjih škola čiji je osnivač Županija te Salezijanska klasična gimnazija i Srednja škola Andrije Ljudevita Adamića upisale su na ljetnom roku upisa 2.454 učenika prvih razreda, što je 16 učenika manje nego lani.


Iako će konačni rezultati upisa u ljetnom roku biti poznati nakon 31. srpnja, kada svi učenici potvrde svoj upis, izvjesno je da su škole popunile 88 posto upisne kvote te da će za jesenji rok upisa ostati slobodna 324 upisna mjesta, kao i da 13 škola zbog već popunjene upisne kvote na jesenjem roku neće otvoriti svoja vrata.


Strukovno-obrtnički programi


Najbolju popunjenost bilježe gimnazijski programi, 93 posto, što je jedan posto više nego lani, kao i četverogodišnji te petogodišnji strukovni programi koji su popunili 92 posto kvote, no najveće iznenađenje ovogodišnjeg ljetnog roka upisa svakako su strukovno-obrtnički programi za koji je interes pokazalo 13 posto više učenika nego lani.




Ti su programi popunili 78 posto upisne kvote, no unatoč novim trendovima među osmašima i većem okretanju deficitarnim zanimanjima, još uvijek postoje strukovno-obrtnički programi od kojih osmaši zaziru pa tako na ljetnom roku slab interes bilježe programi za zidara, soboslikara-ličioca te konobara u otočnim i crikveničkoj školi. Još gore su prošli pojedini programi za koje nije iskazan interes, odnosno nemaju niti jednog upisanog učenika, a prema podacima Primorsko-goranske županije to su krojač u Trgovačkoj i tekstilnoj školi, zavarivač te proizvođač i monter PVC i aluminijske stolarije u Strojarskoj školi za industrijska i obrtnička zanimanja, vrtlar u Graditeljskoj školi za industriju i obrt, automehaničar i alatničar u Srednjoj školi »Vladimir Nazor« Čabar te željeznički prometni radnik u Željezničkoj tehničkoj školi Moravice. Također, niti jedan učenik nije iskazao interes za program opće gimnazije u područnom odjelu Cres Srednje škole Ambroza Haračića Mali Lošinj, kao niti za program prirodoslovno-matematičke gimnazije u Srednjoj školi Delnice.


Pritisak osmaša


S druge strane 13 je škola bilo pod velikim pristiskom osmaša te su u startu popunile upisne kvotu zbog čega u jesenjem roku neće otvoriti vrata novim učenicima, a riječ je o Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji, Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji, Gimnaziji Andrije Mohorovičića, Gimnaziji Eugena Kumičića Opatija, Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji, Medicinskoj školi, Prirodoslovnoj i grafičkoj školi, Srednjoj školi za elektrotehniku i računalstvo, Tehničkoj školi, Građevinsko-tehničkoj školi,


Hotelijersko-turističkoj školi Opatija, Elektroindustrijskoj i obrtničkoj školi te Školi za primijenjenu umjetnost. Popunjeni su i gimnazijski programi u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi, Srednjoj školi dr. Antuna Barca Crikvenica, Srednjoj školi Ambroza Haračića Mali Lošinj i u Srednjoj talijanskoj školi program jezične i prirodoslovno-matematičke gimnazije.


Vrlo dobru popunjenost, koja prelazi 90 posto upisne kvote, imaju Prometna škola, Ekonomska škola Mije Mirkovića, Obrtnička škola Opatija te Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja u kojoj je ove godine došlo do pojave velikog interesa osmaša za program automehatroničara koji je u potpunosti popunjen.


Gledano pak po područjima, riječke srednje škole, njih 20, popunile su 95 posto planirane upisne kvote i imaju 36 upisanih učenika više nego lani, dok su goranske škole popunile tek 56 posto kvote, a otočne 72 posto te liburnijske 89 posto.


Još jedno slobodno mjesto za mesare


O promjeni trendova među osmašima ne govore samo programi poput automehatroničara koji je na razini Hrvatske bio najpoželjniji strukovni program među upisnicima, već i neki drugi koji godinama nisu mogli privući učenike, a ove godine su ih bez problema upisali.


Jedan od njih je program mesara u koji se na ljetnom roku upisalo 5 učenika te je ostalo samo jedno upisno mjesto, dok nekih ranijih godina u taj program nije htio nitko. S druge strane, uvijek tražen program kuhara u opatijskoj Ugostiteljskoj školi ove godine je ostao s još 19 slobodnih mjesta za jesenji rok, a upisalo se 40 učenika. Među ugostiteljskim zanimanjima i dalje je najproblematičniji program za konobare, jer opatijska Ugostiteljska škola upisala ih je svega 8, crikvenička Srednja škola Dr. Antuna Barca samo jednog, Srednja škola Ambroza Haračića Mali Lošnj tek dva, a Srednja škola Markantuna de Dominisa upisala je 3 buduća konobara.