Zauljeno more

Ina se oglasila o zagađenju mora na Urinju: Tražimo trajno rješenje da se ovo više ne ponavlja

Orjana Antešić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Iz Ine kažu da je riječ o ranije zaostalom uljnom filmu u krškom terenu na kojem je smještena rafinerija



Prije dva tjedna zagađeno je more ispred riječke rafinerije u Urinju, a kako se može vidjeti na današnjim fotografijama Sergeja Drechslera onečišćenje je ondje još uvijek prisutno.


Aktivnosti na ponovnom pokretanju procesnih postrojenja u Rafineriji nafte Rijeka ipak nisu mogle proći bez problema.


Foto galerija: Zagađenje kod Urinja Foto: Sergej Drechsler


Sve je ograđeno branama, a iz Ine kažu da su angažirali tvrtku za sanaciju mora. No, situacija je trenutno takva da se tamošnji stanovnici žale na neugodne mirise koji se šire okolnim područjem.


Raspršuju kemikalije, širi se smrad




Premda su iz Ine najavljivali da će testiranje sustava, prije samog puštanja u rad punim kapacitetom, proći samo s mogućom pojavom buke i dima, na potezu od lučice Podurinj do rafinerijskih pogona zamjetan je izrazito neugodan miris.



Našoj redakciji javila se Jadranka Todorović, koja stanuje u neposrednoj blizini urinjske rafinerije i koja tvrdi da zadnjih desetak dana gotovo svakodnevno svjedoči raspršivanju određenih kemikalija u more s brodice Dezinsekcije.


Moguće je, veli, da to traje i duže, samo što ona u to vrijeme nije boravila u Urinju.


Naša sugovornica smatra da taj neugodan miris tijekom dana potječe upravo od tih kemikalija koje su ispuštene u more dok u noćnim satima osjeti također neugodan miris, ali drugačijeg tipa koji, prema njezinoj ocjeni, dolazi s rafinerijskih postrojenja.


More zauljeno još u veljači


Obratila se s upitom i nadležnim službama u Općini Kostrena iz koje su zatražili očitovanje od Ine.


Kostrenski načelnik Dražen Vranić navodi da je Ina, nakon što je u veljači ove godine zamijećena pojava zauljenog mora oko rafinerije, proširila obalno područje na kojem su postavljene preventivne, plutajuće brane, pa je tako opasan i obalni pojas Podkvarova.



Slijedom zadnjih dojava o onečišćenju, iz Općine Kostrene kontaktirali su Lučku kapetaniju Rijeka, koja je brodom Kalafurija obišla taj pojas od lučice Podurinj do Rafinerije nafte Rijeka, no nisu uočili onečišćenja mora ili obale što je našem listu potvrdio i lučki kapetan Darko Glažar.


Ina: Tražimo trajno rješenje


U Ini, prema onom što su naveli u odgovoru na naš upit, traže trajno rješenje kako bi se smanjilo uljno onečišćenje mora.


– Nakon što je prošlog tjedna primijećena pojava uljnog filma u obalnom području oko Rafinerije nafte Rijeka, Ina je odmah angažirala tvrtku ovlaštenu za sanaciju mora koja provodi tretiranje i sanaciju uljnog filma.


Foto Sergej Drechsler


Ina je o događaju obavijestila nadležnu inspekciju, Lučku kapetaniju Rijeka koja je nadležna za inspekciju na moru te Općinu Kostrena.


Riječ je o ranije zaostalom uljnom filmu u krškom terenu na kojem je smještena rafinerija zbog čega je Ina pokrenula procese koji za cilj imaju pronalazak trajnog rješenja kako bi se u budućnosti dodatno smanjila mogućnost ponavljanja ovakvih događaja, navode iz Ine.


Proces traje do 10. svibnja


Iz Ine službe Korporativnih komunikacija i marketinga podsjećaju da će započeto testiranje sustava odnosno proces ponovnog pokretanja urinjskih pogona trajati do 10. svibnja te ponavljaju da je moguće očekivati pojačanu buku i dimljenje.



– Nakon pokretanja, više nisu planirane obustave rada rafinerije zbog radova na projektu nadogradnje. Svi daljnji radovi moći će se odvijati istovremeno s radom rafinerije.


Kraći zastoj očekuje se početkom 2024. godine, kada je planiran kraći redoviti remont rafinerije. Mnoge pripremne radnje za to odrađene su već tijekom trenutačnog zastoja.



Završetak projekta nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka, čije je srce izgradnja novog postrojenja za obradu teških ostataka, očekuje se sredinom 2024. godine, zaključuju u svom očitovanju iz Ine.


Rafinerija u Urinju zbog tog je, više od pola milijarde eura vrijednog projekta njezine modernizacije, obustavila rad početkom studenog prošle godine, a prije desetak dana krenulo se s testiranjima postrojenja prije njihovog puštanja u rad.