PREDŠKOLSKI ODGOJ

Od danas kreće upis novih polaznika u riječke vrtiće. Novost je to da prednost prvi put imaju četverogodišnjaci

Ingrid Šestan Kučić

Snimio: MATEO LEVAK

Snimio: MATEO LEVAK

Prema novom pravilu, nakon što se u vrtić upišu sva prijavljena djeca s navršene četiri godine, na red će doći ostala djeca



RIJEKA – Riječke predškolske gradske ustanove, dječji vrtići More, Sušak i Rijeka, upise novih korisnika za iduću pedagošku godinu provest će od 17. do 21. travnja, a prijave za upis djece u programe ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja za sva tri gradska vrtića zaprimat će se podnošenjem Prijave za upis djeteta elektroničkim putem, ispunjavanjem e-obrasca na Informacijskom servisu Grada Rijeke i prilaganjem odgovarajuće dokumentacije.


U jasličke programe upisuju se djeca koja do 31. 8. tekuće kalendarske godine navrše jednu godinu, dok se u vrtićke programe upisuju djeca koja do tog datuma navrše tri godine, a jedna od najvećih novosti na upisima je prednost pri upisu za četverogodišnjake. Naime, prvenstvo pri upisu imat će djeca koja do 1. travnja tekuće godine navrše četiri godine života. Na to novo upisno pravilo Grad se odlučio s obzirom na to da je ključno da se predškolski odgoj i obrazovanje osigura ne samo godinu dana nego i više godina prije polaska u školu, jer su istraživanja pokazala da djeca koja su išla u dječji vrtić imaju bolju startnu poziciju u školi. Prema dosadašnjim kriterijima, djeca u godini prije polaska u školu bila su tek na petom mjestu liste prvenstva za upis, a prema novom pravilu, nakon što se u vrtić upišu sva prijavljena djeca s navršene četiri godine, na red će doći ostala djeca.


Lista prvenstva


Prema rasporedu prvenstva, to su djeca roditelja invalida Domovinskog rata, zatim ona iz obitelji s troje i više djece, djeca s oba zaposlena roditelja, djeca s teškoćama u razvoju i kroničnim bolestima, djeca samohranih roditelja te ona iz jednoroditeljskih obitelji. Potom slijede djeca osoba s invaliditetom i djeca koja žive kod udomitelja. Novost je i izjednačavanje prava pri upisu djece roditelja stranih državljana koji su se doselili u Rijeku. To se odnosi na strance s odobrenim najmanje privremenim boravkom ili međunarodnom zaštitom u Hrvatskoj te na azilante i strance pod supsidijarnom zaštitom s područja Rijeke, a dosad su prednost pri upisu mogli ostvariti samo stranci sa stalnim boravkom u Rijeci.




Roditelji svoje dijete mogu prijaviti u sve tri gradske predškolske ustanove, s time da se jedna prijava može odnositi samo na jedan željeni podcentar i jedan program. Roditelj ima mogućnost dati suglasnost da se dijete rasporedi u drugi podcentar ukoliko ne ostvari pravo upisa u željeni podcentar. Privremeni rezultati prijava za upis, odnosno lista reda prvenstva objavit će se na mrežnim stranicama vrtića i oglasnoj ploči 15. svibnja, dok će konačni rezultati upisa biti objavljeni na mrežnim stranicama vrtića i oglasnoj ploči 1. lipnja. Prije upisa roditelj je obvezan odazvati se pozivu vrtića i obaviti inicijalni razgovor uz prisutnost djeteta, a djeca u vrtić kreću od 1. rujna, kada počinje pedagoška godina 2023./2024., i tada roditelji potpisuju ugovor te plaćaju beskamatni predujam.


Niz programa


S obzirom na to da su upisi za postojeće korisnike već okončani, sva tri riječka vrtića procjenjuju da će ukupno moći primiti sedamstotinjak novih korisnika, a svaka je predškolska ustanova objavila i okvirni broj slobodnih mjesta po pojedinim podcentrima. Prema toj procjeni, najveći broj slobodnih mjesta je u najvećem vrtiću, Dječjem vrtiću Rijeka, koji će moći primiti četiristotinjak novih korisnika. Sva tri vrtića provode redoviti program predškolskog odgoja u trajanju od 10 sati te niz drugih programa za djecu, od navršene jedne godine života do polaska u osnovnu školu. Tako Dječji vrtić Rijeka uz redovan jaslički i vrtićki program u svim objektima provodi i smjenski program u Podcentru Potok, programe za djecu pripadnike talijanske nacionalne manjine u podcentrima Mirta, Gardelin, »Zvonimir Cviić«, Topolino, Belveder i Gabbiano, dok se redoviti cjelodnevni program obogaćen specifičnim sadržajima sporta provodi u podcentrima Zamet, Srdoči, Drenova, Krnjevo i Mavrica, a redoviti cjelodnevni program ranog učenja engleskog jezika provodi se u podcentrima Krijesnica i Potok. Za djecu s teškoćama posebni programi provode se u podcentrima Krnjevo Maestral i Potok.


Rudolf Steiner


Program ranog učenja engleskog jezika provodi se i u Dječjem vrtiću More, i to u Podcentru Kvarner. U tom se objektu provodi i cjelodnevni program obogaćen specifičnim sadržajem odgoja za održivi razvoj, kao i poseban cjelodnevni program za djecu s teškoćama u razvoju, dok se u Podcentru Bulevard provodi alternativni program prema koncepciji Rudolfa Steinera, a u Podcentru Đurđice program obogaćen specifičnim sadržajima sporta te redovni cjelodnevni program obogaćen sadržajem glazbe. Specifične programe provodi i Dječji vrtić Sušak, i to posebni cjelodnevni program za djecu s intelektualnim teškoćama u Podcentru Veseljko, redoviti cjelodnevni program ranog učenja engleskog jezika u podcentrima Vežica i Morčić, redoviti cjelodnevni program ranog učenja talijanskog jezika u vrtićkoj odgojnoj skupini u Podcentru Morčić te redoviti cjelodnevni program obogaćen specifičnim sadržajem sporta u podcentrima Galeb i Morčić.


Cijene ostaju iste – mjesečni udio roditelja od 73 do 95,56 eura


Ekonomska cijena dječjih vrtića čiji je osnivač Grad Rijeka, koju čine ukupni troškovi rada vrtića, od plaća djelatnika do prehrane, također i cijena koju plaćaju roditelji, nije mijenjana od 2008. godine, te se u predstojećem razdoblju ne planira njezina izmjena. Mjesečno sudjelovanje roditelja korisnika usluga u cijeni dječjeg vrtića kreće se u rasponu od 73 do 95,56 eura, ovisno o mjesečnom dohotku po članu kućanstva za cjelodnevni 10-satni boravak djeteta. Cijena dječjeg vrtića može se umanjiti u slučaju korištenja prava iz socijalne skrbi, zatim obiteljima s više djece, za dane bolesti i u nekim drugim slučajevima.


Grad Rijeka već dulji niz godina sufinancira i predškolsku djelatnost u dječjim vrtićima drugih osnivača na području drugih gradova i općina, uz uvjet da oba roditelja i dijete imaju prebivalište na području grada Rijeke, a dijete pohađa dječji vrtić izvan područja grada Rijeke zbog raznih životnih okolnosti. Roditelji stoga imaju mogućnost podnošenja zahtjeva za sufinanciranje Odjelu gradske uprave za odgoj i školstvo te se slijedom odobrenog zahtjeva s dječjim vrtićem sklapa ugovor o sufinanciranju programa ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, i to za najviše 20 djece. Redoviti cjelodnevni program predškolskog odgoja sufinancirat će se iznosom od 107,51 euro po djetetu mjesečno, a redoviti poludnevni program iznosom od 75,25 eura po djetetu mjesečno.