Društveni problem

Upozorile da Hrvati sve više zlostavljaju starije osobe: ‘To je najsramniji vid nasilja’

Sanja Gašpert

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Nasilnici su najčešće oni koji su najbliži, od kojih se očekuje povjerenje, a to su suprug, djeca, snaha ili zet, unuci - istaknuli su članovi Centra za participaciju žena u društvenom životu



RIJEKA – Zlostavljanje starijih hrvatska stvarnost – zaustavimo obiteljsko nasilje nad starijima!, poruka je koju su s konferencije za novinare iz Rijeke javnosti uputili članovi Centra za participaciju žena u društvenom životu.


– Nasilje nad starijima najsramniji je vid nasilja. Društvena skrb za starije ljude prečesto zakazuje, nedostaje konkretnih mjera pomoći i skrbi, zakazuje međugeneracijska solidarnost, a unutar generacijska nije dovoljna.


Nasilnici oni najbliži


Više od 20 posto Riječana starije je od 65 godina, a više od 25 posto domaćinstava je samačko. Posljednje istraživanje, uvršteno u Komparativnu studiju Europe među 27 zemalja, provedeno je 2006. godine na području naše županije, a provela ga je danas pok. dr. Vlasta Spitek-Zvonarević.




Pokazalo je da je policiji prijavljeno samo 13,4 posto nasilja nad starijim osobama, no, to je tek vrh ledenog brijega, jer je nasilja nad starijima 10 do 14 puta više nego što je otkriveno.


Ovdje mislimo na emocionalno i fizičko zanemarivanje, kao i materijalno iskorištavanje. Prijavljuje se tek svaki 13. ili 14. oblik nasilja, zbog straha, srama ili osjećaja da su zato sami krivi stariji.


Nasilnici su najčešće oni koji su najbliži, od kojih se očekuje povjerenje, a to su suprug, djeca, snaha ili zet, unuci – istaknuli su članovi Centra za participaciju žena u društvenom životu.


Čini se da je situacija crna


Također, rečeno je kako su se starije osobe našle u iznimno teškoj životnoj situaciji s upitnom materijalnom i medicinskom sigurnosti i nasiljem. Procjene pokazuju da će se do 2025. godine ukupna svjetska populacija starijih od 60 godina udvostručiti.


Policija, Državno odvjetništvo i civilne udruge upozoravaju o stalnom porastu broja nasilja, prijevara, imovinsko-pravnih delikata nad starijim osobama, zloupotreba vlasništva i punomoći, zloupotreba ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju, krađa i krivotvorenja, upozoravaju na nedostatak kadrova na terenu, nedostatak patronažnih sestara i socijalnih radnika koji bi u slučajevima zlostavljanja i zanemarivanja starih ljudi mogli detektirati.


Čini se da je situacija crna, svi ćemo biti stari – starost i smrt su istinski demokratični – moramo se zabrinuti, istaknuli su članovi Centra koji su, također, na info-pultu ispred Kluba umirovljenika Sv. Nikola na Turniću informirali građane o pravnoj zaštiti, pristupu pravosuđu i drugim institucijama te dijelili brošuru “Put iz nasilja za osobe starije životne dobi”, kao i informativne letke.