Svečanost

Makedonci u Rijeci čuvaju svoj jezik, kulturu i tradiciju

Bruna Matičić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Veleposlanik Sjeverne Makedonije Milaim Fetai kazao je kako mogućnost učenja makedonskog jezika i kulture u gradu Rijeci progovara o snažnom prijateljstvu koje dvije države njeguju



U organizaciji Vijeća makedonske nacionalne manjine Primorsko-goranske županije i za Grad Rijeku na Filozofskom fakultetu u Rijeci predstavljen je uspjeh makedonskog jezika i kulture u obrazovnim ustanovama na području Rijeke.


Luka različitosti


Svečanosti kojom se želio obilježiti novi početak školske i akademske godine te prezentirati utjecaj makedonskog jezika i kulture prisustvovao je veleposlanik Sjeverne Makedonije u RH Milaim Fetai, saborska zastupnica za makedonsku nacionalnu manjinu Ermina Lekaj Prljaskaj, zamjenici gradonačelnika grada Rijeke, Sandra Krpan i Goran Palčevski, pročelnica županijskog Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Edita Stilin te ostali gosti.


U ime organizatora prisutnima su se obratile predsjednica Vijeća makedonske nacionalne manjine PGŽ-a Danijela Štanfel te Ivona Dunoski Mitev, predsjednica Makedonskog kulturnog društva Ilinden Rijeka, te su tom prilikom istaknule sreću i zadovoljstvo uspješnim provođenjem nastave makedonskog jezika u Osnovnoj školi Centar te Prvoj hrvatskoj sušačkoj gimnaziji, kao i Lektoratom makedonskog jezika na Filozofskom fakultetu u Rijeci te su svim učenicima, studentima i profesorima poželjele sretnu i uspješnu novu školsku i akademsku godinu.




– Veseli me što smo danas ovdje i svjedočimo uspješnosti koncepta i ideje učenja makedonskog jezika i kulture u okviru obrazovnih institucija na području našega grada. Rijeka se ističe kao luka različitosti, a sastavni dio te luke je i makedonska zajednica, stoga mi je drago što građani, a posebno naši mladi, imaju priliku upoznati se sa svim ljepotama makedonskog jezika i kulture, istaknuo je Goran Palčevski dok se je pročelnica Edita Stilin osvrnula na činjenicu da je Prva riječka sušačka gimnazija jedina škola koja ima mogućnost učenja jezika nacionalne manjine po modelu C.


Veleposlanik Sjeverne Makedonije Milaim Fetai pritom je naglasio kako sama pozicija mogućnosti učenja makedonskog jezika i kulture u nastavnom procesu u gradu Rijeci progovara o snažnom prijateljstvu koje ove dvije države njeguju.


– Svim učenicima i studentima želim veliki uspjeh u daljnjem učenju i obrazovanju te neka je vječno hrvatsko-makedonsko prijateljstvo, zaključio je Fetai.


Veliko bogatstvo


– Veliko mi je zadovoljstvo da manjine u hrvatskoj uspješno čuvaju svoju tradiciju, kulturu i svoj jezik. Makedonska manjina je u Rijeci pokazala da čuva svoju tradiciju, kulturu, jezik i književnost te se nadam se da će se u nastavne procese uključiti i veliki broj studenata koji nisu pripadnici makedonske manjine, jer veliko je bogatstvo znati kulturu makedonskog naroda, a ja, kao zastupnica, i dalje ću se zalagati da se ostvaruju makedonska prava u Hrvatskoj, zaključila je Ermina Lekaj Prljaskaj.


Cijeli događaj upotpunili su učenici i studenti koji su prezentirali svoje iskustvo nastave makedonskog jezika, a nastupom prigodno obilježili članovi MKD Ilinden Rijeka.