Art kvart Benčić

Novo izdanje riječkog Tjedna dobre dječje knjige donosi više od 50 događanja

Ingrid Šestan Kučić

Foto Gradska knjižnica Rijeka

Foto Gradska knjižnica Rijeka

Najmlađe Riječane, ali i odrasle, očekuje splet radionica, autorskih susreta, zabavi i pričaonica, najavljuju iz Dječje kuće i Gradske knjižnice Rijeka



RIJEKA – Art kvart Benčić od ponedjeljka, 20. travnja, bit će domaćin novog izdanja Tjedna dobre dječje knjige. Središnje mjesto održavanja programa bit će Dječja kuća, a ukupno je pripremljeno više od 50 događanja.


Prema najavama voditeljice Dječjeg odjela Stribor Marijane Rebac Dešić, voditeljice programa Dječje kuće Ive Marčelja te voditelja projekata Gradske knjižnice Rijeka Kristiana Benića najmlađe Riječane, ali i odrasle, očekuje splet radionica, autorskih susreta, zabavi i pričaonica.


Faca u gostima


Posjetitelji će imati priliku družiti se s autorima, otkrivati tajne zanata te stvarati u radionicama, a manifestacija će započeti druženjem “Faca u gostima: Tko nam to večeras čita priču?” u ponedjeljak 20. travnja, u 18.30 sati, na kojem će gostovati pjevačica Mia Dimšić.





– Tjedan dobre dječje knjige središnja je manifestacija u riječkoj regiji posvećena kulturi čitanja od najranije dobi, knjigama za djecu i roditelje, razvoju kreativne pismenosti, vizualnoj kulturi i stvaranju pisanih sadržaja za djecu.


Program se odvija do 25. travnja i sastavljen je od jutarnjeg te poslijepodnevnog dijela. U jutarnjem dijelu programa dolaze organizirano škole i vrtići. U najvećoj mjeri taj dio programa posvećen je autorskim susretima, kazala je Marčelja.


Niz predavanja i radionica


U okviru tog dijela programa Dječja kuća će ugostiti Zorana Vakulu, Srebrenku Peregrin, Nenu Pavelić, Nadu Mihaljević, Franku Blažić, Anu Dobričić, Maju Šimleša, Dijanu Merey Sarajlija, Luciju Matučec Veljavečki i Vandu Čizmek, a riječ je o susretima koji svake godine izazivaju veliki interes djece.



Poslijepodnevni program otvoren je za sve posjetitelje, a također podrazumijeva cijeli niz predstavljanja i radionica, multisenzornih priča, predstava i sličnih događanja koja će se okončati u subotu s maskiranim balom.


Riječ je o manifeastaciji koja se održava od 2012. godine u organizaciji Gradske knjižnice Rijeka ujedinjujući u nastojanje široku frontu društvenih aktera koji rade na kulturi čitanja djece, a konceptualno Tjedan dobre dječje knjige naslanja se na tezu da knjige i priča leže u temelju svakog stvaralaštva stoga u program uklapa na kreativne načine elemente gaminga, kazališta, produkt dizajna i igre.


Potporu manifestaciji pružaju Ministarstvo kulture i medija te Primorsko-goranska županija.