ITU mehanizmi

Izrađuje se strategija razvoja Urbane aglomeracije Rijeka, već ugovoreni projekti vrijedni 573.000.000 kn

Damir Cupać

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Održana je konferencija "Projekti ITU mehanizma za poduzetnike, djecu i mlade"



Na konferenciji “Projekti ITU mehanizma za poduzetnike, djecu i mlade u Urbanoj aglomeraciji Rijeka” predstavnici općina i gradova članica Urbane aglomeracije Rijeka predstavljeni su projekti koji su financirani sredstvima europskih fondova kroz Mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizam) u financijskom razdoblju od 2014. godine do 2020. godine.


Konferenciju je otvorio riječki gradonačelnik Marko Filipović.


– O uspješnosti Urbane aglomeracije Rijeka govori i činjenica kako se ona s vremenom povećala za još četiri člana. Nabavka novih autobusa, mnogobrojni projekti iz sektora kulture kao i oni koji kulturu valoriziraju iz aspekta turizma i povećavanja vidljivosti naše regije na području Hrvatske i Europe samo su neki od projekata realiziranih u proteklom razdoblju, a svi oni doprinose boljem životu naših sugrađana.




Na dinamiku realizacije određenih projekata utjecala su i događanja u svijetu poput pandemije korona virusa i rata u Ukrajini posljedica čega je bilo poskupljenje radova i građevinskog materijala, poručio je Filipović, dodavši da su članice Urbane aglomeracije Rijeka prijavile puno projekata nakon čega slijedi selekcija.



Kroz ITU mehanizam 2014.-2020. su ugovorena 24 projekta ukupne vrijednosti veće od 573 milijuna kuna, čija je realizacija u tijeku, uz odobreno sufinanciranje bespovratnim sredstvima u iznosu većem od 350 milijuna kuna.


Projekti se realiziraju u Rijeci, Opatiji, Kastvu, Viškovu i Kostreni, ali uskoro bi mogla započeti realizacija novih budući da su predstavnici Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije najavili nove mogućnosti koje stoje na raspolaganju gradovima putem Mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU) 2021-2027.


Urbana Aglomeracija Rijeka osnovana je 2015. godine, a u njen sastav ušlo je deset jedinica lokalne samouprave – Rijeka, Kastav, Kraljevica, Opatija, Čavle, Klana, Kostrena, Lovran, Mošćenička Draga i Viškovo, a nakon proširenja 2021. godine pridružili su se Bakar, Matulji, Jelenje i Omišalj, što je ukupno 14 jedinica lokalne samouprave.


Glavni cilj osnivanja bio je korištenje sredstava europskih fondova kroz Mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU) koji je Europska unija uvela s ciljem jačanja uloge gradova kao pokretača gospodarskog razvoja.



Pročelnik Odjela gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem Srđan Škunca osvrnuo se na mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU) u urbanoj aglomeraciji Rijeka, dok je pročelnica Odjela gradske uprave za poduzetništvo Jana Sertić predstavila projekt Inkubatora za kreativne tehnologije i IT industriju – Energana.


– Fokus sljedećeg projektnog razdoblja odredit će se kroz Strategiju razvoja Urbane aglomeracije Rijeka koja je trenutno u izradi, a u kojoj će se definirati okvirni strateški projekti kroz tijela Urbane aglomeracije Rijeka, a to su koordinacija i partnersko vijeće.


To je sada posao koji je pred nama, ali već sad otprilike znamo da ćemo i u narednom razdoblju nastaviti s projektima koji su vezani uz poduzetništvo, javni prijevoz, ali i stavljanje kulture u funkciju turizma”, pojasnio je Pročelnik Odjela gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem Srđan Škunca.


Predstavljeni su i projekti poduzetničkih inkubatora u Opatiji i Kastvu, te projekti “Za sretnije djetinjstvo” u Općini Viškovo i “Stori po svoju” u Općini Kostrena.