TEGOBNA GODINA

Pandemija se teško odrazila i na davanje krvi. Rezerve su lani često bile “na vagi”, pa i na minimumu

Sanja Gašpert

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Lani su, odnosno zaključno do kraja studenoga, od planiranih 11.380 doza, prikupljene 8.662 doze krvi, dok je 2020. godine prikupljeno ukupno 9.299 doza, godinu ranije 10.630



RIJEKA – Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka u prošloj, 2021. godini, od planiranih 11.380 doza, zaključno sa studenim prikupilo je 8.662 doze krvi, nešto manje nego u godinama prije, a posljedica je to još uvijek aktualne epidemije koronavirusa.


Zahvala svima


Akcijama darivanja krvi službeno je pristupilo 9.386 darivatelja, a odbijena su 724, koji zbog zdravstvenih razloga nisu bili u mogućnosti darivati krv. U prošloj su se godini, zaključno sa studenim, pozivu na humanost odazvala 542 nova darivatelja, koja su krv darivala prvi put. S obzirom na to da je u prošloj godini prikupljeno manje doza krvi nego tri godine prije, može se reći da je epidemija svakako utjecala na prikupljanje krvi, što zbog epidemioloških mjera koje su donesene, što zbog straha darivatelja. Naime, 2020. godine prikupljeno je 9.299 doza, godinu ranije 10.630 doza, a 2018. godine 11.370 doza.


– Dobrovoljno darivanje krvi nužno je za podmirivanje zaliha krvi te je od neizmjerne važnosti kontinuirano provođenje akcija darivanja krvi, čak i tijekom pandemije koronavirusa. Ovim putem želimo se zahvaliti svim darivateljima krvi koji i u ovim zahtjevnim vremenima daruju krv, ali svakako i pozvati sve koji to tek žele postati, da nam se pridruže na akcijama koje slijede jer je svaka prikupljena doza krvi dragocjena.




Poseban poziv upućujemo mladima da se uključe u ovu humanu i plemenitu obitelj darivatelja krvi, kaže ravnateljica riječkog Crvenog križa doc. dr. Petra Šuljić. Dodaje kako krv nije moguće proizvesti na umjetan način, pa je jedini izvor toga lijeka čovjek. Svi mi i naši bližnji, ako ili kada nam zatreba krv kao lijek, a 80 posto svih ljudi barem jednom u životu zatreba krv ili krvni pripravak, ovisni smo isključivo o jednom – dobrovoljnim darivateljima krvi, koji su nacionalno blago svake zemlje, ističe dr. Šuljić.


Kontinuirana potrošnja


Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka obuhvaća gradove Rijeku, Bakar, Kastav i Kraljevicu te općine Čavle, Jelenje, Klana, Kostrena i Viškovo. Na tim područjima djeluju aktivi dobrovoljnih darivatelja krvi koji promiču darivateljstvo i na taj način iskazuju svoju plemenitost i bezgraničnu ljubav prema čovjeku. Uz akcije na terenu, krv se prikuplja i na Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu KBC-a Rijeka. U Zavod se na darivanje krvi može doći ponedjeljkom, utorkom i petkom od 8 do 15 sati, a srijedom i četvrtkom od 8 do 19 sati. Dodatne informacije mogu se dobiti u Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu na broj telefona 051/658-352, u Odsjeku darivatelja krvi Gradskog društva Crvenog križa Rijeka na broj 051/213-873 ili na besplatan telefon za darivatelje krvi 0800/200-221.


Klinički zavod za transfuzijsku medicinu KBC-a Rijeka opskrbljuje krvnim pripravcima zdravstvene ustanove Primorsko-goranske, Istarske i Ličko-senjske županije. I u riječkom Zavodu uočavaju kako je prošle godine prikupljeno manje doza krvi od planiranog, pa su, s obzirom na to da je potrošnja bila kontinuirana, zbog nestašice pojedinih krvnih grupa bili primorani objaviti nekoliko apela.


– U prošloj smo godini objavili čak sedam apela – po jedan u travnju, srpnju i prosincu te po dva u lipnju i kolovozu. Manji je bio broj darivatelja krvi koji su došli darivati krv, a potrošnja nije bila manja, pa smo u nekoliko navrata bilježili nestašice pojedinih krvnih grupa i tada smo bili primorani ići na apele. Možemo zaključiti kako je prošla godina zbog epidemije koronavirusa bila tegobna, bili smo stalno »na vagi«, na minimumu, a u nekoliko dana smo imali i snižene rezerve. Krv je i za vrijeme koronakrize potrebna, jer bolestan čovjek ne može čekati da prođe epidemija.


Siječanjski poziv


– Krv nam kontinuirano treba i zato pozivam darivatelje krvi, kao i one koji će to tek postati da bez straha dođu darivati krv, jer su kod nas pod nadzorom, sigurni i maksimalno zaštićeni. Oni su naši partneri u radu i vrlo smo oprezni, brinemo se o njihovoj sigurnosti i zaštiti. Posebice molimo darivatelje da nam se jave sada u siječnju, jer je to mjesec kada često imamo manji posjet darivatelja s obzirom na vrijeme godišnjih odmora, kaže dr. Snježana Skorup Buneta, transfuziologinja na Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu KBC-a Rijeka. Dr. Skorup Buneta poručuje da se svi oni koji daruju krv ili žele darivati krv odazovu pozivu jer to je jedna humana gesta, svaka doza spašava život, a zdravstveni djelatnici moraju biti spremni za sve kojima je krv potrebna.


Do novih darivatelja na najrazličitije načine


Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka na različite načine pokušava privući nove darivatelje. Neke od nagrada koje su osigurali tijekom prošle godine bile su izlet brodom, majice s kapuljačom, majice kratkih rukava, USB stickovi, ručnici, pizze, sladoled.


Također, Centar za darivanje krvi preseljen je s Pećina u sam centar Rijeke, na Korzo – Trg Republike Hrvatske 2I/III, gdje je pristupačniji svim darivateljima. Neke od pogodnosti koje ostvaruju riječki darivatelji su, uz besplatan zahvalni obrok i besplatan parking sat vremena unutar KBC-a Rijeka kada dođu darivati krv, prednost prilikom naručivanja na specijalističke preglede, plaćen tečaj prve pomoći vozačima koji polažu ispit za upravljanje vozilima B kategorije, kao i popusti u pojedinim autoškolama, korištenje objekta Bazeni Kantrida bez naknade ženama s 26 darivanja i muškarcima s 36 darivanja, a iste kategorije darivatelja oslobođene su i od plaćanja dopunskog zdravstvenog osiguranja. Besplatan javni prijevoz ostvaruju darivatelji krvi koji su nezaposleni ili u mirovini i to žene s 26 darivanja krvi i muškarci s 40 darivanja krvi. Riječki Crveni križ i Hrvatski Crveni križ dodjeljuju priznanja višestrukim dobrovoljnim darivateljima krvi.