Oglasili se

Možemo: Radnike Rijeka plusa ušutkava se sudskim putem

Portal Novi list

Hana Paleka i Nebojša Zelič / Foto Vedran Karuza

Hana Paleka i Nebojša Zelič / Foto Vedran Karuza

Taj apsurd pokazuje svu krhkost položaja radnika čak i u trenutku kada koriste posljednje, zakonski zajamčeno sredstvo borbe, napominje Hana Paleka



Uoči 1. maja, Praznika rada, iz Možemo Rijeka su poručili da gradske politike mogu ispravljati nejednakosti u društvu koje nastaju kad se na radnicima štedi te istaknuli da rad u Rijeci mora biti vrijedan, pošteno plaćen i zaštićen.


Naglašavaju da su rad, dostojanstvo radnika i poštivanje radničkih prava temelji zdravog društva koje žele graditi. Posebno su se osvrnuli na rad i radnike u gradskoj upravi te širem gradskom sustavu – ustanovama i gradskim tvrtkama – gdje lokalne politike mogu znatno utjecati na uvjete rada radnika.


Podsjetili su da se u trenutku obilježavanja Praznika rada, u Rijeci vodi pravna borba oko temeljnog radničkog prava, prava na štrajk u Rijeka Plusu.




– Radnicima Rijeka plusa, koji traže dostojanstvene uvjete rada, Županijski sud u Rijeci zabranio je provođenje štrajka. Taj apsurd pokazuje svu krhkost položaja radnika čak i u trenutku kada koriste posljednje, zakonski zajamčeno sredstvo borbe.


Umjesto podrške i dijaloga, radnike se ušutkava sudskim putem i to u gradskom poduzeću, koje bi trebalo biti najbolji primjer odgovornog poslodavca, napominje Hana Paleka, kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika te dodaje da Možemo Rijeka jasno stoji na strani radnika, ne samo 1. svibnja, nego svaki dan, jer smatraju da borba za pravo na štrajk nije stvar jedne tvrtke već borba za dostojanstvo rada u Rijeci.


Rijeka ne može biti pravedan i dostojanstven grad ako oni koji ga svakodnevno pokreću – radnice i radnici – ostaju bez glasa, bez sigurnosti i bez prava.


– Zalažemo se za gradsku politiku koja neće štedjeti na ljudima, za gradske tvrtke koje neće biti upravljane kao da su profitne korporacije, nego javna dobra. Rijeka mora postati grad u kojem se sigurnost radnika stavlja ispred privatnog profita, a glas radnika uvažava u svakom planu, ističe Paleka.


Gradske ustanove i poduzeća za primjer


Nebojša Zelič, kandidat za gradonačelnika Rijeke pojašnjava da je Rijeka radnički grad te da je ta činjenica važan dio identiteta grada.


– Zaštita radničkih prava, materijalnih i radnih uvjeta, u gradskim tvrtkama i ustanovama jedan je od naših prioriteta. Rad u gradskoj instituciji mora biti izvor ponosa. Zato je potrebno voditi kontinuirani dijalog sa svim reprezentativnim sindikatima, poštivati kolektivne ugovore i stvarati pravedno i uključivo radno okruženje. Samo tako možemo očekivati kvalitetne javne usluge, jer ih ne može biti bez ljudi koji rade u uvjetima dostojnima posla koji obavljaju – naveo je Zelič.


On je najavio da će se Možemo zalagati za uvođenje gradskog standarda dostojanstvenog rada, kako bi gradske ustanove i poduzeća postali primjer poštovanja radničkih prava. Taj dokument trebao bi jasno definirati minimalne uvjete rada koje Grad mora osigurati kako bi radno okruženje bilo pravedno, stabilno i poticajno za sve radnike i radnice koji svakodnevno pružaju javne usluge građanima.


Osim toga, iz Možemo najavljuju da će redovito poboljšavati materijalna prava za sve radnice i radnike u gradskim ustanovama, upravi i poduzećima te unapređivati kolektivne ugovore u skladu s izmjenama zakona, promjenama na tržištu rada te s obzirom na specifične potrebe radnica i radnika, posebno najslabije plaćenih.


Navode da će uz suglasnost reprezentativnih sindikata ispitati adekvatnost sistematizacija radnih mjesta u gradskim poduzećima i ustanovama te unaprjeđivati uvjete rada kroz rasterećenje postojećih radnika putem novih zapošljavanja operativnih i komunalnih radnika te putem nabavke nove opreme, strojeva i mehanizacije.


Baza kolektivnih ugovora


– Kroz ciljane edukacije i sustavnu podršku želimo senzibilizirati uprave gradskih ustanova i poduzeća na važnost redovitog dijaloga i otvorene komunikacije sa sindikatima, radničkim vijećima i predstavnicima radnika.


Češće uključivanje i konzultiranje sindikata i radničkih vijeća o pitanjima rada, radnih odnosa i radničkih prava važni su za dobro upravljanje ustanovom ili poduzećem.


Ta je komunikacija ključna za izgradnju demokratske kulture upravljanja i stvaranje pravednijeg radnog okruženja, ističe Zelič te najavljuje uspostavu centralizirane baze kolektivnih ugovora i drugih ključnih dokumenata koji definiraju radna prava zaposlenih u gradskim ustanovama i poduzećima.


Ta baza će omogućiti bolju dostupnost informacija, olakšati analizu i usporedbu uvjeta rada, pravovremene intervencije u slučaju nepravilnosti ili potrebe za unapređenjem radničkih prava te transparentno i sustavno praćenje stanja radnih prava u Gradu Rijeci i širem gradskom sustavu.


– Na Praznik rada ne slavimo samo rad, već i odgovornost da ga učinimo sigurnijim i pravednijim u uvjetima sve veće ekonomske neizvjesnosti. U gradu poput Rijeke, u kojem mnogi rade puno, a žive teško, zadatak je lokalne politike da to konkretno popravi – zaključuje Nebojša Zelič.