
Radionica o arhitekturi Kraljevska minijatura / Foto Matea JURČIĆ
Neke od odlično posjećenih radionica u Art-kvartu su izrada nakita i suvenira 3D printerom, radionice fantastične TV reportaže, pričanja priča, izrade planera, izrade sirupa na biljnoj bazi, osnove bubnjanja ili izrade privjesaka od žica i kamenčića
povezane vijesti
Festival Tobogan, koji djeci i tinejdžerima nudi takozvane kreativne ferije, već je duboko zakoračio u svoje deveto izdanje. Program se odvija većinom u Art-kvartu i Dječjoj kući, a djeci i mladima pruža sadržaj koji potiče njihovu kreativnost i angažman, a koji se ne može pronaći na svakom koraku. Tako su se ove godine na rasporedu mogle pronaći raznovrsne radionice za sve uzraste, ali i interese. Za filmski program zaduženo je Art-kino, a ove godine se održavaju i dvije vanjske projekcije. Neke od odlično posjećenih radionica su izrada nakita i suvenira 3D printerom, radionica fantastične TV reportaže, pričanja priča, izrade planera, izrade sirupa na biljnoj bazi, osnove bubnjanja ili izrade privjesaka od žica i kamenčića.
Liste čekanja
Prilika je ovo i generaciji Z da iskoristi ljetne praznike za socijaliziranje s drugim tinejdžerima i svladavanje novog hobija.
– Ono što smo stvarno primijetili, i u razgovoru s voditeljima radionica, je da su djeci zaista potrebne aktivnosti u kojima stvaraju i gdje razvijaju svoju kreativnost i maštu, rekla nam je organizatorica programa u Dječjoj kući Iva Marčelja i naglasila da je cilj programa oplemeniti slobodno vrijeme djece i tinejdžera te im pružiti priliku da ispune svoje vrijeme kvalitetnim i zanimljivim sadržajima koji se ne sreću svaki dan.

Pričolinac za ljubitelje dobrih priča / Foto Matea JURČIĆ
– To je nešto što je velika borba u današnje vrijeme – sa sustavom, s digitalnim svijetom… Mislimo da je Dječja kuća i festival Tobogan upravo mjesto gdje to možemo promovirati – čitalačku kulturu, filmsku kulturu, rukotvorstvo, kreativnost. I zaista se pokazalo, s obzirom na veliki interes, da je to potrebno, kaže Marčelja.
Zasad nemaju točnu brojku polaznika, ali kako kaže, nema radionice koja nema svoju publiku, a za neke postoje i liste čekanja, tako da može reći da je organizatorska ekipa vrlo zadovoljna odazivom i provedbom. Ove godine stavili su još veći naglasak na višednevne radionice, što se pokazalo kao pun pogodak. Jedna takva je i radionica stripa.
Još pregršt programa i radionica do 10. srpnja
Tobogan traje do 10. srpnja, a ovo su još neke od radionica na kojima se djeca i tinejdžeri, ali i prateći roditelji, bake i djedovi mogu zabaviti. Danas u 17.30 počinje Jedrenjak od papira. Polaznici će najprije poslušati priču o brodu, a zatim izrađivati jedrenjake od tvrdog papira s raznobojnim jedrima. Svatko će ponijeti jedan brod kući, dok će ostali ostati ukrasiti prostor Dječjeg odjela Stribor. Za starije osnovnoškolce i srednjoškolce pripremljena je dvodnevna radionica Tobogan Gen Z: Dizajniramo novo – Pleteri i perlice, koja se održava danas i sutra od 18 do 20 sati. Pod vodstvom Tanje Blašković, sudionici će izrađivati broševe inspirirane hrvatskim pleterima koristeći tkaninu, perlice i osnovne tehnike veza. Od danas do 10. srpnja odvijat će se i Ples na svili i trapezu, pod vodstvom Nives Soldičić, u istom terminu odvija se i radionica »A jel’ može fantastika?« koju vodi spisateljica Vesna Kurilić te »Šivaća mašina je fora« pod vodstvom Dunje Kodrnja. Za sve radionice obavezne su prijave putem službenog obrasca, a broj mjesta je ograničen. Odlično je posjećen i filmski program koji vodi Art-kino, a Iva Marčelja pretpostavlja da će jedna specifična projekcija biti poseban hit – dječji film »Goonies«, omiljen među mnogim generacijama, prikazivat će se u dvorištu OŠ Brajda pretposljednjeg dana festivala (9. srpnja) u 21 sat. |
Potraga za izdavačem
Pod vodstvom Korin Hunjak, petodnevna radionica Stripom od nula do sto polaznike je učila kako razviti duži strip, stvoriti zanimljive unikatne likove i osmisliti bombastičnu priču uz dobre kadrove i dijalog.
Kako im se radionica sviđa, rekli su nam Zoi, Domagoj i Gea. Zoi je došla da bi se zabavila i naučila nešto novo.

Već je vrsna stripašica – Gea / Foto Matea JURČIĆ
– Naučila sam kako se pišu stripovi, kako se crtaju i započinju, kako trebaju biti napisani. Jako sam zadovoljna. Zapravo, ja nisam radila baš strip konkretno, nego sam radila stripo-pričo-pjesmu. Ima na svakoj stranici po jedna slika i na dvije stranice jedna pjesma, objasnila nam je mala kreativka koja razmišlja izvan (stripovskih) okvira.

Djeca uživaju u igri / Foto Matea JURČIĆ
Domagoj voli crtati stripove, a već ima nekoliko svojih heroja.
– Naučio sam malo o likovima i kako se prikazuju emocije i reakcije, naprimjer, kad su ljuti. Prije nisam puno znao o kadrovima i još nekim stvarima, ali sam naučio na radionici, kaže ovaj entuzijast, a na pitanje kada će objaviti svoj prvi strip, rekao je – kad ga netko nazove. Dakle, Domagoj već traži izdavača, a cilja na Mozaik knjigu, jer njihove knjige obožava čitati.

Planira objaviti svoj prvi strip – Domagoj / Foto Matea JURČIĆ
Gea je, s druge strane, već znala većinu stvari jer joj je ovo bio šesti ciklus radionice. Došla je jednostavno crtati i izmisliti svoju priču. Iako je već vrsna stripašica, u budućnosti to vidi samo kao hobi, dok svoju buduću profesiju vidi u dizajnu interijera.

Radionica Stripom od nula do sto pokazala je polaznicima kako napraviti priču za strip / Foto Matea JURČIĆ
Izrada slova na glagoljici
U istoj prostoriji, za drugim stolom i uz prilično različitu atmosferu, pronašli smo mlade zaljubljenike u arhitekturu. Prilično nišnu radionicu vodile su Mia Bećirević, Viviana Rea Doričić, Ana Orlić i Karla Ritoša iz Društva arhitekata Rijeka, a nazvana Kraljevska minijatura, radionica istražuje materijale i procese gradnje iz vremena kralja Tomislava s naglaskom na potencijalno korisne elemente održivosti.
Trinaestogodišnji Lovro već sada zna da želi upisati arhitekturu, a svidjela mu se otkako je u petom razredu slušao tehničku kulturu. Opisao nam je što su naučili dan prije – linocrt i stara pisma, a radionicom je jako zadovoljan. Na drugima nije sudjelovao, kaže, jer nije znao za njih, a mama ga je prijavila na Kraljevsku minijaturu jer zna koliko voli arhitekturu.

Već sada zna da želi upisati arhitekturu – Lovro / Foto Matea JURČIĆ
Pia je također na radionici završila zbog mame, a arhitektura je zanima jer njezina obitelj upravo gradi kuću. Ispričala nam je i da je uživala izrađivati slova na glagoljici, dubiti ih nožićem, bojiti i lijepiti. U budućnosti se možda želi baviti arhitekturom, a u tom slučaju, vidi se u stvaranju lijepih kućica. Najdraži period nema, a od riječkih, najviše joj se sviđaju stare zgrade.

Zanima je arhitektura – Pia / Foto Matea JURČIĆ

Naučila kako se radi strip – Zoi / Foto Matea JURČIĆ