Milijunski projekt

Konačno! Dvogodišnji radovi na kanalizaciji u Bakru trebali bi završiti krajem svibnja

Sanja Gašpert

Konzervatori su odlučili da se postavljeni kamen na Jazu uklanja, kreće se s izgradnjom armirano-betonskog zida / Foto Vedran KARUZA

Konzervatori su odlučili da se postavljeni kamen na Jazu uklanja, kreće se s izgradnjom armirano-betonskog zida / Foto Vedran KARUZA

Ulaganjima u vodno-komunalnu infrastrukturu poboljšat će se funkcioniranje postojećeg sustava javne odvodnje i vodoopskrbe i pružiti potrebna zaštita okoliša i mora Bakarskog zaljeva, kaže gradonačelnik Bakra Tomislav Klarić



BAKAR – Privodi se kraju kapitalni projekt Grada Bakra – izgradnja kanalizacije u Bakru, započet prije dvije godine, vrijedan blizu osam milijuna eura, a koji bi, prema najavama bakarskog gradonačelnika Tomislava Klarića, trebao biti okončan do kraja svibnja ove godine.


– Postavlja se nosivi sloj asfalta, slijedi postava rubnjaka i završni sloj. Radovi se mogu otegnuti samo na prostoru Stenica i Jaza, još malo strpljenja i to je to. Nažalost, konzervatorska struka je odlučila da se postavljeni kamen na Jazu uklanja, kreće se s izgradnjom armirano- betonskog zida, što će omogućiti završetak radova na prometnici i kanalizaciji. Kamen dovezen s Praputnjaka namjenski za obnovu zida na Jazu, kako sada stvari stoje, ide na rezanje te će biti postavljen na armirano-betonski zid. Rješenje je to koje se čeka od rujna prošle godine, a koje je malo usporilo, ali i poskupilo sami projekt. Ispred zgrade Gradske uprave Bakar postavit će se kameno popločenje, kaže gradonačelnik Klarić te dodaje kako će se ovakvim ulaganjima u vodno-komunalnu infrastrukturu na području grada Bakra poboljšati funkcioniranje postojećeg sustava javne odvodnje i vodoopskrbe, pružiti potrebna zaštita okoliša i mora Bakarskog zaljeva, unaprijediti komunalni i životni standard građana te osigurati temelj za daljnji gospodarski rast i razvoj ovog područja.


Zadovoljni u VMO-u Bakar

 




Zadovoljstvo konačnim završetkom ovog velikog i za Bakrane značajnog projekta ne kriju ni u Vijeću Mjesnog odbora Bakar, čiji predsjednik Boris Petković podsjeća kako je to ono što su u Bakru čekali desetljećima.


– Istina je da je neko vrijeme svakodnevni život ljudi koji žive u Bakru bio otežan, ali, to su radovi takvog opsega i nije se moglo drugačije. Na kraju se isplatilo strpljenje, kaže Petković.

Rizik se isplatio


Izgradnja kanalizacijskog sustava koji rješava problem onečišćenja mora u Bakru počela je u travnju 2022. godine, a završit će za manje od dva mjeseca. Koliki je značaj projekta, govori i informacija kako su do prije dvije godine, čak trideset i četiri direktna ispusta fekalija na samoj rivi u centru mjesta, kao i brojni ispusti oborinske kanalizacije, more često zasićivali fekalnim i drugim bakterijama. Investiciju projekta izgradnje kanalizacije u Bakru pokrenuo je Grad Bakar vlastitim sredstvima, da bi naknadno u suradnji s Komunalnim društvom Vodovod i kanalizacija i Hrvatskim vodama osigurao sredstva iz europskih fondova.


– Da se rizik isplatio, pokazuje podatak da smo od početka radova u tijesnoj suradnji s resornim ministarstvima, hrvatskom Vladom, Hrvatskim vodama i KD-om ViK iz Rijeke, kojem je Grad Bakar suvlasnik, uspjeli vratiti do sada uložena vlastita sredstva iz programa NPO-a EU-a. Dakle, svega deset posto vrijednosti investicije past će na teret Bakra, a sve ostalo bit će vraćeno u gradski proračun, ističe Klarić.


Boris Petković i Tomislav Klarić kraj završnih radova na Jazu / Foto VEDRAN KARUZA


Za dobrobit svih


Da su u VIK-u i Gradu Bakru promišljali o zahtjevnosti ovog projekta, govori činjenica da je ugovoreni rok bio dovoljno dug da se prebrode sve moguće prepreke, tako da je, prema riječima gradonačelnika Klarića, već sada izvjesno da će on biti ispoštovan te da će za manje od dva mjeseca Bakar biti spreman za ljetnu sezonu, Margaretino leto i konačno imati čisto more. Odahnut će i Bakrani koji žive tik uz gradilište, a koji su se tijekom protekle dvije godine nerijetko susretali s često prekidanim prometom kroz centar grada, bukom, prašinom, blatom. Gradonačelnik Klarić kaže kako se od početka znalo da će grad biti raskopan i da će radovi dugo trajati jer je nemoguće ukopati toliku količinu instalacija a da se ne iskopaju kanali. Ističe da je itekako svjestan da su zbog radova komunikacija i život bili otežani, no, dodaje, konačan cilj i kvaliteta života koji će se postići završetkom radova neprocjenjivi su za budući razvoj grada, a ne treba zaboraviti ni vrijednosti nekretnina u Gradu, koje ovime dobivaju potpuno novu dimenziju. Klarić dodaje i kako je, s obzirom na to da je bilo izvjesno da će u podzemlju biti i arheoloških nalazišta, ugovoren arheološki nadzor te je u tijeku izvođenja radova pronađeno niz nalaza poput rimske ceste, stare rive, temelja i zidova, ukopnih mjesta Rimljana s urnama i ostalim artefaktima… Bilo je tu i podzemnih tunela. Također, Stari grad u Bakru dobio je parkiralište kapaciteta četrdesetak vozila. Naime, nakon istražnih radova, pokrenutih po nalasku rimskih ostataka, prostor od tisuću kvadrata se tamponirao i služit će kao parkiralište do izgradnje garaže Voj.


Još malo pa gotovo / Foto Vedran KARUZA


Tri crpne stanice


Klarić podsjeća na svu silu velikih građevinskih radova i građevina koje su obuhvaćene ovim dugotrajnim radovima.


– Uređaj za pročišćavanje na platou Ex Koksara Bakar izgrađen je na terenu za koji je potpisan ugovor o darovanju od strane Republike Hrvatske. Završen je dugi podmorski ispust dužine 360 metara, koji će pročišćene vode nakon obrade u novoizgrađenom uređaju ispuštati izvan naseljenog dijela prema izlazu iz zaljeva. U čitavom procesu radova bilo je potrebno izgraditi čak tri crpne stanice koje su ukopane ispod površine i oku prolaznika nevidljive. Tako da je jedna ispred luke Goranin, druga kod Pomorske škole i treća ispred ambulante u blizini ulaza u Luku. Paralelno s izgradnjom kanalizacije, izgrađen je i potpuno novi vodoopskrbni sustav, s obzirom na to da je postojeći izgrađen od azbest-cementnih cijevi. Tu je i sva sila podzemnih instalacija koje je bilo potrebno izmjestiti ili rekonstruirati. Poseban problem koji je najviše otegnuo radove je potez uz izvorište Jaz u Bakru, s obzirom na to da je neophodno sačuvati podzemne tokove izvorskih voda koje pune tu bakarsku atrakciju, jezero s pastrvama na obali mora, kao i kameni zid koji ga štiti sa strane glavne prometnice. Specifičnost na gradilištu je i da su u radove u određenom trenutku bili uključeni ronioci, kaže bakarski gradonačelnik Tomislav Klarić.