Napredna dijagnostika i liječenje

NOVA OPREMA U KBC-u RIJEKA Puštena u rad angiosala vrijedna 8,3 milijuna kuna

Barbara Čalušić

Foto V. Karuza

Foto V. Karuza

Uskoro ćemo otvoriti još jednu angiosalu, koja će zamijeniti prvu riječku, za koju više ne postoje ni rezervni dijelovi. U pogledu tehničke opremeljenosti kardiologije u cjelini, bit ćemo među zemljama s najvišim standardom u Europi, istaknuo je državni tajnik Ministarstva zdravstva Željko Plazonić



RIJEKA Na Zavodu za kardiovaskularne bolesti Kliničkog bolničkog centra Rijeka u rad je puštena nova, treća riječka polivalentna angiosala koja će se koristiti za naprednu dijagnostiku i liječenje bolesti srca i krvnih žila. Ministarstvo zdravstva financiralo je medicinsku opremu u vrijednosti 4,8 milijuna kuna bespovratnim EU sredstvima u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost investicije iznosi 8,3 milijuna kuna.


U društvu medicinskih stručnjaka KBC Rijeka, novu angiosalu na Sušaku danas su obišli riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, primorsko-goranski župan Zlatko Komadina i državni tajnik Ministarstva zdravstva Željko Plazonić koji je najavio nabavu još jedne angiosale za riječku bolnicu koja bi trebala zamijeniti prvu riječku angiosalu koja u ovom trenutku stara dvadesetak godina. Angiosale trebala bi dobiti i opatijska Thalassotherapija i Opća bolnica u Puli.



Svjetski standardi




– Ova angiosala pridonijet će daljnjem poboljšanju liječenja naših bolesnika kojima je potrebna intervencijska kardiologija. Drago mi je da u ovo blagdansko doba našim građanima možemo pokloniti ovakvu angiosalu poručujući da ćemo kao i dosad biti perjanica ne samo riječkog, nego i hrvatskog zdravstva. Općenito, u kardiologiji u Hrvatskoj možemo reći da smo dosegnuli svjetske nivoe i standarde, a osobno vjerujem da ćemo vrlo brzo imati priliku otvoriti još jednu angiosalu, koja će zamijeniti prvu riječku angiosalu, onu istu koja je toliko dugo u funkciji da za nju ne postoje više rezervni dijelovi. Inače, u okviru europskog programa Koherentnost i kohezija na ovaj ćemo način zamijenti šest angiosala u Hrvatskoj, a uvjeren sam da ćemo i kroz druge oblike financiranja dobiti još dvije angiosale za dvije naše ustanove: Thalassotherapiju u Opatiji te jednu u Općoj bolnici u Puli. U tom pogledu tehničke opremeljenosti kardiologije u cjelini, bit ćemo među zemljama s najvišim standardom u Europi. Hrvatsko kardiološko društvo u to je usmjerilo sve svoje snage te se s kardiologijom danas uistinu možemo ponositi – rekao je Plazonić, inače jedan od utemeljitelja riječke intervencijske kardiologije.


Opširnije u tiskanom izdanju