Poziv na dijalog

Nadbiskup Uzinić poslao moćnu poruku političarima: ‘Ne trebaju nam vaša prepucavanja i mudrovanja’

Jakov Kršovnik

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

"Dobili smo proteklih dana lijepe čestitke političkih čelnika, ali one ostaju prazne riječi ako nema dijaloga među njima"



Prijepodnevnu božićnu svetu misu u katedrali sv. Vida predslavio je riječki nadbiskup Mate Uzinić. Na samom početku propovijedi, osvrnuo se na rusku agresiju na Ukrajinu, koja traje od veljače 2022. godine. Riječki nadbiskup više je puta u propovijedi upozorio da je potreban dijalog, razgovor, kako bi se rat zaustavio, pozivajući se na riječi pape Franje.


Foto galerija: Božićna misa u riječkoj katedrali Foto: Marko Gracin


– Drage sestre i braćo, ovogodišnji Božić ponovno slavimo u sjeni rata na europskom tlu. Zbog globalnog utjecaja i činjenice da gotovo i nema države koja se nije opredijelila za jednu ili drugu stranu, taj rat u sebi ima obilježje svjetskog rata.


Na strani žrtve


Iako se moramo čuvati opasnosti da izjednačimo strane, pa se zbog toga i mi kršćani u ovom sukobu moramo opredijeliti za stranu žrtve i onih koji vode obrambeni rat, a u konkretnom slučaju to su Ukrajina i Ukrajinci koji su žrtve ruske agresije, mi ipak moramo biti prvi koji će danas u svijetu dizati glas protiv svakoga rata.




Jer, svaki je rat, pa i onaj obrambeni zlo koje po svaku cijenu moramo pokušati zaustaviti. U svakom ratu ginu nevini, kazao je riječki nadbiskup, dodajući da u nevine ne uključuje samo civilno stanovništvo, nego i vojnike koji su prisilno unovačeni ili su zavedeni raznim ideologijama.


Nadbiskup Uzinić potom je ponovio riječi pape Franje kako je rat uvijek poraz ljudskosti, i da se, bez obzira na pravo naroda da se brani, radi o ratu koji je potrebno skončati što prije. Upozorio je na odsustvo dijaloga.



– Rad je uvijek prekid dijaloga, odustajanje od razuma. Upravo me to što u ovom ratu uopće nema dijaloga i što je na djelu potpuno odustajanje od razuma, najviše zabrinjava. U početku rata nešto se i pokušalo napraviti, javljali su se posrednici kako bi se pokrenuo dijalog. A sada je sve potpuno stalo, uopće nema dijaloga.


Glas pape Franje i još pokoje osobe iz Crkve ili različitih mirotvornih organizacija ostaje tek glas vapijućih u pustinji. Nadam se da će taj poziv dotaknuti danas na Božić barem srca nas kršćana i potaknuti nas na obraćenje, kako bismo barem mi mogli hoditi putovima mira, rekao je mons. Uzinić.


Smatra kako je važno o tome govoriti i na Božić, jer je Božić Božja vjera u promjenu, Božja vjera u boljeg čovjeka i čovječanstvo. Dodao je kako je promjena k boljem moguća, ako čovjek uđe u dijalog s Bogom, a što je moguće na primjeru Isusa Krista iz Nazareta. Dovoljno je uvidjeti što Isus čini, slušati što naučava.


– Kako On ljubi, tko mu je bližnji, koga posjećuje i s kim jede. Koga bira za učenike, koga kori, koga brani, jer kako nam kaže na jednom mjestu u Ivanovom evanđelju “tko vidi mene, vidi onoga koji me posla”.


Braćo i sestre, to je velika odgovornost za Crkvu koja je dobila poziv i poslanje da u snazi Duha Svetoga na otajstven način kao mistično tijelo Kristovo bude njegova prisutnost. A da bi to mogla činiti mora biti u dijalogu s Bogom, ali i unutar sebe i s drugim crkvenim i vjerskim zajednicama te suvremenim svijetom, rekao je riječki nadbiskup te dodao da zato Crkva nikada ne može biti za rat, nego uvijek mora biti za mir.


Mira nema bez dijaloga


A mira nema bez dijaloga.



– Izdaja je Krista i velika sramota ako se dogodi, a nažalost se događa, da ljudi iz Crkve postanu glasnici rata. Blagoslivljaju oružje, podržavaju imperijalne ideje i biblijskim citatima, izvađenim iz konteksta povijesti spasenja i evanđelja, života Isusa Krista koji se učinio nemoćnim, ogolio svoju mišicu postao dijete, podržavaju gospodare rata i njihove osvetničke politike.


Crkva mora biti drugačija, i mi kršćani moramo biti drugačiji inače se nemamo pravo tako zvati, rekao je mons. Uzinić. No, svoju poruku nije želio uputiti samo članovima Crkve, već i, kako je rekao, onima koji se profesionalno bave politikom i na svjetskoj su razini najodgovorniji da i dalje govori oružje i drugo nasilje koje najviše pogađa civilno stanovništvo.


– Mora se moći razgovarati, bez dijaloga se ne može dogoditi mir. Potrebno je kroz razgovor tražiti putove mira. I najlošiji mir je bolji od rata. Naravno da to ne znači da se ne treba truditi tražiti pravedan mir, jer loš mir je uvijek potencijal za novi sukob. Ali zato treba razgovarati.


Prazne riječi dionika vlasti


Razgovarati znači slušati i prepoznati u drugome brata i sestru, a ne više neprijatelja, kazao je mons. Uzinić. U završnom dijelu propovijedi istaknuo je kako i u Hrvatskoj postoji potreba za dijalogom, spominjući sve dionike vlasti u Hrvatskoj.



– Primili smo lijepe božićne čestitke od svih dionika vlasti. Ali sve su to lijepe i prazne riječi, nema tu Božića, ako nema sposobnosti za dijalog među onima koji ih šalju. Ako ponajprije jedni s drugima zbog općeg dobra svih nas ne razgovaraju i ne vide brata nego političkog neprijatelja.


Treba nam dijalog, bez dijaloga ovo društvo postaje nesigurno. Nerazgovaranje, podmetanje i sukobi unose nemir u društvo. Dosta nam je svađe. Ne trebaju nam prepucavanja i mudrovanja.


Treba nam dijaloga oko onoga što na korist svih, a tema ima puno, rekao je riječki nadbiskup, te izdvojio, budući da je Božić blagdan rođenja Isusa Krista, temu demografije, na kojoj ne treba skupljati političke poene, nego kroz otvoreni dijalog u društvu tražiti optimalno rješenje.


– Draga braćo i sestre, s nadom da ćemo usprkos svemu što se događa oko nas, što je često daleko od Božića i njegova otajstva, ponovno otkriti vrijednost dijaloga koji je Bog s nama započeo u Božiću i da će nam se tako dogoditi Božić.


Da ćemo u dijalogu rješavati probleme i smanjivati razlike koje nas dijele, ali se i međusobno više poštovati, prepoznajući jedni u drugima braću i sestre, svima nam želim sretan, radostan i mirom Božjim ispunjen Božić, zaključio je riječki nadbiskup.