Veliko grobničko srce

Općina Čavle obnavlja dom obitelji Hobor iz Siska: “Na Grobniku nam je toliko lijepo da bi djeca najradije zauvijek ostala”

Edi Prodan

Obitelj Daničić, Mladen, Patricia i Marija, udomili su u svojoj kući u Svilnom, odmah nakon potresa na Baniji, Melaniju Hobor s djecom Anđelom i Mateom / Foto: M. GRACIN

Obitelj Daničić, Mladen, Patricia i Marija, udomili su u svojoj kući u Svilnom, odmah nakon potresa na Baniji, Melaniju Hobor s djecom Anđelom i Mateom / Foto: M. GRACIN

U Sisak ide stručni graditeljski tim koji će kuću ispitati, definirati oštećenja i sve potrebne radnje, što će biti osnova za daljnje postupanje i izradu troškovnika



ČAVLE – Prvi sastanak radne skupine prema kojoj će Općina Čavle biti koordinator i glavni inicijator obnove u potresu stradale kuće sisačke obitelji Melanije Hobor održan je u ponedjeljak i sjedištu općine.


Prema akcijskom planu Ivane Cvitan Polić, općinske načelnice, u sve će biti uključena i škola OŠ Čavle iz koje je sastanku nazočila ravnateljica prof. Tanja Stanković, kao i Humanitarna udruga Koga briga u ime koje je participirao Kristian Sirotich.


– Od prvog dana kad je zahvaljujući požrtvovnosti Patricije Daničić Medač obitelj Hobor stigla u naš kraj, razvile su se posebne simpatije između nas. Nakon vremena provedenog u Svilnom, Melanija i njezine djevojčice preselile su u Mavrince gdje ih je udomila obitelj Gaši, dok su one postale učenice OŠ Čavle. Kako se k tome radi i o samohranoj majci koja sasvim sigurno nije u mogućnosti obnoviti njihov sisački dom, složili smo se u Općini, a vjerujem da slično razmišlja i većina naših stanovnika, kako ćemo upravo mi biti oni koji će izvesti obnovu njihove kuće. I još nešto – u skladu sa svojom odlukom o socijalnoj skrbi, Općina već sada pomaže obitelji Hobor, a tako će ostati sve dok budu naše mještanke, istaknula je Cvitan Polić.


Građevinska ekspertiza




Svemu što će se u obnovi kuće Melanije Hobor u budućnosti, nadamo se vrlo skoroj, događati, prethodit će iscrpna građevinska ekspertiza. Dvostruki su naime u ovom trenutku stavovi po pitanju oštećenja. Iako prema priloženim fotografijama kuća djeluje poprilično protreseno i iznimno oštećeno, pa je evidentno kako je vrlo elementarna od samog trenutka izgradnje prije više od pola stoljeća, da nema u njoj baš previše betonskih elemenata, ni jedne »ploče« primjerice, dobila je tek najblažu – zelenu oznaku.


– Idući tjedan u Sisak ide naš stručni graditeljski tim koji će kuću detaljno ispitati, definirati oštećenje i sve potrebne radnje. To će biti osnova za daljnje postupanje, kao i za izradu troškovnika. Tek tada ćemo konkretizirati sve aktivnosti, od humanitarnih akcija do dobrovoljnog rada. Svakako, u stalnom smo kontaktu i s gradonačelnicom Siska Kristinom Ikić Baniček kako bismo ishodovali i svu potrebnu dokumentaciju za obnovu, zaključila je Cvitan Polić.


Pomoć novim učenicama


S njom se složio i Kristian Sirotich koji ne samo da je najavio posebne humanitarne akcije u prikupljanju sredstava za obnovu doma Hoborovih, istaknuo je i spremnost u ekipiranju stručnih timova za obavljanje pojedinih poslova, posebno instalacijske prirode, koji će se sasvim sigurno iskazati kao potrebni.


– Potreseni sudbinom naših novih učenica, u školi permanentno provodimo akciju prikupljanja pomoći. Uz novčana sredstva, tu su i udžbenici, kao i potreban pribor, a sukladno potrebama, uključivat ćemo se i u sve drugo što bude neophodno, naglasila je ravnateljica Stanković.


Iznimno zadovoljne inicijativom i formiranjem radne skupine za obnovu obiteljske kuće Hobor bili su i sama Melanija, kao i njezina inicijalno-emocionalna veza s Grobnikom, Patricia Daničić Medač.


– Ono što najprije i najradosnije mogu istaknuti jest da smo ovdje u Svilnom i Čavlima primljene na jedan uistinu predivan način. Koliko se god veselile obnovi našeg sisačkog doma, djevojčicama je toliko ovdje dobro, toliko su lijepo primljene i toliko se lijepo osjećaju da su mi rekle kako bi najradije – zauvijek ostale, istaknula je na kraju sastanka Melanija Hobor.


Anđela, Matea i Melanija Hobor / Foto: M. GRACIN

Anđela, Matea i Melanija Hobor / Foto: M. GRACIN


Promocija Mićeg princa u školama

Kristian Sirotich je okupljene posebno zainteresirao s informacijom kako će se upotrijebiti prihod od prodaje Mićeg princa, Malog princa adaptiranog na čakavsko narječje kao i na čakavske poddijalekte riječkog područja, koliko je god to nemoguće podvesti pod zajednički nazivnik jer verzija čakavštine ima praktički koliko ima i većih mjesta na tom području.


– Predlažem da se promocija čakavskog Malog princa održi u svim školama koje participiraju u prakticiranju i učenju čakavskog, kojih je na našem području inače nemali broj, kako bi se i na taj način pomogla prodaja knjige što će i na taj način pomoći jednoj obitelji u njezinom povratku uobičajenom životu, istaknula je ravnateljica Stanković.
Izdavač čakavskog Malog princa je Muzej Peek&Poke.