ŠKOLSKI EKOPROJEKTI

Kastavska OŠ Milan Brozović prva na natječaju Novog lista i Ine. “Hladni” kutić u školi pretvorili su u eko oazu

Vladimir Mrvoš

Nagrađeni projekt nosi naziv »Eko-kutić u školi – svatko voli!«. Njime učenici žele oplemeniti prostor školskog hodnika koji nije primjereno opremljen, a često se koristi između nastavnih satova



Osnovna škola »Milan Brozović« iz Kastva osvojila je prvu nagradu na natječaju za školske ekoprojekte 2022. Novog lista i Ine. Na natječaj su pristigle brojne prijave iz svih dijelova Hrvatske, a najbolji su Kastavci koji će prvu nagradu i iznos od 7.000 kuna potrošiti na realizaciju projektnog prijedloga »Eko-kutić u školi – svatko voli!«, čime želi kvalitetno poboljšati boravak učenika u školi.


Vizija i misija


Učenici 3. razreda koji polaze produženi boravak u dislociranom prostoru izvan škole, vrijeme između nastave i ručka provode u školskim hodnicima koji nisu primjereno opremljeni. Uz redovnu školu pohađaju i Glazbenu školu te se pridružuju učenicima iz produženog u čekanju redovne nastave na hodnicima. Često nema dovoljno prostora za njihove školske torbe niti za sjedenje, a i stvaraju se buka i žamor koji ometaju nastavu koja se u to vrijeme odvija u učionicama ispred kojih sjede.


– Mi smo učenici 3.c razreda koji pohađaju dodatnu nastavu prirode i društva, a ujedno i korisnici dislociranog produženog boravka, ali i učenici Glazbene škole. Željeli smo u ekološkom duhu urediti jedan kutić u našoj školi kako bi nama, ali i svim ostalim učenicima naše škole, boravak u čekanju bio što ugodniji i primjereniji. Pritom bismo izradili klupe od paleta, stolove od »špula« za kablove, police od kašeta, a zidne stalke za limenkice i bilje, također od drvenih paleta. Presretni smo što smo uspjeli prenijeti našu veliku želju i strast da »hladni« kutić u našoj školi pretvorimo u ekološku oazu i osvojili prvo mjesto za ekoprojekte. Novouređeni kutić će svim našim učenicima omogućiti ugodan boravak u školskom prostoru između dvije aktivnosti te unaprijediti kvalitetu boravka u školi uopće – kažu učiteljica Iva Orlić i učenici njezinog 3.c koji su pobjednici natječaja.





Vizija projekta bila je izraditi namještaj od paleta, oličiti ga i nabaviti jastuke, izraditi i obojiti police za knjige i vaze s biljkama od drvenih kašeta, te izraditi i obojiti stol i stoIove od drvenog koluta. Materijale i alate za rad te pomoć u radu namjeravali su zatražiti od lokalnih tvrtki i roditelja, te osigurati djeci ugodan i siguran prostor za boravak između školskih obveza. Za klupe i stol, odnosno jednu kutnu klupu po mjeri, bilo je potrebno 10 paleta, a za klupu dvosjed tri palete i drveni kolut za stol. Za police za knjige bile su potrebne drvene kašete s tržnice (15 komada) i kotačići za lakše premještanje (12 kotačića). Za zidne vazice s biljkama skupljene su prazne iskorištene boce od deterdženata, prazne limenke od hrane, zemlja i biljke. Bilo je potrebno osigurati alat, čavle, kistove i boje.


Princip održivosti


Misija je bila i pridržavati se principa održivosti i ekoloških načela filozofije »upcycling«, iskorištenim predmetima dati novu svrhu, obrazovati učenike o filozofiji ponovnog korištenja i ostvariti suradnju s lokalnom zajednicom.



– Velika smo škola koja iz godine u godinu upisuje sve više učenika, a danas imamo više od 800 učenika. Tim se brojkama pokušavamo što bolje prilagoditi kako velika brojnost učenika ne bi negativno utjecala na kvalitetu obrazovanja i boravka u školi. U našoj školi sve su učionice u obje smjene konstantno zauzete. Učenici viših razreda koji imaju sat pauze između redovne i izborne nastave nemaju gdje provoditi vrijeme. Sati dopunske i dodatne nastave održavaju se u prostoru knjižnice ili učiteljskih kabineta, a kad je vrijeme lijepo, na školskom dvorištu ili u učionici na otvorenom, kaže ravnateljica škole Hedi Blašković te napominje kako će nagrađeni projektni prijedlog »Eko-kutić u školi – svatko voli!«, kvalitetno poboljšati boravak učenika u školi.


O školi


Osnovna škola »Milan Brozović« osnovana je još 1770. godine u Kaštelu, sjedištu kastavskih kapetana, a radila je i kao Pučka učiona, u objektu koji je u 19. stoljeću pripadao obitelji baruna Vranyczanija. Smatra se da je to najstarija osnovna škola u PGŽ-u. Izgradnja nove zgrade u kojoj je smještena i današnja škola započela je 1912., završena 1914. godine, a upisana je u registar nepokretnih kulturnih dobara unutar zaštićene urbanističke cjeline grada Kastva. Od 1910. do 1918. godine ravnateljske poslove obavljao je Vladimir Nazor.


Zanimljiva je i povijest pedagoškog obrazovanja u Kastvu, gdje je djelovala i Učiteljska škola, u kojoj je maturiralo 126 učitelja koji su se većinom zapošljavali u hrvatskim pučkim školama u Istri. Rad u toj školi s prekidima je trajao do 1936. godine. Nakon završetka Drugog svjetskog rata, ponovo je otvorena Učiteljska škola. Zbog loših uvjeta, nedostatka prostora i učiteljskog kadra, škola je prestala djelovati 1947. godine, kada se otvara istoimena škola u Rijeci. Povijest obrazovanja u Kastvu dopunjuje i Delavska škola koja je osnovana 1885. godine, kao jedina obrtna škola na području Liburnije. Tu su se obrazovali vrsni bačvari, kotlari, stolari, klesari, kovači, a među velikim učiteljima u ovoj školi bio je i »otac kastavskih zanatlija« Milan Brozović, po kojem danas osnovna škola u Kastvu nosi i ime.


Knjižnica s knjigom iz 1753. godine


OŠ »Milan Brozović« matična je škola sa 824 učenika, a Glazbeni odjel pri OŠ »Milan Brozović« ima 161 učenika. Škola se može pohvaliti da u svojoj knjižnici ima knjigu koju je napisao Joannis Nepomuceni Tropper, »Tractatus duo in quibus inpedimenta martimoni« iz 1753. godine i predstavlja najstariju knjigu osnovnih škola ove županije. Uz nju, ima i niz drugih, više od stotinjak godina starih knjiga i časopise na latinskom, slovenskom, njemačkom i talijanskom jeziku. Fond knjižnice broji čak 10.276 knjiga.