Kandidat SDP-a

Ivica Lukanović: Investicijski potencijal PGŽ-a od pola milijarde eura

Barbara Čalušić

Podrška iz Jelenja i Čavala - Robert Marčelja, Ivica Lukanović i Ivana Cvitan Polić / Foto Sergej Drechsler

Podrška iz Jelenja i Čavala - Robert Marčelja, Ivica Lukanović i Ivana Cvitan Polić / Foto Sergej Drechsler



RIJEKA – Kandidat za župana SDP-ove koalicije Ivica Lukanović konferenciju za novinare posvetio je poduzetništvu i energetskoj učinkovitosti.


Prema njegovom mišljenju, cjelovit razvoj otvara mnoge prilike kroz investicije u javnom sektoru. Primorsko-goranska županija, kako je naglasio, ima 120 milijuna eura planiranih projekata koje treba samo realizirati, a to će biti početna točka.


Investicijski potencijal PGŽ-a on vidi u slobodnim proračunskim sredstvima i sredstvima iz fondova i državnog proračuna, plus kreditni potencijal koji je jako velik jer je Županija jako malo zadužena.




– Zaista znam što govorim kad kažem da je moguć investicijski ciklus u PGŽ-u od pola milijarde eura.


Kad krene tako velik investicijski val, otvaraju se šanse za malo i srednje poduzetništvo. Primjerice, dosta smo na niskoj razini što se tiče OPG-ova i njihovim razvojem želimo upotpuniti ponudu u turizmu, rekao je Lukanović koji planira paket mjera za poticanje poljoprivrednika, osnivanje zavoda za poljoprivredu, osiguranje povoljnih kredita i subvencije kamata za svaku razvojnu aktivnost iz portfelja koji bi za to bio osiguran u županijskom proračunu.


Solarne energane


Osvrnuo se i na energetski potencijal županije. Energetski neovisna županija, kako je naglasio, neće stasati u kratkom roku, ali Lukanović misli da se za početak valja koncentrirati na otoke gdje je potrošnja pedesetak megavata, a u sezoni više od dvostruko veća.


– Mi bismo kroz solarne energane, čak negdje i kroz vjetroelektrane kojih je barem sedamdeset posto locirano u planovima PGŽ-a, osigurali energetsku potrošnju izvan sezone. Stanovnicima otoka za početak bismo ponudili suvlasništvo nad postrojenjima za proizvodnju energetike. Naša je želja da važnu polugu za život svakog čovjeka, koja se zove energija, u rukama drže građani, rekao je Lukanović koji energetsku neovisnost PGŽ-a planira započeti na kvarnerskim otocima i osigurati izvansezonsku potrošnju jer, kako je dodao, Zračna luka na Krku ima 200 hektara, što je toliko slobodnog prostora samo za otok Krk na jednom mjestu.


Podršku su mu pružili Ivana Cvitan Polić i Robert Marčelja, novoizabrani i dosadašnji načelnici Čavala i Jelenja. Ivana Cvitan Polić rekla je da zna s koliko ljubavi je Lukanović vodio Grad Kastav, ali da zna i izabrati prave ljude. Prepoznala je Lukanovića kao kandidata za župana i, kako je kazala, bila je jedna od ljudi iz njegovog tima koji su mu pomogli da postane predsjednik županijskog SDP-a.


– Ivica ima veliko iskustvo, u javnoj upravi i u privatnom sektoru. No, najvažnije je da on sluša ljude, prima kritike i dobar je lider, a to je ono što je jako bitno kad tražite kvalitetnog kandidata za župana. Ovo je naša šansa da naša županija krene punim zamahom dalje. Već sad smo uspješni i nakon župana Komadine, sigurna sam da ćemo tog partnera imati i dalje, rekla je Cvitan Polić.


Čvor Soboli


Njegov program, kako je dodala, ima puno dodirnih točaka s njezinim programom za Općinu Čavle. Istaknula je tri projekta u tom smislu – dogradnju osnovne škole u Čavlima, izgradnju doma za starije osobe u Klani te naposljetku projekt prometnog čvora Soboli.


– Kroz centar Čavala prođe dnevno 15 tisuća automobila, a problem prolaska tih automobila je postao neizdrživ. Ivica je kroz svoj plan naglasio aktivnu podršku svim jedinicama lokalne samouprave, a mi smo svi spremni uložiti svoja sredstva, istaknula je Cvitan Polić, dodajući da je početkom godine resorno ministarstvo obećalo izradu prometne dokumentacije za čvor Soboli.


Zaključila je da njezin glas ove nedjelje ide Lukanoviću, on je osoba kojoj vjeruje i koju bi svima preporučila.


Marčelja, pak, smatra da javni sektor bez privatnog ne funkcionira.


– Mi u Općini Jelenje smo u najnepovoljnijoj situaciji što se tiče gospodarskih parametara jer smo vodozaštitno područje, a na našem području živi 5.100 ljudi, na Čavlima 7.100 te i mi svi imamo pravo na suporte. Sukladno ograničenjima, mi smo osmislili projekt solarne elektrane Dubina, bivše šljunčare površine preko stotinu hektara koja nije sanirana i ostavljena nam je u nasljeđe. Postala je divlji deponij, a vlasnik je Republika Hrvatska koja se ne brine za to područje pa smo mi stvari uzeli u svoje ruke i izmijenili Prostorni plan i omogućili da se na području od 42 hektara izgradi solarna elektrana koja je dovoljna za proizvodnju 30 megavata, a investicija je to veličine 30 milijuna eura, rekao je Marčelja, ističući da je to primjer lokalne i regionalne suradnje.


Kao još jedan primjer naveo je kućanske zajednice koje je pokrenuo PGŽ, a Jelenje je u projekt krenulo prije četiri godine. Sada imaju građevinsku dozvolu i milijun eura PGŽ-a.


– Cilj je graditi sadržaje da našim ljudima to bude priuštivo, a bez županije to neće biti moguće, poručio je Marčelja koji smatra da Lukanović obećava realne stvari i bez populizma.