Dijagnosticiranje i zbrinjavanje

Na Klinici za dermatovenerologiju Kliničkog bolničkog centra otvoren Centar za rane

Barbara Čalušić

Foto: Damir Škomrlj

Foto: Damir Škomrlj

Centar je namijenjen svim pacijentima koji imaju kroničnu ranu, bilo iz primarne zdravstvene skrbi, bilo onima koji se liječe u bolnici, a koji će do liječenja u Centru doći internom bolničkom uputnicom



RIJEKA Početkom svibnja na Klinici za dermatovenerologiju Kliničkog bolničkog centra Rijeka s radom je započeo Centar za rane. Centar se sastoji od kabineta za ultrazvučnu dijagnostiku, ambulante za kronične rane te prostora u kojima se primjenjuju razni postupci u liječenju proširenih vena.


U timu rade specijalisti dermatovenerolozi koji su prošli edukaciju iz područja dijagnosticiranja i zbrinjavanja kroničnih rana, kao i edukaciju iz područja sklerozacije vena pjenom pod kontrolom ultrazvuka, što je ujedno i najsuvremenija metoda liječenja venske insuficijencije.


– U našem se Centru zbrinjavaju sve kronične rane. Pod pojmom kronične rane podrazumijevamo one koje ne zarastaju unutar predviđenog razdoblja. Tu se ubrajaju potkoljenične venske i arterijske rane, neurotrofičke rane te dekubitusi i dijabetičko stopalo, objašnjava prof. dr. Ines Brajac, predstojnica riječke Klinike za dermatovenerologiju.




Kronične rane koje sporo zacjeljuju pacijentima predstavljaju velik psihički teret i smanjuju kvalitetu života. Osim što zahtijevaju kontinuiranu lokalnu terapiju, kronične rane uzrokuju nepokretnost bolesnika te su vrlo često praćene infekcijama i bolovima.


Značajan napredak


Najčešće nastaju kao posljedica brojnih kroničnih bolesti u starijoj populaciji, iako se javljaju i u mlađim dobnim skupinama kao posljedica velikih operativnih zahvata ili opeklina. U Centru se zbrinjavaju i atipične rane koje mogu biti uzrokovane autoimunim poremećajima, infektivnim bolestima, bolestima krvnih žila i vaskulopatijama, metaboličkim i genetskim bolestima, malignim bolestima, vanjskim uzrocima, psihičkim bolestima ili reakcijama na lijekove.


Predstojnica riječke Klinike za dermatovenerologiju ističe kako je posljednjih godina došlo do značajnog napretka, posebno u razumijevanju procesa presudnih za cijeljenje rana, a time i u liječenju rana. Liječenju rana pristupa se individualno, a pritom se, kako kaže Brajac, pri konzervativnoj obradi rane koriste najsuvremenije obloge za rane, kompresivna terapija te razni aparati koji podupiru procese cijeljenja.



Zbog porasta populacije starije dobi i povećanja populacije dijabetičara predviđa se da će 1,5 posto populacije razviti kroničnu ranu tijekom svog života. Kronična rana dokazano je izvor velikih troškova u zdravstvu, čak i za bogata društva, a na njihovo se zbrinjavanje troši se između dva i četiri posto proračuna za zdravstvo. U Sjedinjenim Američkim Državama kronične rane zahvaćaju 6,5 milijuna oboljelih, a na njihovo zbrinjavanje troši se 25 milijardi dolara godišnje. Riječki Centar za rane obavljat će dijagnostiku, liječenje rana te edukacije pacijenta i zdravstvenih djelatnika.Voditelj tima je dr. Maja Lenković, a uz nju u Centru za rane rade i dr. Domagoj Čužić te dr. Tanja Batinac.


– Ako je uzrok kožnog defekta poremećaj arterijske cirkulacije, nalaže se provođenje dijagnostičkog postupka i pacijenta se predstavlja kirurgu za krvožilne bolesti. Ako neku ranu treba očistiti kirurškim putem, ako je potreban uzorak tkiva ili pokrivanje defekta, na raspolaganju je plastični kirurg sa stručnom kompetencijom i laboratorijska dijagnostika. Ako je podloga nastanka kronične rane internistička ili onkološka bolest, liječi se bolesnik u suradnji s hematologom, endokrinologom ili onkologom.


Česte infekcije


Pored toga, najčešća komplikacija kroničnih rana rana je infekcija. Rana se tada liječi u suradnji s mikrobiologom i infektologom. Naime, gorući problem kliničke prakse danas pojava je multiple rezistencije bakterija i razvoj »super bakterija«, a to je rezultat nepropisne i prekomjerne uporabe antibiotika, pa i u liječenju kroničnih rana, upozorava Brajac.


Centar je namijenjen svim pacijentima koji imaju kroničnu ranu, bilo iz primarne zdravstvene skrbi, bilo onima koji se liječe u bolnici , a koji će do liječenja u Centru doći internom bolničkom uputnicom.


– Nažalost, rane se još uvijek liječe na svim razinama, od previjanja u kući do obrade u primarnoj ili specijalističkoj ambulanti, što ne osigurava uvijek kvalitetno liječenje. Kronična rana zahtijeva multidisciplinarni pristup, uz veliki trud medicinskog osoblja s ciljem da se kroničnu ranu tretira što učinkovitije, jednostavnije, bezbolnije za bolesnika, a ujedno i jeftinije za zdravstvene fondove. Nadamo se da ćemo kroz interdisciplinarni pristup dijagnostici i liječenju u suvremenom uređenom prostoru i s dobro educiranim djelatnicima pružiti optimalnu liječničku skrb za rane, zaključuje Brajac.