Hram knjige

Obišli smo gradilište nove Gradske knjižnice, već sad je jasno da Rijeka dobiva impresivan objekt

Bruna Matičić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Napokon, objedinjena na jednom mjestu, Gradska knjižnica Rijeka dobit će adekvatnu površinu, kvalitetno uređenje i funkcionalan dizajn koji odgovara suvremenim informacijskim, kulturnim, obrazovnim i rekreacijskim potrebama građana



U bivšem industrijskom kompleksu »Benčić«, novom art-kvartu kako ga mnogi vole nazivati, ali i budućem kvartu čitateljske kulture u Rijeci ubrzano se odvijaju radovi na novoj zgradi Gradske knjižnice Rijeka.


Zgrada je ovih dana dobila i svoj drugi kat, kao i novu čeličnu konstrukciju kojom oblik zgrade poprima prepoznatljivi oblik slova »T« po kojem nosi ime, a koji ujedno predstavlja središnji ulaz u zgradu knjižnice.


Na 44 posto investicije


Bude li se sve odvijalo prema planu, do kraja prosinca ruševna će zgrada u potpunosti promijeniti vizuru i postati betonski dovršen i krovom prekriven objekt. Zgradu čiji se završetak izgradnje, zajedno s unutarnjim uređenjem, očekuje tijekom proljeća iduće godine, obišli smo s djelatnicima Odjela za kulturu Grada Rijeke, Vlastom Linić, ravnateljicom Direkcije za zaštitu kulturnih dobara te Mladenom Pujićem, savjetnikom za organizaciju i potporu u provedbi projekta »Revitalizacija kompleksa Rikard Benčić«.





– Radovi na uređenju nekadašnjeg T-objekta bivše tvornice »Rikard Benčić«, u koju će se po obnovi useliti Gradska knjižnica Rijeka, počeli su u rujnu 2019. godine. Tijek radova izvodi se predviđenom dinamikom prema terminskom planu i trenutačno smo na 44 posto investicije.


U samoj zgradi napravljene su već dvije ploče, a očekujemo da bi krajem ove godine zgrada mogla biti pod krovom sa zatvorenim prozorima, nakon čega će krenuti radovi unutarnjeg uređenja.


Još uvijek smo okruženi teškom skelom, ali uskoro će i to biti skinuto te će ostati samo fasadna skela, a građani će moći promatrati nastanak nove fasade i vijenaca koji je okružuju, kao i daljnje radove na objektu, rekla je Vlasta Linić prilikom obilaska gradilišta nove zgrade Gradske knjižnice Rijeka.


– Riječ je o posljednjem, četvrtom objektu u kompleksu »Benčić« u kojem je dosad otvoren Muzej moderne i suvremene umjetnosti, impresivna Palača šećerane u kojoj djeluje Muzej grada Rijeke te Dječja kuća koju smo otvorili u ožujku ove godine.


Radove na T-objektu planiramo obaviti tijekom proljeća iduće godine, a uz njegovu obnovu uredit će se i Tetrino, nova zgrada Art-kina te javne površine. U konačnici, dovršetkom ovog objekta »Benčić« će u potpunosti promijeniti vizuru, a očekujemo da će kvart živnuti i postati novi, kulturni centar grada Rijeke, kazala je Linić.


Nužno mišljenje konzervatora


Budući da je izgrađena u drugoj polovici 19. stoljeća, zgrada ima veliku arhitektonsko-povijesnu vrijednost i primjer je industrijske arhitekture s kraja 19. stoljeća, kao i tadašnje tipologije proizvodnih građevina.


Foto galerija: Obilazak gradilišta nove Gradske knjižnice u Rijeci Foto: Vedran Karuza


Zbog toga se nalazi u području zaštićene industrijske baštine, a cjelokupna se obnova i izgradnja izvodi uz konzervatorski nadzor, napomenula je Linić.


Mladen Pujić pojasnio je kako su se u proteklom razdoblju, s ciljem ojačanja zgrade i osiguranja nosivosti knjižnice, izvodili radovi na očvršćivanju vanjskih zidova, a zatim je uklonjena stara struktura unutrašnjosti objekta, srušen je suteren te postojeće temeljne ploče.


Naime, objekt se obnavlja po jednakom principu kao Dječja kuća, odnosno po principu »zgrada u zgradi«. To znači da su ostali samo vanjski zidovi unutar kojih je izgrađena potpuno nova armiranobetonska konstrukcija u sklopu koje su ukomponirana i 84 originalna čelična stupa izvorne konstrukcije.


– Trenutačno su završeni radovi na betoniranju ploče drugog kata knjižnice, a sa slaganjem međukatnih konstrukcija istovremeno se obnavlja pročelje sjeverne strane zgrade i postavljaju se zaštitne cijevi za instalacije struje.


Uz navedeno, obavljaju se radovi za nastavak montaže nosive čelične konstrukcije nožice i krovne konstrukcije nakon čega će uslijediti uzdizanje prema potkrovlju, što je posljednja ploča iza koje preostaje izgradnja krova, rekao je Pujić dodajući da se uskoro očekuje i konačno mišljenje Konzervatorskog odjela prema kojem će se obavljati radovi na više od 160 prozora buduće knjižnice.


Prozori, osim što će zadržati postojeći izgled i otvore, zadovoljit će sve karakteristike bitne za energetsku učinkovitost objekta, rekao je.


Raspored po etažama


Buduća Gradska knjižnica površine 4.530 kvadratnih metara imat će tri etaže, prizemlje i suteren. Glavni ulaz u zgradu bit će s južne strane i vodit će u prostor s infopultom na kojem će posjetitelji moći saznati osnovne informacije o knjižnici i kvartu kulture, dok će se u predvorju nalaziti i radna mjesta djelatnika.


Na ulazni prostor nastavljat će se odjel za mlade te odjel filma i glazbe, kao i odjel za slijepe i slabovidne osobe s potrebnom audiovizualnom i knjižničnom opremom, dok će s druge strane biti čitaonica.



Već postavljeno željezno stubište vodit će na prvi kat i odjel tzv. lijepe književnosti, odnosno beletristike s posebnim zbirkama, dok će na drugome katu biti smješten odjel stručne literature.


Na trećem katu nove knjižnice bit će smještena računalna učionica namijenjena i za razna predavanja, projekcije i sastanke, a korisnicima će biti dostupan i prostor bibliotečne zbirke s nekoliko studijskih mjesta za proučavanje literature koja nije dio posudbene zbirke.


Sudeći po navedenom, selidbom u nove prostore Gradska će knjižnica Rijeka otvoriti novu stranicu povijesti te će napokon, objedinjena na jednom mjestu, dobiti adekvatnu površinu, kvalitetno uređenje i funkcionalan dizajn koji odgovara suvremenim informacijskim, kulturnim, obrazovnim i rekreacijskim potrebama građana.


Neupitna budućnost knjižnice


Zgrada Gradske knjižnice Rijeka, odnosno nekadašnji T-objekt, četvrta je zgrada industrijske baštine na području bivše tvornice »Rikard Benčić« koja se preoblikuje u objekt kulturne namjene.
Gradska knjižnica Rijeka središnja je narodna knjižnica grada Rijeke i matična knjižnica za narodne i školske knjižnice Primorsko-goranske županije te ujedno i informacijsko, obrazovno i kulturno središte koje mnogi građani rado posjećuju.



Knjižnica godišnje održi oko 500 programskih aktivnosti, raznih susreta, pričaonica, radionica i predavanja, a u 2019. godini dostigla je rekordan broj članova, i to 26.743, dok je u prošloj pandemijskoj i zatvarajućoj godini knjižnica imala 24.205 aktivnih članova.


Po dovršetku radova u novoj zgradi u kompleksu »Benčić« svoje će mjesto naći svi središnji odjeli koji će selidbom doživjeti povijesno objedinjavanje na jednoj lokaciji. Sadašnji knjižnični fond Gradske knjižnice Rijeka, zajedno s mrežom ogranaka i bibliobusima, iznosi 360.261 svezak knjiga, a selidbom će u novoj zgradi u »Benčiću« mjesto pronaći između 150.000 i 200.000 knjiga, novost je da će se uz postojeće osnovati i novi Odjel za mlade.


Građanima će na jednom mjestu biti dostupna knjižnična građa koja se trenutačno nalazi na trima lokacijama, u Palači Modello, zgradi Filodrammatice i Narodnoj čitaonici te građa iz pripadajućih spremišta.


Ukupna vrijednost projekta veća od 162 milijuna kuna


Obnova ove zgrade, uz Dječju kuću, dio je projekta pod nazivom »Revitalizacija kompleksa Benčić – Cigleni i T-objekt« koji se sufinancira bespovratnim sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a radove izvodi tvrtka VG5 iz Ljubljane prema projektu glavnog projektanta Saše Randića.



Ukupna vrijednost cijelog projekta iznosi 162.123.324,61 kunu, a za realizaciju su osigurana bespovratna EU sredstva u iznosu 68.206.564,00 kuna, dok se ostatak financira iz gradskog proračuna uz 10 milijuna kuna bespovratnih sredstava koje je Grad Rijeka osigurao od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a.