Važna investicija

KBC Rijeka obnovio ključnu dijagnostiku: Novi citometar put do presađivanja matičnih stanica

Barbara Čalušić

Zahvaljujući dijagnostičkim mogućnostima protočnog citometra, KBC Rijeka počeo je ostvarivati i preduvjete za izvođenje autologne transplantacije matičnih stanica kao metode liječenja hematoloških bolesti



RIJEKA – Klinički bolnički centar Rijeka nabavio je novi protočni citometar vrijedan oko dva milijuna kuna koji je namijenjen Kliničkom zavodu za laboratorijsku dijagnostiku. Osim njegove standardne primjene kod postavljanja dijagnoze i praćenja tijeka terapije hematoloških bolesti, ovaj vrijedan uređaj jedan je od prvih novih uređaja koji su nabavljeni za novu bolnicu na Sušaku u koju bi se Klinički zavod za laboratorijsku dijagnostiku zajedno s ostalim laboratorijskim zavodima te klinikama trebao preseliti koncem iduće godine.


Zahvaljujući dijagnostičkim mogućnostima i sofisticiranoj tehnologiji protočnog citometra, KBC Rijeka počeo je ostvarivati i preduvjete za izvođenje autologne transplantacije matičnih stanica kao metode liječenja hematoloških bolesti, a novi citometar osim u dijagnostici i praćenju bolesti služit će u praćenju kvalitete samog presadka.


Sofisticirana tehnika


– Protočna citometrija jedna je od sofisticiranih tehnika u laboratorijskoj medicini koja omogućuje proučavanje značajki »živih« stanica u uzorku krvi ili koštane srži. Ljudske stanice, napose leukociti, specifično se obilježavaju s obzirom na svoju strukturu i značajke te potom u uređaju prolaze kroz zraku laserske svjetlosti. Instrument bilježi različite svjetlosne signale pretvarajući ih u informacije o vrsti stanica i promjenama u odnosima pojedinih podvrsta. Takav nalaz neizostavan je u postavljanju dijagnoze i praćenju tijeka terapije hematoloških bolesti jer će u uzorku pacijenta pronaći i identificirati udio i vrste stanica koje su maligno promijenjene, objašnjava prof. dr. Lidija Bilić-Zulle, predstojnica Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku.




Protočni citometar trima različitim laserima obasjava svaku stanicu i prikuplja njezine signale te ima mogućnost prepoznati jednu na milijun stanica koja je karakteristična za određenu bolest.


Velike mogućnosti


Iako ovaj uređaj najčešće služi u praćenju i terapiji leukemija i limfoma, ova analiza korisna je i u praćenju drugih bolesti i stanja koja imaju utjecaj na vrste i podvrste leukocita – stanica nositelja imunološkog odgovora našeg organizma. Takvim ispitivanjem imunološkog statusa uređaj svoju primjenu može naći i u imunologiji, infektologiji, pulmologiji i neurologiji te drugim granama medicine.
– Dosadašnji stari instrument poslužio je da se u laboratoriju Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku postavi takva složena i zahtjevna dijagnostička metoda, a s novim učinjen je veliki iskorak u razvoju protočne citometrije kao rutinske metode laboratorijske dijagnostike, ali i izvrsne metode u znanstvenom radu, napose u istraživanju staničnih značajki.


Rad na instrumentu i kliničko tumačenje dobivenih rezultata zahtijeva visoka ekspertna znanja i stalno usavršavanje laboratorijskog tima, čemu su oni iznimno posvećeni, ističe Bilić Zulle.


Suradnja ekspertnih timova

Osim laboratorijskog dijela rada, puna vrijednost i tumačenje nalaza postiže se suradnjom u ekspertnim timovima medicinskih biokemičara i liječnika specijalista hematologa i patologa i drugih specijalnosti, a u cilju boljeg razumijevanja bolesti i kvalitetnije medicinske skrbi o bolesnicima. Upravo taj tim, proširen sa specijalistima transfuziološke medicine, jezgra je organizacije i uvođenja transplantacije vlastitih krvotvornih matičnih stanica kao oblika liječenja hematoloških bolesti s velikom uspješnošću. Nabava novog i suvremenog protočnog citometara jedan od preduvjeta mogućnosti provođenja tog složenog medicinskog postupka