Samostan sv. Jeronima

Obnovljena kapela koja će pomoći da Rijeka zasja u novom ruhu

Ervin Pavleković

S prezentacije dovršenih radova u kapeli Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije / Foto Marko Gracin

S prezentacije dovršenih radova u kapeli Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije / Foto Marko Gracin

Riječki nadbiskup Mate Uzinić izrazio je nadu da će obnova ove kapelice, koja pokazuje duhovnu dimenziju, pomoći da tu dimenziju otkrijemo i u svim drugim odnosima koje imamo



RIJEKA – U kapeli Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije u sklopu dominikanskog samostana sv. Jeronima danas je predstavljen dovršetak arheoloških i konzervatorskih radova u toj riječkoj crkvi, što su se odvijali više godina, a radovima u posljednje dvije godine vraćene su i obnovljene korske klupe, kapela je opremljena suvremenom rasvjetom, sustavom grijanja i ventilacijom. Upravo u danas predstavljenom osuvremenjenom prostoru kapele bogate povijesti očekuju nas, najavljeno je, brojna događanja.


Riječki nadbiskup Mate Uzinić naglasio je povezanost naziva same crkve, svetkovine Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije i obnove, jer »slaveći Bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije slavimo jedan božji zahvat obnove«.


Snimio Marko GRACIN


Bog intervencije


– Bog je stvorio prekrasan svijet, ali dogodilo mu se nešto kao i ovoj kapeli, ne samo i vrijeme, nego i neke intervencije nas ljudi koje su napravile određene stvari koje nisu bile dobre. Zato Bog ulazi u ljudsku povijest i čini mnoge intervencije, čini obnovu koja započinje upravo u Bezgrešnom začeću Blažene Djevice Marije. Obično se kaže da je ona ono novo stvaranje koje je započeto u Bezgrešnom začeću, a nastavljeno u Isusu iz Nazareta i njegovom djelu iskupljenja puno ljepšem od onog početnog, prvog stvaranja, ali ono ima u sebi potencijal i potrebu trajne obnove koja nikad, dok god svijet postoji, ne prestaje, jer uvijek trebamo na sebi raditi – kazao je Uzinić, dodajući da nam ova obnova kapele kaže da je njezin original bio nešto prekrasno.




Kako je dalje pojasnio, ovakav projekt zahtijevao je davanje potpunog sebe i svojih sposobnosti na raspolaganje, što je karakteristika Blažene Djevice Marije, a rezultat toga je obnova te zahvalnost generacijama koje su prethodile; zahvaljujemo im na daru koji su nam ostavili, stoga je obnova, baština koju smo naslijedili, ono što smo dužni budućim generacijama.


– S ovom obnovom i sličnim obnovama otkrivamo jednu dimenziju našeg grada koja je, čini mi se, u prošlosti malo bila stavljena sa strane, a to je religiozna, duhovna dimenzija. Pokazujemo na neki način da ovaj naš grad uz sve druge lijepe stvari i dimenzije kojima se ponosimo, ima i svoju religijsku, religioznu dimenziju. Nadamo se da će nam ova obnova ove kapelice koja pokazuje tu duhovnu dimenziju pomoći da tu dimenziju otkrijemo i u svim drugim odnosima koje imamo – rekao je Uzinić te dodao da će kapela, kao i svi događaji koji će se odvijati u njoj, pomoći da Rijeka zasja u novome ruhu.


Foto Marko Gracin


Kulturno dobro


Gradonačelnik Marko Filipović ocijenio je radove u kapeli izvrsnima, što je posebno važno zbog činjenice da je samostan zaštićeno kulturno dobro, odnosno dio naše baštine, stoga smo, ističe, dužni ulagati u njega. U protekle je četiri godine, naglašava, iz gradskog proračuna izdvojeno oko četiri stotine tisuća kuna, a upravo jučer izglasanim rebalansom proračuna, dodano je još šezdeset tisuća kuna.


Kako je kazala pročelnica Konzervatorskog odjela u Rijeci Lilian Stošić, sama kapela, odnosno njezin središnji dio koji je gotički, sagrađen je krajem petnaestoga stoljeća, a naručitelj je bila obitelj Rauber. Nakon te obitelji, kapela je bila u rukama Bratovštine plemenitih, koja je kapelu dogradila, čime je poprimila sadašnji arhitektonski oblik, te je opskrbila mramornim oltarom radionice Pasqualea Lazzarinija. Tijekom prošlih dviju godina, 2021. i 2022., u kapeli je multidisciplinaran tim izvodio opsežne građevinske i restauratorske radove, čime je kapela zadobila dodatnu arheološku vrijednost i značenje za naš grad. Također, u kapeli su vraćene restaurirane korske klupe, a kapela je opremljena suvremenom rasvjetom, sustavom grijanja i ventilacijom, čime ostvaruje sve uvjete za sve buduće događaje koji će se u njoj odvijati i koji će obogatiti kulturni i duhovni život Rijeke. Kako je naglasila, za opsežne radove trebalo je imati strpljenja, a današnje predstavljanje radova samo je završetak jedne faze, jer na kulturnom dobru rad nikad ne prestaje, već uvijek ima posla i rad nikad ne završava.


Događaj predstavljanja dovršetka radova u kapeli glazbeno je, izvodeći nekoliko skladbi, obogatio gudački Trio Veljak.