Dan narcisa

Odazovite se pregledima: Rak dojke se može uspješno liječiti, ali važno je doći na vrijeme

Jakov Kršovnik, Aleksandra Kućel Ilić

Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER

Obilježavanje Dana narcisa održano je jučer i na Korzu, kako bi se jačala svijest o prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke te pružila podrška svim oboljelima od ovog najčešćeg oblika zloćudne bolesti kod žena u Hrvatskoj i u većini zemalja u svijetu.



RIJEKA – U Hrvatskoj je smrtnost od raka dojke u padu za 25 posto, a ministar zdravstva Vili Beroš poručio je kako je riječ o kontinuiranom smanjenju koje je rezultat odaziva na Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke.


– To ohrabruje i pokazuje smisao odaziva na Nacionalni program koji se provodi u kontinuitetu i tijekom epidemije te upravo ulazi u sedmi ciklus poziva žena na mamografski pregled. Nije nova paradigma, ali je valja iznova vratiti u središte djelovanja i osvještavanja javnosti, poručio je Beroš u povodu Dana narcisa, zaštitnog znaka borbe protiv te zloćudne bolesti.


U sklopu Programa, prema službenim podacima, odaziv obavljanja mamograskih pregleda je oko 60 posto, a raspon odaziva prema županijama kreće se između 45 i 80 posto s najvećim odazivom u Međimurskoj, Krapinsko-zagorskoj, Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj županiji.




– Naš cilj je povećati 60 posto odaziva na Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke ne samo zbog bolje statistike u liječenju i smrtnosti od raka dojke, već zbog činjenice da iza svake od tih brojki stoji život koji se možda mogao spasiti. Uz redovno odvijanje Nacionalnog programa, savjetovanja i terapije, u proceduru je upućen i Akcijski plan za borbu protiv raka za iduće trogodišnje razdoblje, istaknuo je Beroš.


To je, dodao je, prvi korak u implementaciji Nacionalnog plana borbe protiv raka što pokazuje da nije samo lista lijepih želja, već realan plan.
– On uključuje obnavljanje radiološke opreme, uspostavu onkološke mreže i baze onkoloških podataka, kao i prevenciju, rano otkrivanje, adekvatno liječenje i rehabilitaciju bolesnika…, dodaje ministar Beroš.


Hrabre žene


Rak dojke najčešći je zloćudni uzrok smrti u većini zemalja svijeta, dok se u Hrvatskoj nalazi na trećem mjestu, navodi se u priopćenju iz resornog ministarstva.


– Dan narcisa posvećen je prevenciji, ranom otkrivanju raka dojke. Rak se može napipati, promjena na koži može se vidjeti, a promjena na bradavicama može se vidjeti i osjetiti. Nemojmo čekati da dođe do rana, do boli, jer, nažalost, rak dolazi ranije, a rano otkrivanje je jako važno.


Rak je bolest koja se danas umnogome može kontrolirati i liječiti. Imamo dobre metode otkrivanja i liječenja, samo treba doći što prije, kaže dr. Ira Pavlović-Ružić, predsjednica Lige protiv raka PGŽ-a.


Obilježavanje Dana narcisa održano je jučer i na Korzu, kako bi se jačala svijest o prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke te pružila podrška svim oboljelima od ovog najčešćeg oblika zloćudne bolesti kod žena u Hrvatskoj i u većini zemalja u svijetu.


Obilježavanje u Rijeci organizirala je Udruga Nada – Rijeka u suradnji s Gradom Rijekom, PGŽ-om, NZZJZ-om PGŽ-a, Ligom protiv raka PGŽ-a, Medicinskom školom Rijeka, Udrugom medicinskih sestara, studentima Medicinskog fakulteta u Rijeci i drugima. Učenici medicinske škole i volonteri na Korzu nudili su narcise, a prikupljena sredstva namijenjena su prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke.


Predsjednica Udruge Nada Miranda Zakarija kaže da im je najveći cilj osvijestiti žene i poručiti koliko je važna prevencija.


– Važno je otići na preventivne preglede jer samo karcinom nađen u samom začetku je izlječiv. Mi, članice Udruge Nada smo primjeri, kod mene je detektiran prije 20 godina, a kod Tonke Glažar prije 15 godina. Krenule smo na vrijeme i još smo ovdje. Zato želimo poručiti svim ženama koje se trenutno liječe, koje su u fazi terapije, neka budu hrabre, neka vjeruju sebi i liječnicima i neka sa zahvalnošću primaju terapiju, koliko god ona neugodna bila, jer ipak spašava njihov život, poručila je Zakarija.


Tonka Glažar, također iz Udruge Nada, podsjeća da Udruga postoji već 26 godina te da im je cilj okupiti žene, koje kod njih mogu dobiti psihološku pomoć, fizikalnu terapiju, savjete, pravnu pomoć.


– Imamo i radionice jer je vrlo važno da se žene mogu kreativno izraziti nakon bolesti. Da ne misle da se u Udruzi govori samo o bolesti, jer, dapače, ima i vrlo lijepih trenutaka, proslava, poneki izlet, što smo neko vrijeme prestali, ali nadamo se da će ih biti opet. To su divna druženja, kaže Tonka Glažar. Podršku na Korzo su došli dati i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, riječki gradonačelnik Marko Filipović te njegov zamjenik Goran Palčevski.


Donacije


U korisnu akciju uključilo se i Gradsko društvo Crvenog križa Opatija, te su aktivisti uz infoštand, na kojemu se moglo dobiti edukativne materijale i informacije, dijelili cvjetove narcisa u zamjenu za humanitarni prilog namijenjen radu Kluba »Novi život« GDCK-a Opatija koji od 2017. godine okuplja žene Liburnije liječene od raka dojke. Posebno su mjesto imale korisnice programa »Novi život« koje su svojim iskustvom i svjedočanstvom promicale važnost prevencije i pravovremenog informiranja o zloćudnoj bolesti, a akciju je došla podržati i Neva Slani, predsjednica opatijskog Gradskog vijeća.



Prekrasne narcise i ove su godine donirale brojne liburnijske obitelji.


– Klub »Novi život« okuplja članice s područja Liburnije koje su liječene od karcinoma dojke. Radi se sa ženama koje su prošle aktivnu fazu liječenja i koje su tu negdje u onom prostoru između bolesti i povratka u normalan život. Uz humanitarnu prodaju cvijeća nastojimo potaknuti svijest o važnosti prevencije i pravovremenog odlaska na preglede zbog ranog otkrivanja raka dojke, jer što ju se ranije otkrije, bolest je lakše izlječiva – rekla je Senka Zec iz Kluba »Novi život«. Svim donatorima cvijeća, na tisuće narcisa zahvalila je ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Opatija Đana Pahor, dok je Neva Slani rekla kako Grad Opatija redovito podržava ovakve akcije i u svakoj je prilici spreman pomagati najranjivijim skupinama društva, u ovom slučaju zdravstveno ugroženim osobama.