Kolegij gradinačelnika

Iz proračuna Grada Rijeke za socijalnu skrb izdvojeno preko 20 milijuna kuna

Damir Cupać

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Gradskim socijalnim programom obuhvaćeno 6.619 korisnika



Pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković izvijestila je Kolegij gradonačelnika da je tijekom 2021. godine gradskim socijalnim mjerama bilo zaštićeno 6.619 korisnika, odnosno cjelokupnih kućanstava ili pojedinih članova kućanstava te da su oni ostvarili preko 13.000 prava na različite pomoći.


– Među korisnicima je osma posto onih koji su korisnici zajamčene minimalne naknade i o kojima Grad Rijeka skrbi sukladno zakonskoj obvezi, osigurava im prehranu u pučkoj kuhinji i podmiruje troškove stanovanja u iznosu do 50 posto iznosa ostvarene zajamčene minimalne naknade, a ostalih 92 posto korisnika ostvaruje prava koja predstavljaju viši standard zaštite građana, po kojoj je Rijeka specifična u Republici Hrvatskoj, pojasnila je Mušković.


Za provedbu mjera iz gradske Odluke o socijalnoj skrbi protekle godine utrošeno je oko 2,5 milijuna kuna na teret proračuna gradskih komunalnih društava, 550.200 kuna iz županijskog proračuna, te nešto manje od 20 milijuna kuna iz gradskog proračuna.




– Dakle, ukupno je za zaštitu socijalno ugroženih građana utrošeno nešto manje od 23 milijuna kuna, odnosno 3.500 kuna po korisniku godišnje. Ukupno izdvojena sredstva za socijalnu skrb građana Rijeke, kao i sredstva izdvojena za tu svrhu iz gradskog proračuna viša su za šest posto u odnosu na 2020. godinu.


Također, prosječno izdvojena sredstva po korisniku viša su za oko 11 posto u odnosu na prethodnu godinu. Istodobno, evidentiran je za pet posto manji broj korisnika i sedam posto manje ostvarenih prava nego u prethodnoj 2020. godini.


Valja reći i da su gradski cenzusi prihoda kućanstava po prvi puta nešto niži ili približno jednaki ustanovljenim pragovima siromaštva u Republici Hrvatskoj. Naime, do sada su ti cenzusi uvijek bili viši od ustanovljenih pragova siromaštva, što je građanima Rijeke, među ostalim, jamčilo bolju socijalnu zaštitu nego drugim građanima Republike Hrvatske.


Budući da su socijalna orijentacija i socijalna osjetljivost prema građanima kojima prijeti siromaštvo i socijalna isključenost i dalje važni prioriteti Grada Rijeke, i nadalje bi se trebale razmatrati mogućnosti unapređenja Socijalnog programa Grada Rijeke temeljem recentnih pokazatelja siromaštva i socijalne isključenosti u RH, ali i temeljem pokazatelja o realizaciji prava sukladno Odluci o socijalnoj skrbi, izjavila je pročelnica Mušković.


Ona je dodala da je nedavno prihvaćen novi Zakon o socijalnoj skrbi pa je najavila da će i Grad Rijeka vrlo brzo donijeti novu Odluku o socijalnoj skrbi.


– Prema postojećoj Odluci o socijalnoj skrbi korisnicima su dostupna ukupno 22 oblika pomoći ili prava, te još dva oblika pomoći temeljem drugih propisa- podmirenje troškova komunalne naknade i novčana potpora za ogrjev.


Pri tome je najveći broj prava dostupan korisnicima zajamčene minimalne naknade, 21 oblik pomoći, građanima s prihodima nižim od gradskih cenzusa prihoda, 17 oblika pomoći, građanima koji zbog bolesti ili invaliditeta ostvaruju različita prava pri Centru za socijalnu skrb, 15 pomoći, jednoroditeljskim kućanstvima, 13 oblika pomoći, stradalnicima rata, sedam pomoći, udomljenoj djeci, četiri oblika pomoći te korisnicima dječjeg doplatka, dva oblika pomoći.


Ostalim kategorijama korisnika kao što su umirovljenici s niskim mirovinama, osobe sa 65 i više godina bez osobnog prihoda, osobe s oštećenjem organizma i težim ili teškim invaliditetom, darivatelji krvi – dostupna je po jedna pomoć, zaključila je pročelnica Mušković.