Riječki socijalni program

Karla Mušković: Djeci se najviše pomaže plaćanjem prehrane u školi, umirovljenicima podmirenjem troškova stanovanja

Mirjana Grce

Karla Mušković / Foto Marko Gracin

Karla Mušković / Foto Marko Gracin

Četveročlana obitelj u kojoj je jedna odrasla osoba nezaposlena i dvoje djece osnovnoškolske dobi, te koja živi u stanu veličine oko 60 m2 – može ostvariti mjesečne troškove stanovanja, troškove marende za oboje djece i produženog boravka za jedno dijete te troškove vozne karte za nezaposlenog roditelja što ukupno iznosi 255 eura mjesečno



Odlukom o socijalnoj skrbi Grada Rijeke, koja je na snazi od početka ove godine proširena su i uvećana prava socijalno ugroženim građanima Rijeke.


Najvažnija novost je povećanje cenzusa prihoda građana u rasponu od 20 do 50 posto, što će mnogima omogućiti da i dalje primaju gradske socijalne subvencije i druge pomoći, a nekima da ih počnu primati.


Za provođenje te nove odluke, Grad Rijeka je za 2023. godinu – zajedno sa svojim trgovačkim i komunalnim društvima – osigurao oko 25 posto novaca više nego lani, ukupno više od 4,1 milijuna eura.




S dr. Karlom Mušković, pročelnicom Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke razgovaramo o tome kako i koliko gradski socijalni program stvarno pomaže građanima koji žive u siromaštvu.


Živimo u vremenu rastuće inflacije i iz dana u dan većih troškova života, što najviše pogađa najsiromašnije sugrađane. Dakle, na pomoć kojim građanima je u socijalnom programu Grada Rijeke u ovoj godini stavljen naglasak?


– U socijalnom programu Grada Rijeke u 2023. godini, kao i do sada naglasak je prije svega na najsiromašnijim građanima, odnosno prvenstveno na korisnicima zajamčene minimalne naknade i korisnicima nacionalne naknade za starije osobe te onim građanima čija kućanstva zadovoljavaju gradski uvjet prihoda.


Uz to, socijalnim programom štite se i pojedine skupine građana kojima zbog nekih drugih životnih okolnosti također prijeti socijalna isključenost. Riječ je o osobama s oštećenjem organizma, stradalnicima rata, udomljenoj djeci, djeci korisnicima doplatka za djecu i žrtvama obiteljskog nasilja.


Najviše za stanovanje i prehranu


Gradski socijalni program osigurava brojne oblike pomoći, koje godišnje prima oko 6.600 građana. Koja prava ostvaruje najveći broj građana?


– U 2022. godini ukupno je bilo 13.199 ostvarenih prava, a najveći udio, 43 posto ostvarenih prava, odnosio se na podmirenje raznih troškova stanovanja. Uz to, građani najčešće koriste i prava na podmirenje troškova javnog gradskog prijevoza i troškove prehrane, odnosno troškove hrane za dojenčad, prehrane u osnovnim školama i u pučkoj kuhinji.


Koliko je djece bilo obuhvaćeno socijalnim programom i koji su najčešći oblici pomoći djeci?


– Djeca i mladi u dobi do 18. godine života ukupno su u 2022. koristili 4.830 pomoći. Najčešće su koristili pravo na podmirenje troškova prehrane u osnovnim školama – marendu i obroke u produženom/cjelodnevnom boravku, zatim različite jednokratne potpore kao što su poklon-bon za školski pribor, novčana potpora novorođenčadi i novčana potpora za srednjoškolce i studente.


Po učestalosti slijedi korištenje prava na smještaj u jaslice/vrtić, te prava na besplatan javni gradski prijevoz. Ukupno je bilo 2.266 korisnika te dobi u protekloj godini.


Koliko je starijih građana korisnika socijalnog programa i koji su najčešći oblici pomoći starijima? Koliko njih, npr. prima izravno novčanu pomoć?


– Osobe u dobi od 65 godina naviše najčešće su koristile prava na troškove stanovanja, pri tome najviše pravo na podmirenje troškova vode i odvodnje, te odvoza komunalnog otpada, a potom mjesečnu novčanu potporu.


Lani je ukupno 636 osoba koristilo pravo na novčanu pomoć umirovljenicima ili pravo na pomoć starijim osobama bez osobnog prihoda koje zadovoljavaju uvjet neposjedovanja druge nekretnine i čiji su prihodi kućanstva bili niži od gradskih cenzusa prihoda. Starije osobe koristile su u prošle godine ukupno 4.236 različitih pomoći, a riječ je o ukupno 1.631 starijoj osobi.


Prava samaca


Koliko obitelji, a koliko samaca ostvaruje neki od oblika gradskih socijalnih pomoći?


– Od 4.723 kućanstava koja koriste gradska socijalna prava, za oko 24 posto njih nemamo podatak o broju članova kućanstva jer za prava koja ostvaruju i uvjet prema kojem pravo ostvaruju taj podatak nije relevantan, kao što je, naprimjer pravo na prijevoz prema uvjetu oštećenja organizma. Od ostalih 3.603 kućanstava oko 45 posto njih su samačka, a ostalih 55 posto imaju od dva do 12 članova.


Gradski cenzus prihoda za samca od 1. siječnja iznosi 485 eura. Što prihod do te razine samcu omogućuje, koje usluge i pomoći iz gradskog socijalnog programa?


– Prema uvjetu prihoda samac može ostvariti nekoliko prava. To su: pravo na podmirenje troškova najamnine u slučaju da je najmoprimac, pravo na podmirenje troškova grijanja (toplinska energija ili plin) i pravo na podmirenje troškova komunalnih usluga (javna voda i odvodnja do 5m3, besplatan odvoz otpada) u slučaju da je vlasnik stana.


Zatim, podmirenje troškova javnoga gradskog prijevoza u 1. zoni, podmirenje usluge pomoć u kući, smještaja u Psihijatrijsku bolnicu Lopača, pogrebnih troškova u slučaju smrti te novčanu potporu za umirovljenika ili stariju osobu bez osobnog prihoda ovisno o radnoj aktivnosti samca.


Ukupan iznos pomoći za jednog samca nije jednoobrazan i varira od korisnika do korisnika jer zavisi od puno faktora. Odnosno korisnik može ostvarivati različita prava, ali ne i sva navedena – ovisi da li je radno aktivan, umirovljenik ili drugo, a vrijednosti pomoći također su različite.


Naprimjer, subvencija troškova stanovanja za samca koji živi u vlastitom stanu površine 63,85 m2, ukupno mjesečno iznosi 65.69 eura, odnosno 494.66 kune. Ako se pak radi o samcu koji je smješten u Psihijatrijsku bolnicu Lopača na teret Grada, mjesečni trošak iznosi oko 6.000 kuna, odnosno 769 eura.


Primjer za četveročlanu obitelj


Gradski uvijet prihoda za četveročlano kućanstvo sada iznosi do 1.015 eura mjesečno. Koja prava u socijalnom programu ostvaruje takva obitelj?


– Četveročlano kućanstvo prema uvjetu prihoda može ostvariti pravo na podmirenje troškova najamnine, u slučaju da je najmoprimac, pravo na podmirenje troškova grijanja (toplinska energija ili plin) i pravo na podmirenje troškova komunalnih usluga (javna voda i odvodnja do 5m3 po članu, besplatan odvoz otpada) u slučaju da je kućanstvo vlasnik stana.


Također, može ostvariti podmirenje troškova javnoga gradskog prijevoza u 1. zoni za jednog odraslog nezaposlenog ili radno neaktivnog člana kućanstva mlađeg od 65 godina i svakog srednjoškolca i studenta koji redovito pohađa obrazovanje; podmirenje usluge pomoć u kući, smještaja u Psihijatrijsku bolnicu Lopača, pogrebnih troškova u slučaju smrti člana kućanstva, te novčanu potporu za umirovljenika ili stariju osobu bez osobnog prihoda ovisno o radnoj aktivnosti pojedinog člana kućanstva.


Uz sve to, mogu dobiti besplatnu hranu za dojenčad ako postoji medicinska indikacija, jednokratni poklon-bon za novorođenče u iznosu od 270 eura, besplatan smještaj djeteta u predškolsku ustanovu, besplatnu marendu za učenika osnovne škole, besplatnu prehranu i podmirenje troškova rada učitelja u produženom/cjelodnevnom boravku učenika u osvnoj školi, te jednokratni poklon-bon za školski pribor učeniku osnovnoj školi.


Kao i kod samaca, s obzirom na to da korisnik može ostvarivati različita prava, ali ne i sva navedena, i ovisi kakva je struktura obitelji i drugo, a vrijednosti pomoći su različite – ne može se izračunati koliko će eura mjesečno Grad stajati ostvarivanje svih tih prava.


Naprimjer, četveročlana obitelj u kojoj je jedna odrasla osoba nezaposlena i dvoje djece osnovnoškolske dobi, te koja živi u stanu veličine oko 60 m2 – može ostvariti mjesečne troškove stanovanja u iznosu od oko 715 kuna, troškove marende za oboje djece i produženog boravka za jedno dijete u iznosu od 1.140 kuna i troškove vozne karte za nezaposlenog roditelja u iznosu od 67,25 kuna: ukupno 1.922,25 kuna, odnosno 255 eura mjesečno.


Pučka kuhinja


– Pravo na pučku kuhinju Grada Rijeke imaju isključivo korisnici zajamčene minimalne naknade, a uslugu odobrava Hrvatski zavod za socijalni rad, Područni ured Rijeka. U evidenciji imamo 149 kućanstava, odnosno 239 osoba.


Trenutno obrok pučke kuhinje iznosi 25 kuna, a obrok koji se dostavlja na kućnu adresu 39 kuna. S obzirom na poskupljenje namirnica i energenata u 2023. godini planirana su sredstva 21,63 posto veća u odnosu na 2022. godinu, tj. planirani iznos za pučku kuhinju u 2023. iznosi 452.000 eura.


Proširena prava


– Prema novoj Odluci, osobama koje ostvaruju nacionalnu naknadu za starije osobe omogućeno je ostvarivanje prava na podmirenje troškova grijanja (električna energija ili toplinska energija tzv. centralno grijanje ili plin), pravo na podmirenje besplatnog odvoza otpada i podmirenje troškova javne vodoopskrbe i odvodnje vode do 7m3 po članu kućanstva, javnog gradskog prijevoza u 1. zoni ako su mlađe od 65 godina, jednokratnog poklon-bona za kućanski uređaj u vrijednosti 135 eura, te mjesečne novčane potpore u iznosu od 50 eura.


Žrtvama obiteljskog nasilja omogućeno je ostvarivanje pojedinih prava iako se radi o osobama koje nemaju prebivalište u našem gradu, zbog izrazito loših životnih okolnosti u kojima se nalaze i solidarnosti prema njima.


Toj skupini omogućena su prava na besplatnu hranu za dojenčad prema medicinskoj indikaciji, besplatan smještaj djeteta u predškolsku ustanovu, besplatnu marendu za učenika osnovne škole, besplatnu prehranu i podmirenje troškova rada učitelja u produženom/cjelodnevnom boravku učenika u osnovnoj školi, jednokratni poklon-bon za školski pribor učeniku osnovne škole, te besplatni javni gradski prijevoz u 1. zoni.


Oko 2,6 eura više za vodu


Od 1. siječnja proširen je opseg prava za pojedine troškove stanovanja (vodne i komunalne usluge) za korisnike državne socijalne pomoći. Što to podrazumijeva, i o kojim se iznosima radi?


– Korisnicima zajamčene minimalne naknade do sada je priznavano 5m3 vode i odvodnje po članu kućanstva. Uvidom u podatke o potrošnji, odlučeno je da se toj kategoriji poveća opseg prava na 7m3 po članu kućanstva, kako bi im korištenje tih usluga bilo što dostupnije. Povećanje pomoći za vodne usluge iznosi oko 2,6 eura, odnosno dodatna 2m3 po članu kućanstva.


Gdje dobiti informacije?


Informacije o Odluci o socijalnoj skrbi Grada Rijeke moguće je pronaći na web stranici Grada Rijeke www.rijeka.hr. Isto tako, podrobnije informacije mogu se zatražiti putem telefona Službe za socijalnu skrb: 209-362, 209-625, 209-628; te radnim danima od 8,30 do 15,30 u šalter-sali Gradske uprave, Titov trg 3, na šalterima 4 i 5, i na telefon: 209-320, 209-322.