CEKOM

Na Filozofskom fakultetu u Rijeci održana treća konferencija o pametnim gradovima

Vladimir Mrvoš

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Razgovaralo se o suradnji gospodarstva i znanstvene zajednice na konkretnim projektima



Na Filozofskom fakultetu u Rijeci održana je konferencija “Pametni gradovi – prilika za suradnju i jačanje regionalne konkurentnosti”. Na konferenciji su sudjelovali predstavnici Sveučilišta u Rijeci, Hrvatskog telekoma, tvrtke Erickson »Nikola Tesla«, komunalnih i trgovačkih društava Grada Rijeke te Centra kompetencija (CEKOM-a).


Radi se o trećoj konferenciji u sklopu projekta CEKOM za pametne gradove. CEKOM je inovacijski klaster koji potiče suradnju poduzetnika i organizacija za istraživanje i širenje znanja na projektima istraživanja i razvoja. Radi se o trogodišnjem projektu od nacionalnog značaja, a ujedno i najvećem razvojnom projektu u Hrvatskoj u području informacijsko-komunikacijskih rješenja usmjerenih prema poboljšavanju kvalitete života koji će završiti 1. ožujka ove godine.


Triple helix koncept


Nenad Antolović, član uprave i direktor nositelja projekta, tvrtke Smart Ri, rekao je da u ovoj posljednjoj fazi provođenja CEKOM-a za pametne gradove upravo građani, kao njegovi krajnji korisnici, mogu aktivno sudjelovati u provođenju i to uključenjem u aktivnosti Urbanog laboratorija, mjesta i fizičkog i virtualnog na kojem mogu dobiti sve informacije o projektu, pitati, proučiti i najvažnije dati komentar i konstruktivnu kritiku.




Rektorica Sveučilišta u Rijeci Prijić Samaržija izrazila je zadovoljstvo što su uz samo Sveučilište u Rijeci čak tri njegove sastavnice aktivni i partneri CEKOM-a za pametne gradove koji zastupaju akademsku razinu u triple helix konceptu suradnje (gospodarstvo, znanost, državna uprava) i na kojem je CEKOM uvelike i temeljen.


Faze projekta


Projekt koji je započeo prije devet godina, predstavio je Damir Medved, tehnički koordinator projekta, koji je sudionicima konferencije objasnio sve faze projekta od planiranja, prijave i zatim provedbe projekta te dao viziju i konkretne planove za budućnost ovog projekta i svih ideja i suradnji koje su iz njega proizašle. Prema zamisli organizatora, sama konferencija bila je posvećena mogućnostima razvoja suradnje između gospodarstva i znanstveno-istraživačke zajednice na konkretnim projektima.


Predstavljeni su i razni oblici suradnje implementirani unutar projekta CEKOM za pametne gradove koji se bave stvarnim problemima s kojima se gradovi susreću kako u području prometa, tako i u sektorima energetike, ekologije, infrastrukture, upravljanja brojnim resursima te drugim aspektima koji su izuzetno važni za funkcioniranje u prvom redu velikih, ali i manjih gradskih sredina. Na konferenciji aktivno su svojim iskustvima i predavanjima sudjelovali predstavnici svih 20 partnera unutar projekta CEKOM.


Razmjena iskustava


Panel rasprava “Učinkovita suradnja na projektima istraživanja i razvoja” bila je prilika da predstavnici različitih organizacija okupljenih unutar projekta podijele svoja iskustva, koja su stekli u provedbi ovog istraživačko-razvojnog projekta. Bilo je riječi i o financijskoj perspektivi EU-a, te o mogućim načinima financiranja projekata kojima bi se implementirala rješenja za pametne gradove te stvorili temelji za nove projekte za pametne gradove.


Centri kompetencija za pametan grad


Centri kompetencija su usmjereni na razvojna i industrijska istraživanja potaknuta od strane industrije i njihovu komercijalizaciju unutar specifičnih tematskih područja i grana kompetencije. Povezani su na jedno ili više tematskih prioritetnih područja i međusektorskih tema prepoznatih u okviru Strategije pametne specijalizacije.


Osnovni zadatak centara kompetencija je poticanje učinkovite suradnje privatnog, javnog i znanstveno-istraživačkog sektora u cilju jačanja inovacijskog potencijala gospodarstva te usklađivanje istraživačko-razvojnih strateških planova s potrebama gospodarstva. “Riječki projekt” podrazumijeva sustavni i inovativni pristup razvoju grada, upravljanju njegovim resursima, procesima i uslugama uz pomoć novih tehnologija.


Time bi se podigla kvaliteta života građana i posjetitelja, a omogućilo i pametno donošenje odluka i upravljanje te pojačana efikasnost u smislu planiranja i ostvarivanja ušteda. Osim što optimalno koristi resurse, “pametan grad” istodobno ohrabruje građane, zajednice, znanstveno-istraživačke institucije i poduzetnike na korištenje prikupljenih podataka čime se pojačava mogućnost participacije u detektiranju problema.