Prosvjed za Dan žena

Noćni marš za Osmi mart održan u Rijeci: “Borim se k’o žensko!”

Bruna Matičić

Snimio Mateo LEVAK

Snimio Mateo LEVAK

Ovogodišnjim sloganom "Borim se k'o žensko!" želimo ukazati da borba za radna, socijalna prava, borba protiv nasilja i ženska borba u svojoj punini je borba za goli život, poručila je Greta Grakalić Rački



RIJEKA “Borim se k’o žensko!” – parola je to ovogodišnjeg, šestog po redu, riječkog Noćnog marša za Osmi mart koji se u povodu Međunarodnog dana žena održao danas u središtu našega grada.


Ovogodišnji Noćni marš posvećen je temi nasilja nad ženama i femicidu po kojima Hrvatska neslavno prednjači, jer, kako organizatorice današnjeg prosvjeda u Rijeci ističu, treća smo zemlja u Europi po broju ubijenih žena po glavi stanovnika. Iz inicijative Građanke i građani Rijeke i lokalnih udruga PaRiter, SOS Rijeka i LORI tako su poručili kako država treba preuzeti odgovornost da institucije profunkcioniraju kada je u pitanju nasilje nad ženama.





-Ovogodišnjim sloganom “Borim se k’o žensko!” želimo ukazati da borba za radna, socijalna prava, borba protiv nasilja i ženska borba u svojoj punini je borba za goli život. U Hrvatskoj je u prošloj godini ubijeno 13 žena, a naša je zemlja treća u Europi po broju ubijenih žena po glavi stanovnika. Ta statistika je zaista razočaravajuća i otužna. Želimo da institucije počnu odrađivati svoj posao i da svaka građanka i građanin Republike Hrvatske bude svjestan rodno uvjetovanog nasilja i muškog nasilja prema ženama, istaknula je Greta Grakalić Rački, jedna od organizatorica Noćnog marša. Između ostaloga, naglasila je kako se broj kaznenih djela nasilja među bliskim osobama u posljednjih sedam godina gotovo utrostručio, pri čemu 79 posto žrtava čine žene, kao i to da je u 2022. godini prijavljeno 216 slučajeva silovanja od kojih je više od 50 posto počinjeno na štetu bliske osobe, a u 99 posto žrtava su žene.


Niste same!


 


-Naša je želja javnosti obratiti pozornost na to da su žene često žrtve nasilja upravo od onih ljudi koji su im najbitniji i najvažniji. S druge stane, ja, koja svakodnevno razgovaram sa ženama koje su proživjele različite oblike nasilja, ne mogu zamisliti hrabriju, snažniju i borbeniju osobu nego upravu tu ženu. Borim se kao žensko tako je jedna pozitivna poruka, a ovim prosvjedom svim ženama koje se trenutno bore s različitim oblicima nasilja i diskriminacije želimo poručiti da nisu same, već da smo sve uz njih, kazala je Lorena Zec psihologinja udruge SOS Rijeka.

Foto galerija: Noćni marš za Osmi mart u Rijeci Foto: Mateo Levak



Noćni marš započeo je okupljanjem na Kontu, a centrom grada prošlo je oko dvjestotinjak građanki i građana ističući na transparentima brojne poruke. Ruta je išla preko Jelačićevog trga i Korza, sve do Jadranskog trga na kojem je održan prigodni program i čitanje proglasa, a okupljenima se obratila i Iva Davorija citirajući tekst Christine de Pizan iz 15. stoljeća, autorice koja se još tada borila protiv slike žena nametnute od patrijarhata, dok je pedagoginja Mirela Pašić istaknula vlastita iskustva u radu s mladima.


 


Predavanje “Zašto ne ode(š)”


 


-Nastavimo ovu borbu za bolje sutra svima! Jer ovo nije pitanje isključivo ženskih prava već ljudskih prava. Svatko u ovom društvu zaslužuje dostojanstven život i nitko od nas nema prava “prostirati” svoju slobodu tako da oduzima nečiju tuđu, zaključila je Pašić, a prosvjed je zaključen nastupom zbora VINS.


Snimio Mateo LEVAK


Uz prosvjed, uključene organizatorice za javnost su osmislile i popratne sadržaje. Nakon marša u Galeriji SKC Rijeka u okviru programa “Što radiš, ženska glavo?” otvorena je skupna izložba APURI studentica, a u suradnji udruge SOS Rijeka i članica projekta “6 glumica traži autora” u Filodrammatici je održano i javno scensko čitanje “Čitanje NJE: Sigurna kuća”. Riječ je o drami inspiriranoj istinitim pričama koja je nastala razgovorima sa štićenicama Sigurne kuće za žene u Bjelovaru, a nakon njezina uprizorenja Lorena Zec i Iva Čatipović, psihologinja i pravnica udruge SOS Rijeka održale su predavanje “Zašto ne ode(š)” približavajući problematiku borbe s nasiljem nad ženama iz svojeg dugogodišnjeg iskustva rada s ženama. Cijeli je događaj zaključen zajedničkim druženjem u Palachu.


Snimio Mateo LEVAK