TRAGIČNE POSLJEDICE

Omikron u samo mjesec dana odnio 44 života u PGŽ-u: ‘Očito je da i ova varijanta može biti opasna’

Barbara Čalušić

Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Mislim da je već sad šiljak epidemije postignut, no to ćemo konkretno moći potvrditi sljedeći tjedan, drži Mićović



RIJEKA – U jedinici intenzivne skrbi KBC-a Rijeka jučer se na respiratoru liječilo osmero pacijenata, a preminulo je petero starijih osoba, što je i dalje ipak prilično visok broj i za okvire ranijih pandemijskih valova koji su prouzročile virulentnije varijante virusa.


Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a prof. dr. Vladimir Mićović naglašava da je među petero preminulih osoba, necijepljeno bilo njih troje, a dvoje cijepljenih nisu primili booster dozu, što ponovo ukazuje na važnost docjepljivanja koje bi trebalo ojačati izblijedjeli imunitet stečen prethodnim cijepljenjem.


Booster doza


– Među necijepljenima preminule su osobe u dobi od 81, 63 i 83 godine, dok je dvoje cijepljenih osoba koje nisu primile booster dozu bilo u dobi 92 i 82 godine. Sve su to osobe koje su imale komorbiditete koji su uobičajeni za tu dob, no to ne znači da su trebali umrijeti i činjenica je da imamo višak smrti, upozorava Mićović.




Sve smrti zbog COVID-19 u PGŽ-u od 4. siječnja pripisuju se omikron varijatni koronavirusa i petom pandemijskom valu koji je dosad odnio 44 života. Među njima je bilo 13 cijepljenih osoba, no ni jedna nije bila cijepljena trećom dozom koja se, prema Mićovićevim riječima, pokazala važnom zaštitom kod starijih i bolesnih ljudi.


– Omikron varijanta može i dalje biti opasna, iako je do 70 posto manje patogena u odnosu na neke ranije varijante. U našoj županiji cijepljeno je 77 posto starijih osoba, no važno je da budu cijepljeni i trećom dozom kao dopunom cijepljenja. Vjerujem da bismo i mi, poput prmjerice Italije, trebali ići prema cijepljenju starijih od 50 godina, posebice iz razloga jer Hrvatska lošije stoji s cijepljenjem u odnosu na druge zemlje. U ovom valu, booster doza nam je izrazito važna za smanjenje punjenja bolnica u kojima se trenutno liječi samo 20 posto osoba koje su cijepljene. Pritom smo u petom valu u PGŽ-u zaključno s utorkom zabilježili 23.289 zaraza omikron varijatnom, među kojima je 10.399 osoba bilo cijepljeno. To je 44,65 posto ukupno oboljelih od COVID-19 u petom valu, no kada gledate broj zaraženih u istom razdoblju koji su primili booster dozu, on iznosi 1.736, odnosno 7,45 posto. Riječ je o prilično velikom uzorku koji se temelji na PCR testiranjima i mislim da je to kvalitetna statistika koja govori u prilog cijepljenju booster dozom, ističe Mićović.


Smirivanje u ožujku


Unatoč visokim dnevnim brojkama, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo također izražava nadu da će epidemija prouzročena omikron varijantom koronavirusa koja je obilježila početak godine, početi jenjavati u veljači i smiriti se u ožujku.


– Mislim da je već sad šiljak epidemije postignut, no to ćemo konkretno moći potvrditi sljedeći tjedan. Ovaj val, naime, ima eksponencijalan rast, nakon kojeg slijedi strmi pad. Zbog toga se nadamo da ćemo već sljedeći tjedan pratiti silazni trend epidemije te u veljači očekujemo smirivanje epidemije. Vjerujem da ožujak više neće biti mjesec u kojem će se virus širiti dosadašnjom brzinom i bez obzira što koronavirus nema sezonalni karakter, nadamo se da je mirnije razdoblje pred nama. Naravno, virus će biti prisutan, ali ne bi trebao puniti bolnice, no treba misliti i na jesen koja će doći i cijepiti stariju populaciju, zdravstvene radnike i zaposlenike u socijalnoj skrbi, zaključuje Mićović.