Županijski sud u Rijeci

Konačno potvrđena optužnica protiv Roberta Žaje za izazivanje nesreće u kojoj su poginule sestre Filipović

Šarlota Brnčić

Robert Žaja / NL arhiva

Robert Žaja / NL arhiva

Žaja, s prebivalištem u Čavlima, Mavrinci, koji je do sada neosuđivan, početak suđenja dočekat će na slobodi



U riječkom Županijskom sudu danas je potvrđena optužnica podignuta protiv 51-godišnjeg Roberta Žaje zbog izazivanja teške prometne nesreće u kojoj su prije više od 14 godina poginule sestre Višnja i Gordana Filipović.


Optužnicu je potvrdilo vijeće kojim je predsjedao sudac Saša Cvijetić, pa će predmet sada biti dodijeljen jednom od raspravnih sudaca Županijskog suda i koji će tada moći odrediti datum početka suđenja. Tako će slučaj tragičnog stradavanja sestara Filipović konačno dobiti sudski epilog.


Žaja, s prebivalištem u Čavlima, Mavrinci, koji je do sada neosuđivan, početak suđenja dočekat će na slobodi.




Optužnicom se Žaja tereti da je 15. prosinca 2006. oko 20.25 sati, u blizini mjesta Čavle, upravljao Renault Cliom, plave boje, riječkih registarskih oznaka. Nadalje, da se kretao autocestom Rijeka-Zagreb, njemu krajnjom desnom prometnom trakom južne kolničke trake u zabranjenom smjeru, pristajući da time ugrozi sigurnost vozača i putnika vozila koja su se kretala u dozvoljenom smjeru iz pravca Rijeke u pravcu Kikovice. Na taj način je ugrozio Toyotu Yaris, riječke registracije, kojom je u dozvoljenom smjeru upravljala Višnja Filipović, a koja je, da bi izbjegla direktan sraz s njegovim vozilom naglo skrenula udesno.


Iz tog razloga je došlo do snažnog zanošenja i višestrukog prevrtanja Toyote Yaris koja se nakon prevrtanja zaustavila na kotačima, uslijed čega je Višnja Filipović od zadobivenih teških i po život opasnih ozljeda na mjestu događaja preminula, dok je suputnica u vozilu Gordana Filipović preminula u KBC-u Sušak idućeg dana u 5 sati ujutro. Preostali suputnici, trojica mladića koja su se sa sestrama nalazili u automobilu, zadobili su ozljede lake naravi.


Žaju se tereti da je, kršenjem propisa o sigurnosti prometa tako ugrozio promet da je izazvao prometnu nesreću, a kaznenim djelom je prouzročena smrt više osoba. Time da je počinio kazneno djelo protiv opće sigurnosti ljudi i imovine i sigurnosti prometa – izazivanjem prometne nesreće.


Ispitan pred državnim odvjetništvom, okrivljeni Žaja iskoristio je svoje zakonsko pravo na obranu šutnjom. Iz knjižice vozila i prometne dozvole razvidno je da je u inkriminirano vrijeme vlasnik vozila Renault Clio, plave boje, bio Petar Žaja, otac okrivljenika, koji je ugovorom o darovanju motornog vozila od 20. kolovoza 2007. automobil darovao sinu.


Tijekom provedene istrage ispitani su brojni svjedoci, a također i  vještačenja kočionog i upravljačkog mehanizma na Toyoti Yaris, fizikalno-kemijsko vještačenje, mehanoskopsko te kombinirano prometno i sudsko-medicinsko vještačenje.


Iz obdukcijskog nalaza za Višnju Filipović proizlazi da je smrt nasilna, nastala kao direktna posljedica ozljeda zadobivenih u prometnoj nesreći, a koje ozljede se kvalifikaciju u ukupnom djelovanju kao osobito teška tjelesna ozljeda koja je u konkretnom slučaju i uzrokom smrti te da se pokojna Višnja Filipović u trenutku prometne nesreće nalazila u trijeznom stanju, kao i da su ozljede takvog intenziteta i lokalizacije da nikakva medicinska pomoć ne bi mogla spasiti njezin život.


Iz nalaza za Gordanu Filipović proizlazi da su kod nje utvrđene mnogostruke i teške ozljede koje se ukupnim djelovanjem kvalificiraju kao osobito teške tjelesne ozljede koja je u konkretnom slučaju uzrokom smrti. Smrt je nastala kao direktna posljedica ozljeda zadobivenih u prometnoj nesreći.


Trojica prijatelja sestara Filipović iskazivali su o trenucima koji su prethodili prometnoj nesreći, kao i što su proživjeli za vrijeme nesreće i nakon kobnog prevrtanja. Petoro mladih je oko 20 sati krenulo s Drenove na put prema Zagrebu. Gordana je sjedila na stražnjem sjedalu iza sestre, do nje su sjedila dvojica mladića, dok je treći bio na suvozačkom mjestu pored Višnje. Bila je noć i nije padala kiša, a cesta je bila suha. U jednom trenutku, nešto prije INA-ine pumpe, ugledali su kako se prema njima kreće auto u suprotnom, zabranjenom smjeru.
Višnja je naglo automobilom skrenula udesno, a kako se počela približavati stijenama s desne strane ceste, potom je skrenula ulijevo, nakon čega su se počeli prevrtati. Auto se nakon prevrtanja zaustavio na kotačima. Automobil koji se kretao u zabranjenom smjeru prošao je pored njih i nije došlo do sudara, te nastavio vožnju. Višnja Filipović nije davala znakove života, a Gordane nije bilo u automobilu. Teško unesrećenu Gordanu pronašli su kako leži na cesti. Ubrzo nakon nesreće došla je policija i hitna pomoć. Gordana je prevezena kolima hitne pomoći u KBC Sušak, dok je za Višnju doktor konstatirao smrt. Mladići su još kratko vrijeme ostali na mjestu događaja, a zatim su i oni prebačeni u bolnicu.