Župan

Komadina primio pripadnike operativnih snaga Civilne zaštite PGŽ, poželio im što manje intervencija

Sanja Gašpert

Zlatko Komadina s pripadnicima operativnih snaga Civilne zaštite PGŽ

Zlatko Komadina s pripadnicima operativnih snaga Civilne zaštite PGŽ

Samo se naša županija suočila s nizom nepogoda, od ledoloma, do potresa i poplava, no dobro smo odgovorili na sve te zadaće, drži Zlatko Komadina



Povodom Međunarodnog dana civilne zaštite, 1. ožujka, primorsko-goranski župan Zlatko Komadina sa suradnicima primio je pripadnike operativnih snaga iz sustava Civilne zaštite Primorsko-goranske županije.


Tom prigodom, uz čestitke i zahvale, istaknuto je kako su pripadnici operativnih snaga civilne zaštite najbolji su komunikatori i promotori humanosti. Župan Komadina zahvalio je svim sastavnicama Stožera Civilne zaštite PGŽ-a na predanom radu i izvrsnoj suradnji, izrazivši nadu da će intervencija ipak biti što manje.


Podsjetio je kako su temelji civilne zaštite u Hrvatskoj postavljeni 1884. godine, kada je Zagreb pogodio potres, dok razvoj organiziranog sustava civilne zaštite počinje kasnih dvadesetih godina 20. stoljeća.




– Hvala svim vašim djelatnicima i želim vam što manje intervencija gdje će biti potrebne sve sastavnice, već da držite redovan ritam u vašim djelatnostima.


Imamo jako dobru suradnju, sustav je postavljen koordinacijski, a u slučajevima velikih nesreća dižu se sastavnice, najčešće su to najprije vatrogasci.


Prostora za razvoj sustava još ima, međutim, situacija u Hrvatskoj u zadnjih nekoliko godina, mislim pritom na pandemiju COVID-19 i potrese, natjerala je svih na puno veću suradnju.


Samo se naša županija suočila s nizom nepogoda, od ledoloma, do potresa i poplava, no dobro smo odgovorili na sve te zadaće i izbjegli veće posljedice, istaknuo je Komadina.


Govoreći o ulaganjima Primorsko-goranske županije u civilnu zaštitu, župan Komadina izdvojio 744 tisuće eura koji su osigurani u ovogodišnjem proračunu, kao i nabavu šesnaest novih vozila hitne medicine te poručio da je pokrenut niz kapitalnih projekata poput, između ostalih, izgradnje Zdravstvenog centra Rujevica Zapad i skladišta u Centru u Šapjanama.


Načelnik Stožera Mladen Šćulac naglasio je da od 2013. godine, nije bilo godine koja nije bila zahtjevna.


– Samo u 2023. godini zahvatila nas je bura, ledolom, poplave i pandemija, gdje su sve službe surađivale kroz Stožer. Svaka ima svoje specifičnosti, a mi smo gledali kako im čim prije olakšati.


U prošloj su godini održane i dvije operativne vježbe u Centru za obuku interventnih službi u Šapjanama, a u fokusu je i prilagodba klimatskim promjenama koje će biti sve teže. No, Stožer je garancija da brinemo o svim našim sugrađanima u Primorsko-goranskoj županiji, zaključio je Šćulac.


Na prijemu, kojim se prigodno proslavio i Dan civilne zaštite u Republici Hrvatskoj, koji se, kao i međunarodni, odlukom Vlade RH iz 1992. godine obilježava 1. ožujka i kao Dan civilne zaštite u Republici Hrvatsko, rezimirajući proteklu godinu predstavnici operativnih snaga kao najvažnije događaje u prošloj godini istaknuli su uspješno provedenu akciju izmještanja i neutralizacije bombe iz riječke luke, sanaciju mora i obale uslijed istjecanja lož ulja u Kostreni, kontrolu pandemije hripavca, kao i uvođenje edukacije kojom će se vatrogasci i policajci obučiti za pružanje pomoći unesrećenima do dolaska hitne medicinske pomoći.


Na sve te, i veliki broj drugih akcija i zadaća uspješno provedenih u Hrvatskoj i inozemstvu, ponos je izrazila Ermina Duraj, pročelnica Upravnog odjela za poslove Župana i Županijske skupštine, ujedno i zamjenica načelnika Stožera CZ-a, koja je rekla kako su članovi pokazali velikodušnost i hrabrost, navodeći za primjere akcije spašavanja uslijed razornih potresa u Albaniji 2019. i Turskoj 2023. godine.