Ljetna škola kemije

Rijeka je ovih dana opet središte mladih ljubitelja kemije: ‘Nema tog virusa koji će zaustaviti želju za znanjem’

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Ovogodišnja Ljetna škola kemije privukla je najveći broj polaznika do sada, njih 21, održava se pod strogim epidemiološkim pravilima pa su maske, dezinficijensi i socijalna distanca njen sastavni dio. Održava se u obnovljenom laboratoriju koji je preuređen donacijom Ine, s kojom škola surađuje



RIJEKA  Nema te epidemije i tog virusa koji može zaustaviti želju za novim znanjima, posebno ako se radi o znanjima koja se ne mogu steći u školskoj klupi, jer ih školski kurikulumi ne sadrže. Upravo vođeni tom željom srednjoškolci iz svih hrvatskih krajeva ovaj su se tjedan okupili na četvrtoj Ljetnoj školi kemije u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi. Nije riječ o bilo kakvim učenicima, već onim istinskim zaljubljenicima u kemiju koji, njih 21, iza sebe imaju iskustva sudjelovanja na državnim natjecanjima iz tog područja. Taj kriterij izvrsnosti, objašnjavaju voditelj Ljetne škole, doc. dr. Tomislav Portada s Instituta Ruđer Bošković i ravnatelj Prirodoslovne i grafičke škole, Radenko Bradić, ove je godine bio ulaznica za Ljetnu školu, jer program je privukao najveći broj učenika dosada i selekciju je trebalo nekako provesti.


Veliki interes


– Prijavio nam se rekordan broj učenika, njih 45. Nismo mogli svih primiti te smo uveli kriterij izvrsnosti, a to je da su u posljednje dvije godine barem jednom sudjelovali na državnom natjecanju. I prije smo imali izvrsne učenike, ali ove godine smo morali uvesti dodatni kriterij. Među učenicima koje smo odabrali ima i onih koji su bili na međunarodnim olimpijadama iz kemije – pojašnjava doc. dr. Portada.
Taj kriterij izvrsnosti, dodaje Bradić, primjenjivat će se i u budućnosti.



– S obzirom na epidemiološku situaciju iznenadio nas je tako veliki interes učenika. Uz učenike iz Rijeke imamo srednjoškolce iz Čakovca, Splita, Varaždina, Zagreba i Koprivnice, kaže ravnatelj.


Elita iz hrvatskih učionica



Ljetna škola kemije okuplja najbolje od najboljih, elitu hrvatskih učionica, a kako im program nudi sadržaje koje na nastavi ne mogu čuti nije rijetkost da se učenici iz godine u godinu vraćaju ili pak sudjeluju i u sestrinskom programu, a riječ je o Zimskoj školi kemije.
– Ovo je četvrta Ljetna škola, a imali smo i tri Zimske škole. Ove smo godine zbog nadoknade nastave nakon štrajka prosvjetnih djelatnika morali odustati od zimske verzije, jer se ona održava za vrijeme zimskih školskih praznika. Kao i svake godine program se sastoji od dva bloka, jedan su predavanja, a drugi laboratorijske vježbe. Imamo dobre predavače, studente i profesore PMF-a, kao i bivše učenike škole, a dolaze nam i grupe studenata farmacije i fizike, ističe doc. sr. Portada.
– Ove godine među predavačima imamo velik broj bivših polaznika, a to je također jedan od ciljeva programa, jer intencija je da polaznici napreduju i profiliraju se kao predavači, navodi doc. dr. Portada.


Ovogodišnja Ljetna škola kemije po mnogočemu je specifična, jer privukla je najveći broj polaznika do sada, održava se pod strogim epidemiološkim pravilima pa su maske, dezinficijensi i socijalna distanca njen sastavni dio, a nikako nije zanemarivo i da se održava u potpuno obnovljenom laboratoriju koji je preuređen donacijom tvrtke Ina s kojom škola surađuje.



– Riječ je o laboratoriju koji se nije obnavljao onoliko koliko je stara škola, što znači pedesetak godina. Prvi korisnici novog laboratorija upravo su polaznici Ljetne škole, a posljednjeg dana programa, u petak, upriličit ćemo i svečano otvorenje laboratorija. Riječ je o donaciji koja je proizašla iz suradnje i partnerskog odnosa Ine i škole, jer Ina također i stipendira naše učenike. Time je ujedno ostavren i naš cilj suradnje s realnim sektorom, uz već ranije uspostavljenju suradnju škole i Instituta Ruđer Bošković, navodi Bradić.



Veliki interes za dolazak u Rijeku ne čudi i iz razloga što se radi o jedinstvenom programu koji je za polaznike besplatan, a to se, kaže voditelj, bez sponzora ne bi moglo realizirati. Potpora dolazi i od samih organizatora, a uz Prirodoslovnu i grafičku školu to su i Institut Ruđer Bošković te Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa. Za učenike koji dolaze izvan Rijeke osiguran je besplatan smještaj u Učeničkom domu Podmurvice, dok svi imaju besplatne obroke u samoj školi. Dio programa je i posjet Astronomskom centru Rijeka, a iako bi većina pomislila kako se nakon nekoliko godina sudjelovanja u programu i nema baš previše toga novoga naučiti Matteo Zausnig dokaz je da tome nije tako.



– Ovo mi je četvrto sudjelovanje i svaki put naučim nešto novo. Uvijek su novi pokusi i nova predavanja. Nisam uopće dvojio da se prijavim i bez obzira na epidemiološku situaciju. Ionako će škola početi 7. rujna, a ne smeta mi ni to što dio praznika provodim na predavanjima i u laboratoriju, jer to radim za sebe. Radim ono što me veseli i zato nije problem izdvojiti vrijeme za nešto ovako, kaže Matteo.
On je učenik trećeg razreda Prirodoslovne i grafičke škole, a za Ljetnu školu kemije, kao i za njenu zimsku inačicu kaže da stečena znanja pomažu i u nastavi, ali i u pripremama za natjecanja. Matteo je uz razne programe pohađao i pripreme za kemijsku olimpijadu, a iako ga do fakulteta dijeli još godinu dana zna će upisati PMF.


U Rijeku stigli vrhunski znalci kemije iz Čakovca, Splita, Varaždina, Zagreba, Samobora i Koprivnice / Snimio Marko GRACIN

U Rijeku stigli vrhunski znalci kemije iz Čakovca, Splita, Varaždina, Zagreba, Samobora i Koprivnice / Snimio Marko GRACIN


 


Naučiti nešto novo


Taj plan već je pošao za rukom Ivanu Raiču iz Zagreba koji je zbog Ljetne škole kemije drugi put doputovao u Rijeku.
– Bio sam i lani, a ponovno sam se prijavio najviše zbog društva i laboratorijskog rada. Znam da ću opet naučiti nešto novo. Upisao sam kemiju, istraživački smjer na PMF, a završio sam Prirodoslovnu školu Vladimira Preloga. Privlače me i znanost i praktičan rad. Mislim da jedno bez drugoga ne može. S obzirom da više nisam srednjoškolac ovo mi je zadnja mogućnost sudjelovanja na Ljetnoj školi kemije, ali volio bih se jednog dana vratiti kao predavač, otkriva Ivan.



Iz Zagreba put Rijeke početkom tjedna krenula je i Mila Grgurić koja će sada krenuti u treći razreda MIOC-a, a sudjelovanje na Ljetnoj školi prvo joj je iskustvo.


– Čula sam za program na pripremama za kemijsku olimpijadu, a očekujem dosta praktičnog rada i zanimljivih predavanja te znanja iz kemije o kojima ne znam puno. Već sam prvi dan vidjela da će se ta očekivanja ispuniti i vjerujem da ću i u budućnosti sudjelovati u programu, kaže Mila.


Ovogodišnja Ljetna škola kemije prvo je takvo iskustvo i za učenici drugog razreda Prirodoslovne škole Vladimira Preloga, Lorenu Komočar iz Samobora, a na zanimljiv program za ljubitelje kemije upozorila ju je prijateljica.


– Prijateljica je prva vidjela da se ovakav program održava i poslala mi ga je. Prijavila sam se jer sam vidjela da ispunjavam kriterije. Sličan program ovome nigdje ne postoji, a očekujem puno pokusa i zanimljivih predavanja. Ovo mi je prvo sudjelovanje, ali vjerujem da ću se ponovno vratiti, najavljuje Lorena.