Studentski uspjesi

Natali Žgomba i Petar Pupovac najuspješniji riječki studenti s invaliditetom

Ingrid Šestan Kučić

Natali Žgomba i Petar Pupovac

Natali Žgomba i Petar Pupovac

Ovaj skup bio je prva službena aktivnost novooformljene Koordinacije pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju



Studentica treće godine preddiplomskog studija fizioterapije Fakulteta zdravstvenih studija, Natali Žgomba, i student prve godine diplomskog studija inženjerstvo i fizika materijala Odjela za fiziku, Petar Pupovac, ovogodišnji su najuspješniji studenti s invaliditetom Sveučilišta u Rijeci.


Natali je uspješna sportašica prve kategorije koja, osim akademskih uspjeha, ostvaruje zapažene rezultate na europskim i svjetskim natjecanjima u plivanju, dok se Petar ističe odličnim uspjehom na studiju.


Nagrade su im uručene na online skupu “Studentski uspjesi” koji je u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom organizirala Koordinacija pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju.


Mikroagresija




Na skupu je 20 studenata i alumnija sa zagrebačkog, riječkog, splitskog, zadarskog, osiječkog i dubrovačkog sveučilišta predstavilo svoje akademske uspjehe, ali i uspjehe u izvannastavnim aktivnostima i u svijetu rada.


Međutim, studenti su istaknuli i probleme s kojima su se tijekom školovanja i po njegovom završetku susretali, a kako je naglasila zadarska studentica Tijana Marinčić iskustvo završenih studenata pokazuje da je veća diskriminacija osoba s invaliditetom prisutna na tržištu rada, nego u obrazovnom sustavu, naglasivši da vrlo često zbog predrasuda osobe s invaliditetom ne mogu dobiti posao, a nakon nekoliko odbijenica gube motiv za daljnje traženje radnog mjesta. Završeni riječki student, Tino Vodanović osvrnuo se pak na fenomen mikroagresije.


– Kao osoba s invaliditetom često svjedočim sveprisutnom fenomenu mikroagresije, a u najvećoj mjeri riječ je o pozitivnim komentarima koji se vrlo često temelje na dobroj namjeri, ali mogu stvoriti suprotan efekt, kazao je Vodanović.


Državna podrška


Navodeći da je skup prva službena aktivnost novooformljene Koordinacije pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Ana Slošnjak kao razlog pokretanja Koordinacije navela je manjak tijela koje bi koordiniralo rad sveučilišnih ureda za studente s invaliditetom koji su se pokazali kao mjesto najveće podrške studentima s invaliditetom.


Slošnjak je ujedno upozorila da još uvijek nedostaje sustavna podrška države studentima s invaliditetom, a kao važan sljedeći korak za unapređenje položaja studenata istaknula je njihovo definiranje u Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju.


Izmjene tog Zakona, dodao je Tomislav Paljak iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, i dalje će jamčiti jednakost svim studentima, a u tom je kontekstu istaknuo i novi Nacionalni plan za unapređenje socijalnih dimenzija visokog obrazovanja.


Izaslanica hrvatske Vlade, Marija Pletikosa, kazala je da državna podrška osobama s invaliditetom nije načelna te je navela niz dokumenata u pripremi čiji je cilj poboljšanje uvjeta života osoba s invaliditetom navodeći da je samo u ovoj godini zaposleno 2.338 osoba s invaliditetom, što je 13,5 posto više nego lani, te je u tu svrhu osiguran 81 milijun kuna, a mjere aktivne politike zapošljavanja koristilo je 590 poslodavaca.